| کد خبر: 216473 |

معاون وزیر راه از بهره برداری شاخه غربی کریدور شمال-جنوب تا سال آینده خبر داد و گفت:مزیت ژئوپلتیکی ایران تاثیرگذاری بر جریان تجارت و ترانزیت بین المللی از مسیر کشورمان را ارتقاء می دهد.

تین نیوز

 معاون وزیر راه از بهره برداری شاخه غربی کریدور شمال-جنوب تا سال آینده خبر داد و گفت:مزیت ژئوپلتیکی ایران تاثیرگذاری بر جریان تجارت و ترانزیت بین المللی از مسیر کشورمان را ارتقاء می دهد.

به گزارش تین نیوز به نقل از تسنیم، شهرام آدم نژاد در رابطه با کریدور شمال-جنوب، اظهار کرد: کریدور شمال-جنوب حاصل تفاهم اولیه سه کشور ایران روسیه و هند در سال 2000 میلادی است. از یک سو عدم پیوستگی خط ریلی در غرب دریای خزر محدودیتی برای رونق این شاخه است اما خوشبختانه، مسیر ریلی کشورمان در شرق دریای خزر از طریق ترکمنستان و قزاقستان به روسیه متصل است و با توافقات اخیر با روسیه، زمینه برای رونق این مسیر ریلی خصوصا برای انتقال غلات فراهم شده است.

وی ادامه داد: وجود خط کشتیرانی منظم بین بنادر ایران و روسیه در دریای خزر و حمل و نقل جاده ای روان در شاخه های مختلف کریدور، روند رو به گسترش کریدور را نوید می دهد. همچنین قرار است تا خط ریلی رشت به کاسپین تا سال آینده ساخته شود و از این طریق می توان اعلام کرد از طریق حمل و نقل ترکیبی ریلی-دریایی، شاخه غربی نیز به بهره برداری کامل خواهد رسید.

وی با تاکید بر این که توسعه تجارت بدون تسهیل حمل و نقل بین المللی و تعمیق روابط با همه کشورها خصوصا همسایگان و کشورهای منطقه صورت نخواهد گرفت، افزود: ماموریت بخش حمل و نقل این است تا با استفاده از ابزارهای دیپلماسی حمل و نقل، این زنجیره ارتباطات از شرق تا غرب را ایجاد کند و در برنامه های منطقه ای و بین المللی حمل و نقلی مشارکت و تاثیرگذاری داشته باشد.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: عدم وجود این زنجیره پیوسته ارتباطات حمل و نقلی، عملا موبیلیتی و تجارت را غیر ممکن می سازد. لذا همکاری با روسیه در حوزه حمل و نقل بخشی از این برنامه برای نقش آفرینی حداکثری در برنامه های دوجانبه و چند جانبه منطقه ای و بین المللی است که با سایر کشورها و مناطق مختلف در حال پیگیری است.

آدم نژاد گفت: هر چه این زنجیره ارتباطات بین المللی فارغ از شرقی یا غربی بودن آن تقویت شود، مزیت ژئوپلتیکی  ایران در زمینه تاثیرگذاری بر جریان تجارت و ترانزیت بین المللی از مسیر کشورمان ارتقاء می یابد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین