| کد خبر: 139480 |

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش با تکذیب در دستور کار داشتن افزایش قیمت و سهمیه‌بندی دوباره بنزین گفت: مشکلی در تامین بنزین و انواع سوخت وجود ندارد و به خوبی توزیع سوخت در کشور در حال مدیریت است.

تین‌نیوز | 

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش با تکذیب در دستور کار داشتن افزایش قیمت و سهمیه‌بندی دوباره بنزین گفت: مشکلی در تامین بنزین و انواع سوخت وجود ندارد و به خوبی توزیع سوخت در کشور در حال مدیریت است.

عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی روز گذشته درباره احتمال سهمیه‌بندی دوباره بنزین گفت: به هیچ وجه سهمیه‌بندی بنزین مطرح نیست. وی درباره احتمال افزایش قیمت بنزین هم اظهار کرد: موضوع افزایش قیمت بنزین مطرح نیست و ما چنین درخواستی را ارائه نکرده‌ایم.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش درباره چرایی افزایش مصرف بنزین در سال ۹۶ گفت: دلیل اصلی افزایش مصرف بنزین و سوخت، بهبود روند رشد اقتصادی کشور و رفاه بیشتر است. کاظمی تصریح کرد: به دلیل رشد اقتصادی کشور، میزان استفاده از خودرو و شماره‌گذاری آن، حدود 5/ 8 درصد افزایش داشته است که افزایش مصرف بنزین را به دنبال دارد.وی با بیان اینکه افزایش 5/ 8 درصدی مصرف بنزین، یک رشد غیرطبیعی به شمار نمی‌رود، ادامه داد: به دلیل افزایش رشد اقتصادی، میزان مصرف انواع حامل‌های انرژی، از جمله برق نیز افزایش داشته به‌طوری که گزارش‌ها از رشد حدود ۱۰ درصدی مصرف برق حکایت دارند.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: مشکلی در تامین بنزین و انواع سوخت وجود ندارد و به خوبی توزیع سوخت در کشور در حال مدیریت است.در روزهای اخیر، برخی ادعاها درباره احتمال از سرگیری سهمیه‌بندی بنزین به دلیل افزایش شدید مصرف بنزین مطرح شده بود. حتی ادعا شده بود که برای مهار رشد مصرف بنزین، احتمال دارد که قیمت بنزین نیز افزایش یابد. مصرف بنزین در سال ۹۶ افزایش قابل توجهی داشته به‌طوری که میانگین مصرف امسال به روزانه به ۷۹ میلیون لیتر رسیده است که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد 5/ 8 درصدی را نشان می‌دهد و دلیل اصلی آن به افزایش تولید و استفاده از خودرو باز‌می‌گردد. دولت از بهار سال ۱۳۹۴، عرضه بنزین دونرخی را متوقف کرد و بر این اساس نرخ بنزین معمولی در سراسر کشور لیتری ۱۰ هزار ریال تعیین شد که بدون سهمیه‌بندی عرضه می‌شود. پس از تک‌نرخی شدن بنزین، میزان استفاده رانندگان خودرو از کارت سوخت کاهش زیادی یافته است و مردم تمایل دارند از کارت سوخت جایگاه‌داران استفاده کنند.

علی‌اکبر نژاد‌علی، مدیر سامانه هوشمند سوخت پیش‌تر گفته بود: بیشتر سوخت‌گیری در جایگاه‌های عرضه سوخت از طریق کارت جایگاه‌داران انجام می‌شود به‌طوری که کمتر از ۱۰ درصد از طریق کارت شخصی سوخت‌گیری می‌کنند.پیش از این مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی هم گفته بود: حفظ کارت سوخت بنزین با توجه به شرایط کنونی و منطقی شدن قیمت بنزین، مهار قاچاق و رشد مصرف، فقط یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال هزینه به دولت تحمیل می‌کرد. برخی کارشناسان با توجه به تک‌نرخی شدن بنزین و نزدیک شدن قیمت این سوخت به نرخ بنزین در کشورهای همسایه که کاهش قاچاق را در پی داشته، خواستار حذف کارت سوخت بوده‌اند، اما مجلس شورای اسلامی، ۲۰ اردیبهشت ۹۶ در قالب تصویب «قانون اصلاح ماده یک قانون توسعه حمل‌ونقل‌ عمومی و مدیریت مصرف سوخت» خواستار حفظ این کارت شد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین