| کد خبر: 262050 |

۲۰ مصوبه حمایتی از سرمایه‌ گذاری در گردشگری

علی اصغر شالبافیان گفت: چهارشنبه نخستین گروه گردشگران روس به ایران خواهند آمد. لغو روادید با چین را در نظر داریم و تسهیل ورود گردشگران خارجی با خودرو شخصی را بعد از تفاهم با دستگاه های ذیربط اجرایی خواهیم کرد.

تین نیوز

علی اصغر شالبافیان گفت: چهارشنبه نخستین گروه گردشگران روس به ایران خواهند آمد. لغو روادید با چین را در نظر داریم و تسهیل ورود گردشگران خارجی با خودرو شخصی را بعد از تفاهم با دستگاه های ذیربط اجرایی خواهیم کرد.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایلنا، نشست خبری روز جهانی گردشگری با حضور معاون گردشگری و مدیران ادارات کل این معاونت برگزار شد.

علی اصغر شالبافیان (معاون گردشگری وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) درخصوص اقدامات این معاونت طی سال گذشته گفت: شعار سال گذشته درخصوص بازاندیشی در گردشگری بود. از این رو در حوزه سرمایه گذاری در گردشگری مصوبات خوبی درحدود ۲۰ مصوبه حمایتی داشتیم. همچنین رشد قابل توجهی در حوزه تملک سرمایه گذاری داشتیم که اردبیل، ایلام، آذربایجان شرقی، هرمزگان، تهران، خوزستان، فارس، آذربایجان غربی در صدر قرار دارند. ۲۵۰۰ پروژه در دست اجرا داریم که بخشی از آنها حاصل همین حمایت ها و مشوق هاست.

او ادامه داد: در بودجه ۱۴۰۲ نیز اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای رشد ۳۵۰ درصد داشت. ۵ درصد از اعتبارات این بخش به حوزه زیرساخت های گردشگری تخصیص یافت. همچنین تسهیلات از رقم ۲ درصد به ۱۰ درصد افرایش یافت. 

به گفته شالبافیان، رفع مشکلات پروژه های بزرگ مقیاس را در نظر گرفته شده و موضوع آشوراده بعد از دو دهه مرتفع شد. هم افزایی بین دستگاه ها و حمایت از بخش خصوصی نیز مدنظر قرار گرفته است.

او ادامه داد: تفاهم نامه های مختلفی با دستگاه های متعدد منعقد کردیم از آن جمله می توان به سازمان توسعه تجارت اشاره داشت که جایزه صادراتی احیا، حمایت از نمایشگاه های گردشگری خارجی و کمک به تبلیغ ظرفیت های گردشگری در خارج از کشور در نظر گرفته شد. در نمایشگاه بین المللی گردشگری که بهمن ماه برگزار خواهد شد، کلیه فعالان گردشگری از ۵۰ درصد برای معافیت زمین نمایشگاه برخوردار می شوند و ۲۰۰۰ متر زمین برای تهاتر با شرکت کنندگان خارجی در نظر گرفته شد.

معاون گردشگری همچنین به روند گردشگران ورودی اشاره داشت و گفت: ورودی گردشگران از آبان ۱۴۰۰ تا شهریور ۱۴۰۱ روند خوبی داشت اما با اتفاقات سال گذشته با کاهش گردشگران وردی روبه رو شدیم.

به گفته او در شش ماه نخست سال جاری ۳۳۵۴۰۰۰ وارد کشور شدند که در مقایسه با ۱۴۰۱ با رشد ۳۷ درصدی روبه رو شده است. 

شالبافیان درخصوص گردشگری داخلی نیز گفت: بیش از ۲۷ درصد رشد را شاهد هستیم و توزیع زمانی و مکانی را مد نظر داریم. تعطیلات دو روزه آخر هفته را مد نظر داریم. همچنین توزیع مکانی سفر با معرفی مسیرهای جدید انجام شد و نظام مند کردن رویدادها را در نظر گرفتیم. 

برنامه ای برای گردشگری سبز 

او درخصوص برنامه های هفته گردشگری گفت: بیش از ۱۳۰ برنامه استانی در ۶۰ شهرستان برگزار می شود. گردشگری سبز در بیش از ۵۰ بومگردی کشور برگزار می شود. میزگردهای تخصصی و برنامه های مختلف توسط پژوهشگاه و دانشگاه ها خواهیم داشت. تجلیل از فعالان گردشگری را در هفته آینده برگزار می کنیم.

مصطفی فاطمی (مدیرکل گردشگری داخلی) با اشاره به آنکه سازمان جهانی گردشگری حوزه سرمایه گذاری را مدنظر دارد و رویکرد سرمایه گذاری سبز را محور این مهم قرار داده، گفت: کمیته گردشگری سبز را راه اندازی کردیم و تعدادی از تفاهم نامه ها را با دستگاه ها و نهادهای ذی ربط منعقد کردیم. بازاندیشی در گردشگری داشتیم و امسال هم بر حوزه گردشگری سبز، مردم، سیاره و رفاه متمرکز خواهیم شد. 

پلمپ تاسیسات گردشگری 

 معاون گردشگری همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا درخصوص ارائه آمار از تعداد واحدها و تاسیسات گردشگری که طی سال گذشته بنابر دلایل مختلف از جمله اجرای قانون عفاف و حجاب پلمپ شده اند، گفت: در حوزه پلمپ تاسیسات گردشگری باید بگوییم که رویکرد حمایتی داریم و اینکه برخی تاسیسات  گردشگری پلمپ شدند رویکرد ما با حفظ و رعایت ارزش های ایرانی و اسلامی است. درحال حاضر با توجه به آنکه نشست خبری هفته گردشگری است از ارائه آمار در این خصوص معذوریم.

لغو روادید

او درخصوص لغو روادیدها نیز گفت: لغو روادید با عراق، گروهی روسیه صورت گرفته و چهارشنبه نخستین گروه گردشگران روس به ایران خواهند آمد. لغو روادید با چین را در نظر داریم و تسهیل ورود گردشگران خارجی با خودرو شخصی را بعد از تفاهم با دستگاه های ذیربط اجرایی خواهیم کرد. 

شالبافیان درخصوص نیازسنجی و پراکنش ساخت و سرمایه گذاری در حوزه گردشگری گفت: نیازمند آمایش درست برای ارائه مجوز هستیم. در برخی مناطق درصدد بازسازی تاسیسات موجود بر آمدیم. همچنین در برخی نقاط مانند مشهد نمی توانیم مجوز ندهیم اما ارائه تسهیلات و امکانات را منوط به استان هایی کردیم که نیازمند توسعه سرمایه گذاری گردشگری هستند. توزیع تاسیسات گردشگری باید متناسب با توزیع گردشگری باشد. همچنین آمار تعداد مسافران داخلی و خارجی با توجه به جلساتی که داشتیم آمار گردشگران تفکیک شده. در خصوص آمار مسافران داخلی خلاء وجود دارد. دستگاه های اجرایی ملزم شوند که آمار مسافران اسکان داده شده در تاسیسات دولتی را در سامانه جانا ثبت کنند. 

معاون گردشگری همچنین درخصوص جذب ۱۵ میلیون گردشگر که در برنامه توسعه هفتم درنظر گرفته شده، گفت: تاسیسات گردشگری ترکیبی، تسهیل در مقررات، حمل و نقل و ... مواردی است باید به آن توجه کرد. 

ملاحظات محیط زیستی طرح های گردشگری

او همچنین گفت: ملاحظات محیط زیستی طرح های گردشگری باید در نظر گرفته شود. درخصوص طرح آشوراده نیز اینگونه است. در حوزه گردشگری سبز سه محور را دنبال می کنیم. با آبفا و ساتبا و  وزارت نیرو تفاهم نامه هایی خواهیم داشت. هم چنین میزهایی با این محوریت در دفتر گردشگری داخلی فعال شده است.

شالبافیان درخصوص مشوق های گردشگری در هفته گردشگری گفت: تعرفه انرژی در حوزه گاز را کاهش دادیم و برای صرفه جویی در مصرف آب نیز ورود کردیم. مدیریت پسماند و تعرفه های آن فعالان حوزه را تحت تاثیر قرار می دهد و ما درصدد تعیین این تعرفه ها برآمدیم. ضمن آنکه بازدید از موزه ها در روز جهانی گردشگری که ۵ مهرماه است رایگان خواهد بود. روز جهانی گردشگری روز فعالان گردشگری است.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.