بازدید سایت : ۴۵۷۲۲
معاون فنی متروی تهران عنوان کرد:

◄ جزئیات خط متروی تهران ورامین

پروژه اتصال تهران به ورامین از طریق خطوط راه آهن ریلی از ۱۰ سال پیش در بلاتکلیفی بسر می برد.

جزئیات خط متروی تهران ورامین
تین نیوز

معاون فنی و مهندسی شرکت متروی تهران در مورد خط متروی تهران پیشوا ورامین گفت : به محض آغاز کار ، ۳.۵ تا ۴ سال لازم است تا احداث این خط انجام شود و با در نظر گرفتن موارد مورد نظر برای احداث خط نیاز به ۸۰۰۰ میلیارد تومان تأمین منابع مالی داریم.

به گزارش تین نیوز به نقل از روابط‌ عمومی و امور بین‌ الملل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) ، پرویز ظهراب زاده افزود: پروژه اتصال تهران به ورامین از طریق خطوط راه آهن ریلی از ۱۰ سال پیش در بلاتکلیفی بسر می برد.

او ادامه داد: در واقع اختلاف نظری وجود داشت که آیا این اتصال باید توسط شبکه متروی تهران صورت گیرد یا اینکه شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران با قطار حومه ای باید مسافران آن را پوشش دهد . در این مدت طی دو نوبت ، مدیریت احداث خط ارتباطی تهران ورامین بین شرکت مترو و شرکت راه آهن جابجا شد.

وی با بیان اینکه در خرداد ماه سال جاری طی سفر استانی رئیس جمهور مقرر شد پروژه احداث خط ریلی تهران ورامین و پیشوا هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود ، گفت: بعد از این تصمیم ، ضمن توافقی که با شرکت راه آهن انجام دادیم ، مقرر شد یک مشاور بی طرف در مورد به روز رسانی مطالعات خط تهران ورامین اقدام کند.

ظهراب زاده با بیان اینکه مطالعات سال ۱۳۹۸ یک مشاور فرانسوی نشان داده بود که در افق سال ۱۴۰۴ و در اوج ساعات ترافیک ، حدود ۱۰ هزار و ۲۰۰ سفر در ساعت ، ظرفیت جذب مسافر در این مسیر وجود دارد، اظهار کرد : مطالعات به روز رسانی شده مشاور نشان می دهد که در افق سال  ۱۴۲۰ این تعداد جابجایی به ۱۵ هزار سفر در ساعت می رسد و همین امر اثبات می کند که برای جابجایی این حجم مسافر، به یک سیستم حمل ونقلی  انبوه بر همان مترو ، نیاز است.

وی با اشاره به اینکه بررسی های مشاور طرح بر احداث مترو در مسیر تهران پیشوا ورامین صحه گذاشت ، گفت : البته در حال حاضر وسیله حمل و نقلی ریل باس در مسیر تهران به ورامین با ظرفیت جابجایی ۴۰۰۰ نفر فعال است ؛ اما کلا در طول روز ، دو سفر یعنی یکی در هنگام صبح و یکی بعد از ظهر انجام می شود که با آمدن مترو ، این سیستم حمل و نقلی باید کاملا متحول شود.

معاون فنی و مهندسی شرکت متروی تهران با تاکید بر اینکه مطالعات نشان می دهد که برای پوشش این حجم مسافر در افق سال ۱۴۲۰ باید از مدلی مشابه قطار تهران کرج استفاده کنیم ، ادامه داد : پس از بررسی سه گزینه پیشنهادی ، به این نتیجه رسیدیم که برای خط متروی تهران ورامین پیشوا باطول حدودی ۵۵ کیلومتر، باید از قطارهای دو طبقه که از برق بالاسری تغذیه می کنند، استفاده کرد.

وی با بیان اینکه بعد از آماده شدن گزارش مشاور و تأیید معاونت فنی شرکت راه آهن ، این گزارش را برای معاونت فنی استانداری تهران ارسال کردیم و آنها هم این گزارش را برای معاون اجرایی رئیس جمهور فرستادند تا اقدامات عملیاتی لازم مبنی بر تسریع در اجرای دستور رئیس جمهور ( تعیین تکلیف پروژه و واگذاری مدیریت احداث این خط به شرکت متروی تهران ) انجام شود ، افزود : به محض آنکه معاون اجرایی رئیس جمهور ، دستور لازم را به ما ابلاغ کند ، شرکت متروی تهران عملیات اجرایی احداث خط متروی تهران پیشوا  ورامین را آغاز خواهد کرد.

معاون فنی و مهندسی شرکت متروی تهران در پاسخ به این سوال که به چه میزان اعتبار برای احداث این خط نیاز است؟ گفت : این مسیر ریلی ۵۵ کیلومتر طول دارد که بر اساس تعهداتمان ، به محض آغاز کار، ۳.۵ تا ۴ سال لازم است تا احداث خط متروی تهران ورامین پیشوا انجام شود اما چون در حال حاضر برخی اقدامات زیرساختی انجام شده از قبل نیاز به بهسازی دارد و همچنین از آنجایی که تامین ناوگان جدید لازم است ، با احتساب این دو مورد و همچنین به قیمت امروز ، برای احداث خط متروی تهران پیشوا ورامین نیاز به ۸۰۰۰ میلیارد تومان تامین منابع مالی است.

ظهراب زاده در ادامه گفت: دقت داشته باشید که این رقم، به قیمت امروز کالا و خدمات است و هر چه زمان طولانی تر شود، این عدد هم قاعدتا افزایش می یابد. همچنین در طرح اولیه ، این خط با چهار ایستگاه طراحی شده و اگر قرار باشد بر اساس نیاز جمعیتی تعداد ایستگاه ها اضافه شود ، این مبلغ هم افزوده می شود .

معاون فنی و مهندسی شرکت متروی تهران در پایان افزود : خط متروی تهران پیشوا ورامین در ایستگاه شهر ری به خطوط ۶ و یک متروی تهران متصل خواهد شد .

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • م

  رابطه با تمام کشورها و رفع تحریم
  نابودی فساد و نابودی ربا
  کشوری اباد