| کد خبر: 180492 |

عفیفی‌پور اعلام کرد:

مرکز پردازش زائدات نفتی راه‌اندازی می‌شود.

تین‌نیوز | 

مدیرکل بنادرودریانوردی هرمزگان اعلام کرد: بندر شهید رجایی دارای یکی از بزرگ‌ترین و مجهزترین مراکز نگهداری تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی دریایی در سطح کشور است.

به گزارش تین‌نیوز و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل بنادرودریانوردی هرمزگان، اله‌مراد عفیفی‌پور ضمن تشریح اقدامات پیشگیرانه و اقدامات مقابله با آلودگی نفتی در این استان اظهار کرد: در راستای اجرای کنوانسیون پیشگیری از آلودگی‌های دریایی ناشی از کشتی‌ها (کنوانسیون مارپول) و به‌منظور حفاظت از محیط‌زیست دریایی خلیج‌فارس و دریای عمان، زائدات کشتی‌ها توسط تسهیلات دریافت موجود در بنادر دریافت و بازیافت می‌شود.

وی افزود: این اداره‌کل به‌عنوان مرجع ملی اجرای کنوانسیون مارپول طی نه‌ماهه سال ۹۷، اقدامات پیشگیرانه‌ای را انجام داده که ازجمله آن، دریافت زائدات نفتی کشتی‌ها شامل آب خن موتورخانه به میزان ۶۳۰ مترمکعب، هم‌چنین لجن نفتی (اسلج) و روغن‌سوخته به میزان یک هزار و ۶۶۲ مترمکعب بوده است.

به گفته عفیفی‌پور، در راستای اجرای همین کنوانسیون، مراکز دریافت زائدات نفتی در بنادر شهید رجایی، شهید باهنر، بندرلنگه، شهید حقانی و کشتی‌سازی خلیج‌فارس مستقر بوده و آماده دریافت زایدات کشتی‌های متقاضی است.

وی خاطرنشان کرد: براساس قرارداد منعقدشده با بخش خصوصی مقررشده، مرکز پردازش زائدات نفتی در بندر شهید رجایی و جمع‌آوری در تمام بنادر تجاری و نفتی و لنگرگاه‌ها حوزه استحفاظی استان هرمزگان به میزان سرمایه‌گذاری حدود چهارصد میلیارد ریال احداث و راه‌اندازی شود.

مدیرکل بنادرودریانوردی هرمزگان با تشریح اقدامات مقابله با آلودگی نفتی در این استان که پایتخت دریایی ایران محسوب می‌شود، گفت: مرکز اصلی نگهداری تجهیزات مقابله با آلودگی در بندر شهید رجایی فعالیت دارد؛ این مرکز با دارا بودن تجهیزات مقابله با آلودگی شامل بوم مهارهای نفتی، پمپ‌های اسکیمر جمع‌آوری مواد نفتی از سطح دریا، بوم‌های جاذب مواد نفتی، ورقه‌های جاذب مخازن نگهداری مواد نفتی و مواد شیمیایی پراکنده‌ساز یکی از بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین مراکز نگهداری تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی در سطح کشور است.

عفیفی‌پور بیان کرد: به‌منظور حفظ آمادگی در سوانح منجر به آلودگی نفتی، سه فروند از یدک‌کش‌های مستقر در بندر شهید رجایی به سیستم پخش مواد شیمیایی پراکنده ساز آلودگی نفتی، مجهز شده‌اند.

وی اضافه کرد: هم‌چنین در سال گذشته، یک شناور بارج مجهز به تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی ساخته و در بندر شهید رجایی مستقرشده است.

مدیرکل بنادرودریانوردی هرمزگان گفت: در سالیان اخیر، مراکز فرعی مقابله با آلودگی نفتی در بندر شهید باهنر، بندرلنگه و بندرگاه کیش راه‌اندازی شده که به‌محض دریافت گزارشات آلودگی نفتی در محل حاضرشده و عملیات ارزیابی اولیه و پاک‌سازی را انجام می‌دهند. یک مرکز همکاری‌های منطقه‌ای به اسم «مرکیو» هم در جزیره قشم در حال راه‌اندازی است.

این مقام مسئول تصریح کرد: برای اطلاع دقیق‌تر از وجود آلودگی نفتی در محدوده تنگه هرمز و حوزه استحفاظی استان هرمزگان از پایگاه‌های سامانه‌های ماهواره‌ای سازمان منطقه‌ای حمایت از محیط‌زیست دریایی مستقر در کویت و بحرین در قالب قرارداد منطقه‌ای راپمی و میمیک استفاده می‌شود.

عفیفی‌پور اظهار کرد: اداره کل بنادرودریانوردی استان هرمزگان هم‌چنین با عقد قرارداد از هواپیما و بالگردهای منطقه یکم نیروی دریایی ارتش، جهت پایش و شرکت در عملیات پاکسازیآلودگی نفتی استفاده می‌کند.

وی افزود: تمام شرکت‌های فعال دریایی به‌ویژه مراکز سوخت‌رسان دریایی و شرکت‌های نفتی مستقر در منطقه ملزم به تهیه طرح‌های مقابله با آلودگی نفتی و تهیه تجهیزات مقابله با آلودگی در سطح محلی هستند تا بتوانند آلودگی‌های احتمالی را پاک‌سازی کنند.

به گفته مدیرکل بنادرودریانوردی هرمزگان، در سالیان اخیر چندین مورد آلودگی نفتی در منطقه به وقوع پیوسته که ضمن ارجاع پرونده به ارگان‌های ذی‌ربط و مراجع قضایی، اقدامات لازم جهت پاک‌سازی توسط تیم مقابله با آلودگی نفتی بندر شهید رجایی به‌عمل‌آمده است.

وی در همین رابطه خاطرنشان کرد: آلودگی نفتی ناشی از نشت چاه‌های سکوی ایلام ۲ در منطقه دریایی سیری و آلودگی نفتی هنگام سوخت‌رسانی به کشتی سرن در لنگرگاه بندرعباس ازجمله آلودگی‌های نفتی هستند که توسط تیم مقابله با آلودگی بندر شهید رجایی پاک‌سازی‌شده است.

عفیفی‌پور در پایان گفت: برای ارتقای دانش پرسنل درگیر در عملیات مقابله با آلودگی و سایر ارگان‌های مرتبط، تاکنون چندین دوره آموزشی و مانور عملیاتی در بنادر تابعه استان ازجمله در بندر لنگه و جزیره کیش با حضور شرکت هلندی FORU برگزارشده است.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین