| کد خبر: 188492 |

انتظار از دولت تدبیر و امید بیش از عملکرد دو سال گذشته آن در حوزه مدیریت شهری است، تهران و شهروندانش بار سنگین خدمات پایتختی جمهوری اسلامی را بدوش می کشند بدون آنکه دولت مرکزی نقش خود را در حل مشکلات و مقابله با پیامدهای این وضعیت ایفا کند.

تین‌نیوز | 

موثرترین آرایش جنگی برای تهران، حل معضلات ریشه‌ای مردم است، عنوان یادداشتی است که محسن هاشمی رفسنجانی در سالروز انتخاب لیست امید توسط مردم منتشر کرد.

وی در این یادداشت نوشت:« امروز دومین سالروز رای تاریخی شهروندان تهرانی به شورای پنجم است؛ آرایی که رکورد مشارکت مردم در انتخابات شورای شهر را در تاریخ ایران شکست و حضور حدود 3.5 میلیون شهروند تهرانی، پشتوانه بی‌سابقه‌ای را برای مدیریت شهری تهران آفرید.

برای جمهوری اسلامی که مبدع نظام مردم سالاری دینی در جهان است، این شورا، بهترین ابزار برای تثبیت و تعمیق اراده مردم در اداره جامعه است و رای و حمایت مردم از شورای پنجم تهدید نیست، بلکه فرصتی استثنایی است که در صورت عدم استفاده صحیح از آن موجب یاس مردم وعدم تکرار آن خواهدشد.

البته سنگین‌ترین بخش بار این امانت بزرگ بر دوش بنده وهمکارانم در شورای پنجم برای تحقق مطالبات و انتظارات مردم است، اما این به معنای بی مسئولیت بودن سایر قوا و دستگاه‌های نظام در برابر این بار نیست و امروز باید متاسفانه تصریح کنم طی دوسال سپری شده از رای معنا دار شهروندان به شورای پنجم، هنوز شواهد و قرائن توجه سه قوه به این حمایت و تفویض اختیار مردم به نمایندگانشان در شورای شهر دیده نمی شود و اغراق نیست اگر گفته شود که مجموعه حمایتی که از نهاد مدیریت شهری در گذشته می شده است با این حمایت بی‌سابقه مردم نه تنها افزوده نشده بلکه به نوعی کاسته شده است.

بنده پیش از این بارها از تریبون شورای اسلامی شهر تهران به خودانتقادی از عملکرد مجموعه شورا و شهرداری دست زدم و اجازه می‌خواهم امروز به پاس ادای امانت مردم و پاسخ دادن به انتظارات به حق شهروندان، گلایه‌هایی از سایر دستگاه‌های مسئول عرض کنم:

انتظار از دولت تدبیر و امید بیش از عملکرد دو سال گذشته آن در حوزه مدیریت شهری است، تهران و شهروندانش بار سنگین خدمات پایتختی جمهوری اسلامی را بدوش می کشند بدون آن‌که دولت مرکزی نقش خود را در حل مشکلات و مقابله با پیامدهای این وضعیت ایفا کند.

مجلس شورای اسلامی نیز با وجود هم‌زبانی و هم‌دلی با مدیریت شهری، تاکنون در عمل اقدام جدی و فراتر از گذشته در حل مسایل تهران نداشته و تنها گام مثبت آن جلوگیری از تصویب لایحه دولت برای تملک درآمدپایدار مدیریت شهری بوده که آن نیز هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.

از دستگاه قضایی با مدیریت جدید نیز انتظار داریم با اطلاع رسانی نسبت به سرنوشت پرونده مرتبط با شهرداری تهران که هزاران میلیارد تومان از حقوق شهروندان تهرانی با رسیدگی قطعی به این پرونده‌ها احیا و بازگردانده می‌شود و بخش زیادی از مشکلات مردم قابل حل است، ما را یاری کند.

ضمن قدردانی از پرسنل زحمت کش صداوسیما باید تصریح کنم پوشش اطلاع رسانی فعالیت‌ها، مشکلات و نیازهای مدیریت شهری تهران در دوره فعلی در مقایسه با دوره‌های گذشته افت محسوسی داشته است، در حالی که این انتظار وجود داشت که صداوسیما با شورای پنجم که از آرا و نمایندگی چندین برابری مردم برخوردار است، تعامل قوی‌تری داشته باشد تا نمایندگان مردم مطالبات عمومی و مسایل شهروندان را بهتر منعکس کنند.

از سایر نهادهای حاکمیتی مانند سپاه پاسداران، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی نیز انتظار داریم که نه تنها سطح همکاری و تعامل و کمک به مدیریت شهری را نسبت به دوره گذشته کاهش ندهند که شایبه مسایل سیاسی در افکارعمومی شکل بگیرد بلکه حمایت و کمک به حل مسایل شهری در تهران را در اولویت قرار دهند چرا که نارضایتی مردم  در شرایط فعلی بزرگ‌ترین تهدید برای نظام و خطرناک‌تر و مهم‌تر از تهدیدات خارجی است و خدمت رسانی و حل معضلات جامعه بزرگ‌ترین بازدارندگی و قدرت دفاعی برای نظام محسوب می‌شود. موثرترین آرایش جنگی برای تهران، حل معضلات ریشه‌ای مردم و نشاندن لبخند رضایت بر لبان شهروندان مظلوم تهرانی است که بدون کمک و همراهی همه نهادها و دستگاه‌های موثر فراهم نخواهد شد.

البته در این میان نقش مدیریت شهری، به‌ویژه شهرداری تهران از همه تاثیرگذارتر است وامیدواریم انگیزه و اشتیاق مدیران و مسئولان شهرداری برای افزایش کارایی و خدمت رسانی به مردم در عمل دیده شود و از هرگونه اتلاف بیت‌المال، رانت، تخلف، هزینه‌های غیرضروری و تشریفاتی در این سال سخت برای مردم، جلوگیری شود.

 امیدوارم اعضای شورای اسلامی شهر تهران، با تقویت واقع بینی وعملگرایی به‌جای ایده‌آل گرایی و بهبود وحدت و کاهش اختلاف سلیقه‌ها دوسال باقیمانده را با انگیزه و انرژی مضاعفی به خدمت بپردازند.

همه ما با  تجدید عهد با شهروندان تهرانی، از هرگونه انتقاد، پیشنهاد و نظر سازنده و کارشناسی برای رفع مشکلات و خدمت رسانی بهتر مدیریت شهری به مردم استقبال می کنیم و از همین جا از اصحاب رسانه خواهش می کنم این ارتباط را بوسیله رسانه ها و فضای مجازی تسهیل ونزدیکتر کنند.

امیدواریم بتوانیم بار سنگین امانت مردم را تا پایان دوره مسئولیت، به درستی به مقصد برسانیم.»

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین