بازدید سایت : ۳۵۸۹۲

◄ ساخت و توسعه راه آهن سریع السیر از سر گرفته شد/ پیگیری دریافت مجوز واردات واگن‌

ما به فناوری قطار پر سرعت نیاز داریم تا فناوری پایه حمل و نقل ریلی کشور تغییر کند زیرا در آن صورت می توانیم عملیات اجرایی چند هزار کیلومتر قطار پر سرعت در کشور را اجرا کنیم.

ساخت و توسعه راه آهن سریع السیر از سر گرفته شد/ پیگیری دریافت مجوز واردات واگن‌
تین نیوز

وزیر راه و شهرسازی از پیگیری برای دریافت مجوز واردات واگن مسافری از سران قوا خبر داد و گفت: در بخش ریلی هر چه توان داریم برای نوسازی لکوموتیو به کار بسته ایم تا  در اولویت قرار بگیرد.

به گزارش تین نیوز از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش در حاشیه هفتمین نمایشگاه حمل و نقل، لجستیک و صنایع وابسته در جمع خبرنگاران اظهار کرد: صنعت حمل و نقل همانطور که بارها گفته شد یکی از اصلی ترین زیرساخت توسعه اقتصادی در بخش های گوناگون کشور محسوب می شود و فعالین اقتصادی با بهره مندی از آن می توانند به بهترین نحو فعالیت داشته باشند.

وی افزود: کلان پروژه ایران راه، راه حل منطقی برای پیشرفت کشور و کشورهای منطقه است. این کلان پروژه، راه ایمن و ارزان و  نیز راه حلی است که به کم شدن قیمت تولید کمک می کند. کلان پروژه ایران راه در بالاترین نقطه برنامه های وزارت راه و شهرسازی قرار دارد و پروژه ها برمبنای آن ارزیابی می شوند. این کلان پروژه به قدری مهم است که  توسط رییس جمهوری در جلسات مطرح می شود.

بذرپاش با اشاره به پروژه های حوزه حمل و نقل ریلی گفت: ساخت و توسعه راه آهن رشت به کاسپین، رشت به آستارا و شلمچه به بصره، شهرکرد به اصفهان، درود به خرم آباد در دست اقدام قرار دارند و در دهه فجر شاهد آغاز عملیات اجرایی راه آهن رشت-کاسپین خواهیم بود.

وی افزود: در مکاتباتی که با رییس سازمان مناطق آزاد داشتم، درخواست تسریع توسعه بندر کاسپین را مطرح کردم. با توسعه و تکمیل بندر امیر آباد و کاسپین یک اقتصاد دریا محور را در شمال کشور شاهد خواهیم بود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به امضا قرارداد خواهر خواندگی ایران با کشورهای ترکمنستان و آذربایجان گفت: در پی این اتفاق، توافق بندر باکو با بندر کاسپین و انزلی پیش رو است.

بذرپاش در ادامه گفت: با تعیین پیمانکار، عملیات اجرایی کریدور ارس آغاز شده است که منجر به ساخت پل روی رودخانه ارس و تعریض جاده شود تا از این طریق به نخجوان متصل شویم.

وی گفت: ظرف ماه آینده، توافقنامه کریدوری بین روسای جمهور ایران و آذربایجان با حضور نمایندگان روسیه امضا خواهد شد.

بذرپاش از تکمیل پروژه ریلی اقلید به یزد تا پایان سال خبر داد و گفت: اقدامات تکمیلی از سال گذشته در اولویت قرار گرفت و امید است با بهره برداری از این خط در حوزه جابه جایی بار کمک شایانی به صاحبان بار و مسافران شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: پروژه میانه به اردبیل پروژه ۱۷۰ کیلومتری با پل ها و تونل های بزرگی است که از پیشرفت خوبی برخوردار است اما به دلیل شرایط آب و هوایی با مشکلاتی نیز روبرو هستیم.

رشد ۳۳ درصدی ترانزیت

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به دستیابی به رشد ۳۳ درصدی ترانزیت گفت: این رکورد در جاده و ریل یک عدد است اما در پشت این عدد مذاکرات و پیمان های دو جانبه و چند جانبه نهفته است. در آبان ماه رکورد جابه جایی بار شکسته شد و اتفاق خوب ترخیص ناوگان باری رخ داد. در بخش مسافری همه ظرفیت ها برای تسهیل  فرآیند شرکت های حمل و نقلی به کار گرفته شده است. ما نیز  در قالب وجوه اداره شده مبلغی را در بانک قرار داده ایم تا سرعت نوسازی افزایش یابد.

وی افزود: در بخش ریلی هر چه توان داریم برای نوسازی لکوموتیو به کار بسته ایم تا در اولویت قرار گیرد. البته به دنبال توسعه واگن مسافری و نوسازی ناوگان از طریق واردات با اخذ مجوز از سران قوا هستیم. همچنین در حال توافق به شرکت های صاحبان بار هستیم که سرمایه گذاری و حمل بار به خود شرکت ها واگذار شود که در حوزه کشنده و لکومتیو و  توسعه خطوط مشارکت داشته باشند.

بذرپاش یادآور شد: در نظر داریم از طریق پروژه دوخطه کردن شبکه ریلی در مناطق بافق به زرین شهر و سایر بخش ها مشکلات را برطرف کنیم.

وی با اشاره به پروژه های حمل و نقل دریایی گفت:

بعد از ابلاغ سیاست های بالادستی از سوی مقام معظم رهبری، وزارت راه و شهرسازی نقش برجسته ای در این حوزه پیدا کرده و تمام تلاش را به کار بسته است.

بذرپاش افزود: شهرک های ۲۷ گانه ساحلی یکی از محورهای کاری اصلی است که در سواحل جنوب احداث خواهد شد. این پروژه شامل فرودگاه های منطقه ای و جمعیت پذیری با ساخت مسکن در زمان  کوتاهتر است و در برنامه قرار دارد.

وی با اشاره به انعقاد قرارداد ۵۰ شناور گفت: با این قرارداد، ظرفیت جابه جایی بار و مسافر  افزایش می یابد. به رغم وجود ظرفیت های قابل توجه شناور، به  دلیل تحریم های ناجوانمردانه کار سخت شده است. اما اقدامات مطلوبی انجام شده و قراردادهای بین المللی فردا منعقد می شود.

این عضو کابینه دولت با بیان اینکه توسعه بندر شهید بهشتی در دستور کار است، گفت: قرارداد این بندر با خاتم الانبیا در مراحل پایانی است و قرارداد با کشور هند نیز در دست پیگیری قرار دارد.

وی افزود: راه آهن چابهار-زاهدان نیز در حال پیگیری است تا سال آینده به بهره برداری برسد. همچنین سال آینده قرارداد پروژه ساخت راه آهن رشت- آستارا منعقد می شود. صدور خدمات فنی مهندسی به  ارمنستان و ترکمنستان به امضا رسیده است و  سال آینده مراحل پیشرفت های کریدوری را شاهد باشیم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه بیان کرد: اینکه ۳۳ درصد ترانزیت رشد کرده و یک رکورد ۸.۵ میلیون تنی را زده است نشان می دهد در فرایند تسهیل قدری موفق شده ایم. در تلاش هستیم با اقدامات نرم افزاری مانند بارنامه و حذف تعرفه های ترجیحی و کاهش آن، افزایش مبادلات و حجم بار را افزایش دهیم. برنامه در دولت مشخص است و منابعی که در مسیر می توانیم بیاوریم در شاهراه کریدورهای شرقی و غربی و شمالی جنوبی تعریف می شود.

وی با اشاره جزییات توافقات ایران و روسیه و آغاز همکاری با عربستان اظهار کرد: در سفری که به روسیه داشتیم اتفاقات خوبی رخ داد.  در توافق راه آهن رشت_ آستارا ابهاماتی وجود داشت که جمع بندی خوبی با حضور رییس جمهور روسیه مطرح شد. همچنین تعرفه های ترجیحی و شرکت حمل و نقل مشترک، توافقات حمل و نقل هوایی با روسیه، مسیر تردد از شمال به جنوب و کاهش زمان حمل در قالب یک پیمان چند جانبه با کشورهای حاضر در مسیر ایران، مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: رییس سازمان هواپیمایی در عربستان بودند و جلسات فشرده ای برگزار شد که در نتیجه آن مذاکرات سفرهای حج عمره با فعالیت شرکت های هواپیمایی ایرانی  آغاز می شود.

ساخت و توسعه راه آهن سریع السیر از سر گرفته شد

بذرپاش با اشاره به ساخت و توسعه قطار سریع السیر گفت: قطار برقی تهران مشهد نیز در دستور کار قرار دارد. ما به فناوری قطار پر سرعت نیاز داریم تا فناوری پایه حمل و نقل ریلی کشور تغییر کند زیرا در آن صورت می توانیم عملیات اجرایی چند هزار کیلومتر قطار پر سرعت در کشور را اجرا کنیم.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • امیرعلی

  عجب ... پس کاسبان واردات لکوموتیو که در این دو ساله دولت را گمراه کرده بودند تا فکر کنند مجبوریم سراغ واردات لکوموتیو برویم (و این کاسبان هم حق بازاریابی خودشان را بگیرند) یک پروژه جدید را هم استارت زدند: واردات واگن مسافری!!!!!!!
  طبق شنیده ها، توافقات قبلی بخش خصوصی با یک لکوموتیوساز چینی روی قیمت 1 میلیون و 100 هزار یورو بوده اما متاسفانه این کاسبان واردات لکوموتیو رفته اند جوری سهم خودشان را چپانده اند در قیمت کارخانه چینی که قیمت به 1 میلیون و 800 هزار یورو رسیده ...
  سیرمونی ندارند این بی وجدان ها

  • ناشناس

   تو کار رو زندگی نداری چی میزنی ساقی تو عوض کن

  • ناشناس

   رییس قوه قضاییه در سخنانی قاطع فرمودند وقتی مبارزه با فسادو غارت و چپاول آغاز میشود بلافاصله تخریب ها توسط عوامل مفسد شروع میشود.‌......
   دکتر صالحی عزیز از شانتاژمفسدین نهراسیده و دست دزدان را قطع کنید
   عوامل مفسدین و نفوذی ها طی کارمند راه آهن دلسوز راه آهن و کارشناس ریلی و..... در حال دروغ پراکنی و شانتاژ هستند

 • امیرعلی

  آقایی که در اولین کامنت اسمت را امیرعلی گذاشتی!
  لطفا خجالت بکش.
  همه می دانند که من به عنوان یکی از کسانی که نظرم به آقای دکتر میعاد صالحی نزدیک است چنین نوشته ای درج نخواهم کرد.

  • امیرعلی

   مگه تنها امیرعلی ایران تویی؟من هم اسمم امیرعلی هست.

  • امیرعلی

   منم امیرعلی هستم ولی به خون مدیران نالایق مثل بعضی ها تشنه ام.
   امیرعلی بودن که فقط نشان مزدوری مدیران نالایق نیست.
   تا جایی کع میدونم فقط یه دونه امیرعلی مزدور داریم که مزد میگیره تازیر خبرهای تین نیوز کامنت به نفع مدیران نالایق و نفوذی بذاره و علیه سرمایه های اصلی و بازنشسته ها و کارمندان شریف راه آهن مطلب بنویسه . حساب ایشون از بقیه امیرعلی ها جداست!

 • ناشناس

  باز هم نفوذی ها بدون نام نشان یا با نشان کار مند راه آهن کارشناس ریلی دلسوز راه آهن و....نفوذ برای الان نیست و غربی ها از قدیم الایام در این کشور نفوذی داشته اند و بعد از انقلاب هم این نفوذی ها غیب نشده اند و قطعا کار می کنند و به فراخور آن لو می روند.

  بیگی نژاد تاکید کرد: نفوذی ها حالا حالاها هستند ممکن است هر چه جلوتر برویم نفوذی ها بیشتر هم شوند و فرآیند کاری آنها نیز تغییر کند