| کد خبر: 185691 |

جهانگیری در پاسخ به نامه محمد سالاری، خطاب به وزیر راه نوشت؛

معاون اول رییس جمهور در پاسخ به نامه محمد سالاری، خطاب به وزیر راه نوشت: بررسی مشکلات کلان‌شهر تهران و شهرهای پیرامون آن در دستور کار دبیرخانه مربوطه قرار گیرد.

تین‌نیوز | 

معاون اول رییس جمهور در پاسخ به نامه محمد سالاری، خطاب به وزیر راه نوشت: بررسی مشکلات کلان‌شهر تهران و شهرهای پیرامون آن در دستور کار دبیرخانه مربوطه قرار گیرد.

به گزارش تین‌نیوز، اسحاق جهانگیری  معاون اول رییس جمهور در پاسخ به نامه رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران مبنی بر " درخواست احیا سند مجموعه شهری تهران به منظور رفع چالش‌های مشترک کلان‌شهر تهران و شهرهای پیرامونی" از وزیر راه و شهرسازی خواست بررسی مشکلات کلان‌شهر تهران و شهرهای پیرامون آن، در دستور کار دبیرخانه " شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکززدایی از تهران " که در آن وزارتخانه مستقر است، قرار گیرد.

در آخرین روزهای اسفند ماه 97 ، ‌محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران و چند روز پس از برگزاری جلسه هم اندیشی در خصوص "چالش‌های مشترک کلان‌شهر تهران و شهرهای پیرامونی" که با حضور رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، مدیر کل راه و شهرسازی، مدیرکل منابع طبیعی، نمایندگان استانداری و سایر ادارات‌کل ذیربط استان تهران، فرمانداران، روسا و اعضای شوراها و شهرداران شهرهای استان تهران برگزار شد، در راستای بند 3 مصوبه جلسه مذکور در نامه‌ای خطاب  به معاون اول رییس جمهور از چالش‌ها و مشکلات مجموعه کلان‌شهری تهران و شهرهای پیرامونی نوشت و خواستار ایجاد مدیریت هماهنگ و یک‌پارچه با احیا و اجرای سند مجموعه شهری تهران و تحقق حکمرانی منطقه‌ای شد.

در بخش‌هایی از این نامه آمده بود: سرعت رشد شهرنشینی در مجموعه شهری تهران چنان سریع بوده که نظام برنامه‌ریزی و مدیریت سرزمین همواره از آن عقب افتاده و گسترش و رشد مناطق شهری آن عمدتاً خارج از ضوابط و به شکلی نابهنجار اتفاق افتاده است. بارگذاری‌های جمعیتی در مجموعه شهری تهران و نقاط پیرامونی از ظرفیت اکولوژیکی آن فراتر رفته و اگر این روند متوقف نشود به‌دلیل عدم تأمین زیرساخت‌های اساسی، کمبود منابع و تخریب محیط‌زیست زندگی میلیون‌ها نفر از ساکنین در معرض تهدید قرار خواهد گرفت.

هم‌چنین در استان  نگاه جامعی در حمل‌ونقل مجموعه شهری وجود نداشته و حمل‌ونقل ریلی حومه‌ای و یکپارچه نیز در این مجموعه شهری به سرانجام نرسیده و به نابسامانی در این مجموعه انجامیده و این مسائل موجب افت کیفیت زندگی در استان تهران شده است.

 سالاری به گزارش سایت شورای شهر در ادامه نامه خود، مجموعه مشکلات موجود در کلان‌شهر تهران را حاصل تفرق سیاسی تمام‌ عیار و تصمیم‌گیری‌های جزیره‌ای و سلیقه‌ای این محدوده‌ سرزمینی دانسته است.

وی در این نامه به این نکته اشاره کرد، سند مجموعه شهری تهران که اول‌بار در دولت اصلاحات تهیه شد، اگر به اجرا درمی‌آمد، می‌توانست گام مهمی در جهت توسعه متوازن و تحقق حکمرانی منطقه‌ای باشد که متأسفانه با پایان دولت اصلاحات، این سند به بوته فراموشی سپرده شد و اکنون  ضرورت دارد هرچه سریع‌تر مدیریت هماهنگ و یک‌پارچه با احیا و اجرای سند مجموعه شهری در استان به مورد اجرا درآمده و به تحقق حکمرانی منطقه‌ای منجرشود.

در همین راستا اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در پی نوشت نامه مذکور از وزیر راه و شهرسازی خواست بررسی مشکلات کلان‌شهر تهران و شهرهای پیرامون آن، در دستور کار دبیرخانه "شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکززدایی از تهران" که در آن وزارتخانه مستقر است، قرار گیرد.

جهانگیری در نامه ای دیگر با اشاره به مصوبات آخرین جلسه شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکززدایی از تهران در سال 97  که باحضور وزیران راه و شهرسازی، اطلاعات، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست، شهردار تهران، رییس شورای اسلامی شهر تهران و تعدادی از نمایندگان مردم استان تهران در مجلس برگزار شد، از محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی خواست تا دبیر شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکززدایی از تهران را منصوب کرده و دستور کار جلسات، نهایی و مصوبات آن شورا ابلاغ شود.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین