بازدید سایت : ۵۷۲۶۱

دستاوردهای سفر شهردار به چین برای حمل و نقل عمومی تهران

قرارداد ۱۰۵۰ واگن که ۷۹۱ واگن تعیین تکلیف شده و قرارداد منعقد شده است و انعقاد قرارداد هزار دستگاه اتوبوس برقی و هزار دستگاه اتوبوس گازسوز از دستاوردهای سفر شهردار تهران به چین بوده است.

تین نیوز

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با اشاره به آمار مسافران جابجا شده با مترو و تعداد سفر انجام شده، گفت که متروی تهران تنها در سال ۱۴۰۰ موجب صرفه جویی ۱۵ هزار میلیارد تومانی در مصرف سوخت، استهلاک خودرو، تصادف و ... شده است.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایسنا، مهدی پیر هادی در تشریح دستاوردهای سفر شهردار تهران به چین در حوزه حمل و نقل گفت: این سفر یکی از سفرهای پر دستاورد برای مردم کشور و مردم تهران قلمداد می شود و قطعا مردم شهر تهران از دستاوردهای این سفر بهره می برند. توسعه حمل و نقل عمومی به عنوان یک مد حمل و نقل در دسترس که هیچ سطحی از شهر را اشغال نمی کند و درعین حال موجب کاهش ترافیک و آلودگی هوا شده و جزو حمل و نقل پاک محسوب می شود یکی از دستاوردهای این سفر است.

وی با بیان اینکه توسعه واگن ها، مطلوبیت سفر، رضایتمندی شهروندان، کاهش زمان سفر و سفری ارزان را برای عموم مردم به ارمغان می آورد، گفت: برابر آمارها در سال ۱۴۰۰ تعداد ۳۰۸ میلیون مسافر از مترو استفاده کرده اند که این آمار در سال ۱۴۰۱ به تعداد ۴۰۹ میلیون مسافر رسیده است. مقایسه این دو سال نشان می دهد افزایش مسافر از سال ۱۴۰۰ به ۱۴۰۱، حدود  ۳۳ درصد بوده است.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه در نیمه اول سال ۱۴۰۲ نیز تعداد مسافران جابجا شده با متروی تهران حدود ۹ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است، گفت: از نظر تعداد سفر نیز در سال ۱۴۰۰، تعداد ۴۹۲ میلیون سفر و در سال ۱۴۰۱، تعداد ۶۶۴ میلیون سفر از طریق مترو تهران انجام شده است. یعنی ممکن است هر مسافر با یکبار ورود به مترو که بیش از یک سفر را انجام داده و چندین بار خط عوض کرده باشد که هر کدام از این موارد یک سفر جداگانه محسوب می شود. به همین دلیل نیز تعداد سفرها از تعداد مسافران جابجا شده بیشتر است.

وی با بیان اینکه طبق محاسبات وزارت نفت به ازای هر سفر ۲۲ سنت صرفه جویی مصرف سوخت رخ می دهد افزود: میزان صرفه جویی سوخت در سال ۱۴۰۱ در حوزه مصرف سوخت ۱۴۶ میلیون دلار معادل ۷۳۰۰ میلیارد تومان بوده است. بیش از ۱۳۰۰ میلیارد تومان صرفه جویی در وقت نیز اتفاق افتاده است. البته بعد از سال ۱۴۰۰ همکاری خوبی بین دولت و شهرداری در دادن اطلاعات مربوط به صرفه جویی های مرتبط با مترو، صورت نگرفته و بنابر این آمارها متعلق به ۱۴۰۰ است.

پیرهادی صرفه جویی هزینه بهداشت ناشی از آلودگی هوا را بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان، صرفه جویی هزینه استهلاک خودرو را بیش از چهار هزار میلیارد تومان، صرفه جویی ناشی از خسارات تصادفات را بیش از ۱۷۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: کل مبلغ صرفه جویی غیر از سوخت بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان بوده است که با احتساب هزینه صرفه جویی در مصرف سوخت ۱۵ هزار میلیارد تومان صرفه جویی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: قرارداد ۱۰۵۰ واگن که ۷۹۱ واگن تعیین تکلیف شده و قرارداد منعقد شده است و انعقاد قرارداد هزار دستگاه اتوبوس برقی و هزار دستگاه اتوبوس گازسوز از دستاوردهای این سفر بوده است. همچنین دو تفاهم نامه برای ۱۰ هزار تاکسی و ۱۰۰ هزار موتورسیکلت کار که در آینده نزدیک به قرارداد منعقد می شود نیز از دیگر دستاوردهای این سفر بوده است.

عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: دستاوردهای این سفر در حوزه سلامت و کاهش آلودگی هوا بسیار موثر است. همچنین به منظور توسعه حمل و نقل عمومی در این دوره مدیریت شهری، ۱۴ ایستگاه مترو راه اندازی شده و ایستگاه پرند نیز به زودی راه اندازی و حفاری خط ۱۰ مترو هم آغاز شده است.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.