| کد خبر: 173938 |

تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی افزایش یافت

تین‌نیوز | 

تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در پنج‌ماهه نخست سال 1397 در مقایسه با دوره مشابه سال قبل معادل 15.6‌درصد افزایش داشته است.

به گزارش تین‌نیوز و به نقل از روابط‌عمومی بانک مرکزی، مجموع تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در پنج ماهه نخست سال 1397 مبلغ 2408 هزار میلیارد ریال بوده است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 325.6 هزار میلیارد ریال (معادل 15.6 درصد) افزایش داشته است.

بر این اساس سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی در پنج ماهه سال جاری مبلغ 1484.1 هزار میلیارد ریال معادل 61.6 درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 149.5 هزار میلیارد ریال معادل 11.2‌درصد رشد داشته است. 

هم‌چنین سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در پنج ماهه سال جاری معادل 570.3 هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص 38.4‌درصد از منابع تخصیص‌یافته به سرمایه در گردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ 1484.1‌هزار میلیارد ریال) است.

iyuiyui

خاطرنشان می‌شود از مجموع 680‌هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن، مبلغ 570.3‌هزار میلیارد ریال (معادل 83.9‌درصد) برای تامین سرمایه در گردش پرداخت‌شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

     بر اساس این گزارش تعداد 99204 فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره 6.9‌میلیارد ریال پرداخت‌شده که بیش‌تر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها است. در بخش خدمات نیز تعداد 1918933 فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره 0.5‌میلیارد ریال پرداخت‌شده است.

pppp

 هم‌چنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. 

بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیر جاری و بازگرداندن آن‌ها به مسیر صحیح اعتبار دهی بانک‌ها، افزایش بهره‌ور بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای داشت.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین