| کد خبر: 265318 |

برداشت ۵ میلیارد یورویی از صندوق توسعه برای تکمیل زیرساخت‌های مکران

بر اساس نخستین مصوبه جلسه مذکور، دبیرخانه شورای توسعه مکران مکلف شده است ظرف یک هفته مجوزهای قانونی لازم به‌منظور برداشت ۵ میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی را در چارچوب قوانین و مقررات اخذ کند.

تین نیوز

معاون اول رئیس جمهور در راستای تسریع در توسعه سواحل مکران، شرح وظایف دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی برای تکمیل و اجرای پروژه های این منطقه را ابلاغ کرد. بر اساس نخستین مصوبه جلسه مذکور، دبیرخانه شورای توسعه مکران مکلف شده است ظرف یک هفته مجوزهای قانونی لازم به منظور برداشت ۵ میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی را در چارچوب قوانین و مقررات اخذ کند.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایرنا، وزرای عضو شورای توسعه سواحل مکران در آخرین نشست خود که روز دوازدهم آذر ماه جاری برگزار شد، وزارت اقتصاد و دارایی، دبیرخانه شورای توسعه مکران و صندوق توسعه ملی را به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی ملکف کردند در راستای تکمیل و اجرای پروژه های زیرساختی این منطقه، اقدامات ذیل را برای حمایت از سرمایه گذاران و تسریع در تأمین اعتبارات این پروژه ها انجام دهند:

بر اساس نخستین مصوبه جلسه مذکور، دبیرخانه شورای توسعه مکران مکلف شده است ظرف یک هفته مجوزهای قانونی لازم به منظور برداشت ۵ میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی را در چارچوب قوانین و مقررات اخذ کند و صندوق توسعه هم می بایست پس از تصویب ارکان قانونی ذیربط، معادل ریالی مبلغ ۱ میلیارد یورو را در قالب اعتبار و با معرفی دبیرخانه شورای توسعه مکران از طریق بانک عامل در اختیار متقاضیان قرار دهد.

وزارت اقتصاد و دارایی نیز مکلف شده است تمهیدات لازم برای اختصاص ۱۰ درصد تسهیلات موضوع تبصره ۱۸ ماده واحده قانون بودجه ۱۴۰۲ را در قالب مصارف موضوع این تبصره با رعایت قوانین مقررات مربوط و با معرفی دبیرخانه شورای توسعه مکران فراهم کند.

فاز دوم بندر شهید بهشتی، بندر کوه مبارک، مطالعات راه آهن کوه مبارک به بندرعباس و فرودگاه کوه مبارک و همچنین راه های ساحلی، مواصلاتی و شبکه داخلی از جمله پروژه های زیرساختی و مواصلاتی سواحل مکران است که وزارت راه و شهرسازی می بایست ظرف یک ماه برنامه های خود برای سرعت بخشی به اجرای آنها را با تعیین اولویت و منابع مورد نیاز ارائه کند.

بر اساس بند (۲) مصوبه شورای وزرای عضو شورای توسعه مکران، وزارت نفت مکلف شده با هماهنگی دبیرخانه شورای توسعه مکران متناسب با روند توسعه این منطقه و با رعایت ملاحظات فنی نسبت به تأمین گاز مورد نیاز این پروژه ها از قبیل صنایع پتروشیمی، فولاد، شیلات، نیروگاه آب شیرین کُن و تکمیل زنجیر صنعتی منطقه اقدام کند؛ این وزارتخانه همچنین می بایست به منظور جلب سرمایه گذاری نفت و گاز در حوزه های اکتشاف، تولید و استخراج، میادین نفت و گاز شناسایی شده را به شورای توسعه مکران معرفی و پس از تأیید شورا، در چارچوب قوانین و مقررات قراردادهای لازم را در این زمینه منعقد کند.

شورای توسعه سواحل مکران در اجرای بند (۵) این مصوبه می بایست ظرف ۳ ماه از مسیر همکاری و همفکری دبیرخانه شورا با دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی ذی ربط، طرح جامع تشویق سرمایه گذاری با ایجاد مشوق های لازم برای سرمایه گذاری خاص در این منطقه را تهیه و ارائه کند.

وزرای عضو شورای توسعه سواحل مکران وزارت نفت را ملزم کرده اند از محل منابع مصوب مربوط و با رعایت ملاحظات فنی، نسبت به احداث خط انتقال گاز ایرانشهر به چابهار اقدام کرده و ظرف ۳ ماه نیز با اخذ نظر این شورا سوخت مورد نیاز برای اجرای طرح ها و زیرساخت های منطقه را تأمین کند.

دستگاه های اجرایی بر اساس بند (۸) این مصوبه مکلف شده اند برای تسریع در تأمین زیرساخت های منطقه و تشویق مشارکت سرمایه گذاران در توسعه زیرساخت ها، معادل مبلغ هزینه شده توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی برای اجرای زیرساخت ها در این منطقه که به تأیید دبیرخانه شورای توسعه مکران رسیده را با رعایت قوانین و مقررات مربوطه، در بودجه سنواتی پیش بینی کنند.

سازمان برنامه و بودجه نیز می بایست مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات مصوب مربوط را با هدف افزایش تاب آوری، مهارت آموزی و آموزش جوامع محلی در منطقه مکران برای طرح در شورای توسعه مکران ارائه کند و اعتبارات مصوب مربوط به منطقه را نیز با رعایت قوانین و مقررات مربوطه از جمله ماده (۳۰) قانون برنامه بودجه مصوب سال ۵۱، به صورت حداکثری تخصیص دهد.

مسئولیت پیگیری و اجرای این تصویب نامه که در تاریخ ۱۴۰۲.۰۹.۱۲ به تأیید رئیس جمهور رسیده، بر عهده دبیر شورای توسعه مکران است که می بایست به صورت ماهانه نحوه اجرا و روند پیشرفت کارها را به رئیس شورا گزارش دهد.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • سيدمرتضي ناصريان 0 0

  اين مصوبه در حكم مصوبه هيئت وزيران است ولي صندوق توسعه ملي تابع هيئت مزران نيست و اختصاص تسهيلات به سواحل مكران بايد روشهاي قانوني خود را طي نمايد و اين مصوبه فقط در حد مسئول نمودن دبيرخانه براي پيگيري موضوع ارزش دارد . با عنايت به تجارب در اين زمينه اين موضوع فرآيند طولاني و شرايط ويژه لازم دارد و به زودي عملي نخواهد شد. اگر كسي خواست شرح دهم.

 • ناشناس 0 0

  وزيران

نظرسنجی
آیا جلسات اخیر مدیرعامل راه آهن با مدیران شرکت‌های مالک لوکوموتیو و واگن و تأکید ایشان بر حمایت از بخش خصوصی، تا کنون در بهبود وضعیت این شرکت ها مؤثر بوده است؟