| کد خبر: 260143 |

اعلام هزینه جابه‌جایی زائران اربعین از مرزها به داخل عراق

رئیس کارگروه حمل و نقل عمومی کمیته خدمات شهری اربعین حسینی شهرداری تهران، هزینه جابه جایی زائران از نقطه صفر مرزی تا نخستین شهر در عراق پس از مرز را اعلام کرد.

تین نیوز

رئیس کارگروه حمل و نقل عمومی کمیته خدمات شهری اربعین حسینی شهرداری تهران، هزینه جابه جایی زائران از نقطه صفر مرزی تا نخستین شهر در عراق پس از مرز را اعلام کرد.

به گزارش تین نیوز به نقل از بازار، مهدی علیزاده؛ رئیس کارگروه حمل و نقل عمومی کمیته خدمات شهری ستاد مرکزی اربعین حسینی شهرداری تهران درباره تمهیدات صورت گرفته از سوی شهرداری برای خدمت رسانی در بخش حمل و نقل در مراسم اربعین حسینی امسال اظهار کرد: طبق سنوات گذشته و طبق حکمی که وزیر محترم کشور به معاون خدمات شهری شهرداری تهران محول می کند، به عنوان مسئول کمیته خدمات شهری ستاد مرکزی اربعین کشور، به استناد بند ۵ آن حکم، هم معاون خدمات شهری شهرداری تهران و هم نماینده تام الاختیار وزارت کشور در امور حمل و نقل، دو وظیفه را برعهده سازمان اتوبوسرانی شهرداری تهران محول می کنند.

گزارش مهم روز را بخوانید؛

کمترین قیمت بلیت اتوبوس برای سفر اربعین چقدر است؟

قیمت سفر به اربعین سرسام آور شد

وی ادامه داد: ابتدا هماهنگی و هم افزایی سازمان های اتوبوسرانی شهرداری های مشهد، کرج، شیراز و تهران و اهواز با مدیریت و نظارت عالیه شهرداری تهران انجام شد؛ مرزها(شلمچه، چزابه، مهران و خسروی) در داخل خاک عراق به لحاظ حمل و نقلی به شهرداری تهران سپرده شده است.

رئیس کارگروه حمل و نقل عمومی کمیته خدمات شهری ستاد مرکزی اربعین حسینی شهرداری تهران تصریح کرد: طبق هماهنگی هایی که ستاد مرکزی اربعین وزارت کشور با مسئولان وزارت کشور عراق و استانداران همجوار کشورمان در غرب کشور انجام دادند انشاءالله طبق برنامه ریزی ها بناست در داخل خاک عراق از ابتدای مرز (مهران، شلمچه، خسروی و چذابه) تا اولین شهر بعد از مرز، مجوز حمل و نقل زائرین امام حسین (ع) را داشته باشیم؛ تلاشمان این است که این اتفاق را با هماهنگی مسئولان عراق، مدیریت کنیم که با توجه به گرمای هوا مردم عزیزمان کمتر اذیت شوند.

علیزاده با اشاره به آمادگی خدمت رسانی در حوزه حمل و نقل در مراسم اربعین حسینی(ع) متذکر شد: چنانچه کشور عراق مجدداً در حوزه حمل و نقل کمبودی حس کند، به ستاد مرکزی اربعین ایران اطلاع رسانی خواهد کرد و طبیعتاً ما نیز پشتیبانی خود را مضاعف خواهیم کرد.

وی ادامه داد: مسئولان عراقی تا این لحظه این موضوع را اعلام نکرده اند و ما در همان شهرهایی که اعلام شده است، خدمترسانی می کنیم.

رئیس کارگروه حمل و نقل عمومی کمیته خدمات شهری ستاد مرکزی اربعین حسینی شهرداری تهران یادآور شد: بر اساس مصوبات ستاد، بناست در حوزه حمل و نقل در خاک عراق (از مرزی که برای ما تعیین کردند تا نخستین نقطه شهری اگر فاصله کمتر ۸۰ کیلومتر باشد) از هر زائر ۸۰ هزار تومان و اگر بالای ۸۰ کیلومتر بود، ۱۰۰ هزار تومان اخذ و به راننده اتوبوس پرداخت شود؛ این رقم با توجه به قیمت بالای حمل و نقل داخل خاک عراق رقم نسبتا ناچیزی است.

وی گفت: ۷۵ درصد ورودی زوار اربعین کشورمان به عراق از مرز مهران خواهد بود. ما برای این مرز تدارک ویژه تری هم دیده ایم و تلاش خواهیم کرد با دپوی اتوبوس ها از مهران تا کوت، خدمات رسانی بهتری کنیم؛ از کوت به نجف یا به کربلا هم بر اساس توافق انجام شده، اتوبوس ها و ون های عراقی نسبت به جابجایی زائران اقدام می کنند.

علیزاده به تاکید وزیر کشور در فرایند خدمت رسانی به زائران اربعین اشاره و تصریح کرد: نکته ای که شخص وزیر کشور تاکید داشت، عدم سردرگمی مردم در جابجایی بوده است؛ بر همین اساس با گروه های جهادی هماهنگی صورت گرفته است که در مرزهای پرتردد، کنار همکاران اتوبوسرانی با تعداد و کاورهای مشخص قرار بگیرند و مردم را به اتوبوس ها و ون های عراقی هدایت کنند.

رئیس کارگروه حمل و نقل عمومی کمیته خدمات شهری ستاد مرکزی اربعین حسینی شهرداری تهران درباره تعداد اتوبوس های پیش بینی شده برای اعزام به مراسم اربعین پیش رو گفت: تعداد اتوبوس های که تاکنون مصوب شده در مجموع ۴ مرز، ۷۵۰ دستگاه است که با توجه به وضعیت ویژه مهران حدود ۳۵۰ دستگاه اتوبوس را ما در مرز مهران بکارگیری خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا شرکت اتوبوسرانی تهران در مسیر تهران تا مرزها نیز خدمات دهی خواهد داشت یا خیر تصریح کرد: برای اتوبوسرانی تهران، ماموریتی برای خدمات دهی از تهران تا مرزها تعریف نشده اما از تهران تا مرز طبق اعلام دکتر افندی زاده؛ رئیس کمیته حمل و نقل وزارت کشور تقریبا ۷۵ درصد از ناوگان حمل و نقل کشوری را برای اربعین اختصاص داده اند که مردم را از شهرهای خودشان به مرزهایی که اعلام می کنند، منتقل خواهند کرد.

علیزاده با اشاره به افزایش دما و گرمای هوا در سال جاری و همچنین افزایش احتمالی زائران حسینی در مراسم اربعین امسال متذکر شد: علی رغم اینکه ناوگان اتوبوسرانی ما در سطح کشور یک ناوگان فرسوده است اما سعی شده که اتوبوس های نوپا، سرحال و اورهال شده در مرزها استفاده شود که به لحاظ موتوری و کولری دارای کمترین مشکل باشند.

رئیس کارگروه حمل و نقل عمومی کمیته خدمات شهری ستاد مرکزی اربعین حسینی شهرداری تهران به زمان شروع و پایان عملیات خدمت رسانی در مراسم اربعین حسینی (ع) اشاره و تصریح کرد: عملیات اربعین از ابتدای صفر شروع و تا پایان رسمی مراسم اربعین ادامه خواهد داشت و بلافاصله برای استقبال از مهر آماده خواهیم شد؛ در این مدت هم در خدمات رسانی به مردم عزیز تهران با تمهیداتی که اندیشیده شده مشکلی نخواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا فرایند خدمت رسانی به زائران در اربعین در داخل خا کشورمان یک روز بعد از اربعین به پایان می رسد در حالیکه حجم بازگشت زائران اربعین حداقل ۴ روز بعد از روز اربعین بسیار پرحجم است و چرا کارگروه حمل و نقل عمومی کمیته خدمات شهری ستاد مرکزی اربعین حسینی شهرداری تهران به گونه ای پیش بینی نکرده است که خدمت رسانی به زائران در حوزه حمل و نقل حداقل ۳ تا ۴ روز بعد از روز اربعین نیز ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: قرارگاه ما در داخل و خارج از کشور به صورت جدی مشغول رصد لحظه ای تحولات ترافیکی جمعیت اربعین است و ممکن است تصمیمات برای خدمات رسانی ویژه تر به مردم تغییر کند که برای همه سناریوها آمادگی کاملی داریم.

علیزاده تصریح کرد: حرکت اربعین مختص یک روز نیست و زوار اربعین از اواخر محرم و بخصوص از اول صفر حرکت خواهند کرد و ما بنابر ماموریت تعریف شده در این حوزه، آمادگی خدمات رسانی خواهیم داشت اما با این حال، ستاد اربعین هم اعلام کرده که زائران به گونه ای برنامه ریزی کنند که بتوانند زیارت بهتری را تجربه کنند.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • ناشناس 1 0

  یک پاراگراف کوتاه و مختصر بنویسید. چرا زیاد گفتن؟

 • رصا 0 3

  مشکل اصلی داخل خود عراق از مرز مهران تا نجف هستش در اینصورت خیلی مشکله با ون عراقی هزینه بالا وخستگی فکر کنم باید بیخیال رفتن بشم