| کد خبر: 166448 |

با اجرای طرح یکسان‌سازی نرخ ارز از سوی دولت، اکنون زمزمه‌های آغاز به کار مجدد صرافی‌ها با مکانیزم‌های جدید شنیده می‌شود؛ البته بازار ارز هم آرام شده و تاکنون ۸ میلیارد دلار توزیع‌شده است.

تین‌نیوز | 

با اجرای طرح یکسان‌سازی نرخ ارز از سوی دولت، اکنون زمزمه‌های آغاز به کار مجدد صرافی‌ها با مکانیزم‌های جدید شنیده می‌شود؛ البته بازار ارز هم آرام شده و تاکنون ۸ میلیارد دلار توزیع‌شده است.

به گزارش تین‌نیوز، اجرای یکسان‌سازی نرخ ارز از بیست و یکم فروردین‌ماه آغازشده است و با اجرای آن، دولت در کنار اعلام قیمت ۴۲۰۰ تومانی برای نرخ ارز، برخی سیاست‌های دیگر را نیز اعمال کرده که دامنه آن از برخی تغییرات در اختصاص ارز تا ایجاد محدودیت در کار صرافی‌ها کشیده می‌شود؛ اما شاید بیش از هر چیز دیگری، موضوع اختصاص ارز مسافری و نیز محدودیت کار صرافی‌ها، توجه همه را به خود جلب کرده است.

در این میان، صرافی‌ها از ادامه کار مطابق با روال قبلی منع شدند و البته برخی از آن‌ها، شاید حقشان این بود که چنین محدودیت‌هایی برای آن‌ها اعمال شود. بدترین عملکرد را اتفاقاً، همان صرافی‌هایی داشتند که در بحبوحه ارزی، تحرکات ناموزونی را در بازار ارز رقم زدند و بنابراین زمینه‌ساز برخی از نابسامانی‌ها در بازار ارز شدند.

اکنون صرافی‌ها تنها چند عملکرد محدود آن‌هم در سامانه نیما دارند. سامانه‌ای که دولت برای رصد شفاف اطلاعات معاملات ارز راه‌اندازی کرده و به نظر بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران، وضعیت مساعدی را در بازار ارز رقم‌زده است. اکنون این سامانه اجازه کار محدود را به صرافی‌ها آن‌هم در یک فضایی شفاف داده است و به‌خصوص در حوزه خریدوفروش‌های ارز صادرکنندگان به واردکنندگان، صرافی‌ها را به بازی گرفته است.

«نیما» تاکنون در بازار ارز چه کرده است؟

آن‌گونه که ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی می‌گوید: سامانه نیما در ابتدای فعالیت، شاهد استقبال خوبی از جانب بازیگران بازار ارز است گفت: بانک‌ها و صرافی‌ها به‌عنوان بازیگران اصلی این سامانه باید به جایگاه خود اشراف داشته باشند و با توجه به نقش مؤثر خود به ایفای فعالیت بپردازند و زمینه تقویت این سامانه را به‌عنوان ابزاری برای ثبات بازار ارز فراهم  کنند؛ این در حالی است که در چهار دهه گذشته به دلیل عدم اشراف کامل در بازار ارز شاهد نوسانات و تلاطمانی در بازار ارز بودیم که خوشبختانه با فعالیت سامانه نیما اشراف همه‌جانبه بر بازار ارز در حال وقوع است.

وی به این نکته هم اشاره کرد که سامانه نیما در طول زمان می‌تواند عملکرد خود را نشان دهد و بانک مرکزی از هرگونه نقد و پیشنهاد در این زمینه باهدف ارتقای عملکرد سامانه نیما استقبال می‌کند؛ درعین‌حال، بانک‌ها و صرافی‌ها برای حضور و فعالیت در سامانه نیما باید تحرک بیشتری داشته باشند؛ اگرچه در این مدت بانک‌ها فعالیت مناسبی در سامانه نیما داشته‌اند و انتظار می‌رود همسو با آن‌ها، صرافی‌ها نیز با تحرک بیشتری در این طرح به فعالیت بپردازند.

احتمال بازگشت به کار صرافی‌ها در بازار

به‌هرحال اکنون نقش‌آفرینی صرافی‌ها در بازار ارز بیشتر محدود به سامانه نیما شده است. گزارش‌های میدانی خبرنگار مهر هم این را حداقل در ظاهر تائید می‌کند. اکنون صرافی‌ها فعالیت خود را به‌صورت رسمی تعطیل کرده‌اند و کافی است بسیاری از آن‌ها را در سطح شهر به‌خصوص فاصله میدان فردوسی تا چهارراه استانبول رصد کنیم تا مشخص شود که چراغ این صرافی‌ها روشن است؛ اما فعالیت رسمی ندارند. اگرچه صبح به صبح کرکره مغازه خود را بالا می‌برند اما پشت شیشه مغازه خود نوشته‌اند که «به دستور بانک مرکزی، هیچ‌گونه خریدوفروش ارز» نداریم.

بانک مرکزی فعالیت آن‌ها را به‌شدت محدود کرده است و تحرک برخی از آن‌ها حتی به صفر رسانده است؛ اما بارها و بارها هم اعلام کرده است که صرافی‌ها را به رسمیت می‌شناسد؛ اما دیگر کارکرد قبلی آن‌ها را قبول ندارد. در این میان زمزمه‌هایی اکنون مبنی بر بازگشت به کار صرافی‌ها آن‌هم با دستورالعمل‌های جدید مطرح‌شده است.

یک مقام مسئول در نظام بانکی در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه در جلساتی که میان معاون اول رئیس‌جمهور و مجلس برگزارشده است، قرار بر این است که صرافی‌ها مجدد به کار خود برگردند و شرایط برای کار آن‌ها با صدور دستورالعمل‌های جدید فراهم شود.

وی می‌افزاید: بانک مرکزی همواره اعلام کرده است که صرافی‌ها باید به چرخه بازار ارز برگردند، اما دیگر حاضر نیست که به روش‌های قدیمی، عملکرد صرافی‌ها را بپذیرد و به‌طورقطع شرایط باید متفاوت باشد که در این میان دولت و مجلس در حال تدوین مکانیزگی برای این موضوع هستند.

به گفته این مقام مسئول بانکی، توافقات اولیه برای بازگشت به کار صرافی‌ها انجام‌شده است، اما به‌هرحال باید بر روی مکانیزه کاری آن‌ها دقت نظر بیشتری صورت گیرد. این در شرایطی است که دولت به‌شدت بر روی تک‌نرخی ماندن ارز اصرار دارد و حاضر نیست که نرخ دیگری را برای دلار به‌غیراز ۴۲۰۰ تومان بپذیرد؛ درحالی‌که به‌هرحال اگر صرافی‌ها قرار باشد که وارد عرصه شوند، به‌طورقطع دولت باید بازار ثانویه را به رسمیت بشناسد؛ بنابراین باید زمینه‌های این کار فراهم شود.

جدیدترین کارنامه دولت در تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی

محمدعلی کریمی، سخنگوی بانک مرکزی در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: از بیست و یکم فروردین‌ماه سال جاری تا بیست و پنجم اردیبهشت‌ماه، درمجموع ۸ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار با مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی برای گروه‌های کالایی ارز تخصیص داده‌شده است که از این رقم، ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار تأمین ارز صورت گرفته و ریال آن از سوی مشتریان پرداخت‌شده است.

وی می‌افزاید: سهم کالاهای اساسی از این رقم یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار و سهم دارو ۴۶۰ میلیون دلار بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین