زمین، بازیگر نقش اصلی در ساخت مسکن

کارشناس مسکن شهرداری ها را مقصر افزایش سهم زمین در قیمت تمام شده مسکن دانست و گفت: شهرداری ها با فروش مازاد تراکم موجب افزایش سهم«زمین» در قیمت تمام شده مسکن می شوند.

زمین، بازیگر نقش اصلی در ساخت مسکن
تین نیوز

کارشناس مسکن شهرداری ها را مقصر افزایش سهم زمین در قیمت تمام شده مسکن دانست و گفت: شهرداری ها با فروش مازاد تراکم موجب افزایش سهم«زمین» در قیمت تمام شده مسکن می شوند.

به گزارش تین نیوز به نقل از مهر،  انباشت مسائل حل نشده در حوزه مسکن طی دهه های اخیر، با راهکارهای کوتاه مدت و تک وجهی قابل حل نیست. اواخر سال گذشته (۱۴۰۱) ابوالفضل نوروزی، مشاور وزیر راه و شهرسازی با تأیید بالا بودن سهم زمین از قیمت تمام شده مسکن، این عدد را در کل کشور ۶۰ درصد اعلام کرد و در ادامه عدد آن را در تهران ۷۰ درصد اعلام کرد. بارها کارشناسان گفته اند که قیمت زمین بیش از حد بالاست و همین موضوع، منجر به گرانی مسکن شده است.

بر اساس نظریه کارشناسان حوزه مسکن، سهم ساخت مسکن از قیمت تمام شده زمین در بسیاری از کشورها، فقط ۳۰ درصد عنوان شده است. البته در مهرماه امسال بانک مرکزی گزارشی از تغییرات بازار معاملات مسکن استان تهران که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور بوده، انتشار داد. عمق فاجعه بر این اساس بود که افزایش قیمت مسکن در تهران را نسبت به سال پیش، ۸۰ درصد نشان می دهد.

بازار مسکن مانند هر بازار اقتصادی دیگر تابع قانون عرضه و تقاضا است و زمانی که عرضه در بازار به اندازه کافی رخ ندهد، در بازار شاهد نیاز شدید از سوی متقاضیان خواهیم بود که در مقابل موجب افزایش قیمت مسکن در بازار خواهد شد. افزایش قیمت مسکن در بازار موجب سوداگری دلالان خواهد شد که دست به عمل «احتکار» می زنند.

کارشناسان اعلام می کنند آنچه که می تواند این کسری را در بازار مسکن جبران کند افزایش عرضه زمین به بازار مسکن است. ساخت مسکن نیازمند زمین بوده ولی به علت ایجاد انحصار طلبی عده ای از سوداگران این اتفاق در بازار مسکن رخ نداد. این در حالی است که تعداد زیادی زمین در اطراف شهرهای جدید تهران وجود دارد که با شناسایی این زمین ها می توان کسری مسکن را جبران کرد که در مقابل موجب ایجاد ثبات در بازار مسکن می شود.

حل بحران مسکن در راستای شکستن انحصار زمین

محمد آرین نژاد، کارشناس حوزه مسکن در رابطه با اهمیت شکستن انحصار زمین و استفاده از عرضه زمین برای تنظیم بازار مسکن کشور گفت: رسیدگی به بحران مسکن مستلزم شکستن انحصارات زمین و ترویج توسعه افقی است. با اجرای سیاست هایی که رقابت، شفافیت و توزیع عادلانه زمین را تشویق می کند، دولت می تواند محیطی ایجاد کند که گزینه های مسکن مقرون به صرفه را تقویت کند. شکستن سلطه انحصارها فرصت هایی را برای توسعه دهندگان کوچک تر و افراد برای مشارکت در بازار مسکن باز می کند.

به گزارش مهر، اگر دولت سیزدهم قصد دارد با جدیت به وعده انتخاباتی خود عمل کند و ساخت و ساز مسکن با سرعت رو به جلو گام بردارد باید عرضه زمین را افزایش دهد و در این راستا برای ساخت مسکن علاوه بر اینکه از داده های خود مردم استفاده کند باید تسهیلات مسکن را اعطا کند تا اقتصاد کشور از رکود خارج شود. البته دولت سیزدهم می تواند از سیاست زمین ۹۹ ساله استفاده کند.

زمین به عنوان بازیگر بازار مسکن محسوب می شود زیرا در قیمت تمام شده مسکن تأثیر به سزایی دارد. طبق گزارش بانک مرکزی «مسکن» مقصر اصلی تورم در کشور است بنابراین به هر میزان هم تسهیلات مسکن اعطا شود؛ قطعاً به علت وجود تورم بالای زمین، کمکی به خانه دار شدن مردم نمی شود. ابتدا دولتمردان و سیاست گذاران باید تورم موجود در بازار مسکن را مهار کنند تا بتوانند نسبت به این بازار کنترل داشته باشند.

مهر تأیید بذرپاش برعلت گرانی مسکن

همچنین مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی علت گرانی مسکن را «احتکار» عنوان کرد و گفت: قیمت های سرسام در مسکن به دلیل احتکار است و ارزش بالای ملک منجر به سوداگری شده است، البته سامانه ای برای شناسایی زمین های معطل مانده راه اندازی است.

به گزارش مهر، ۷۰ درصد قیمت فروش مسکن را زمین تشکیل می دهد. این عدد هم به دلیل وجود تورم در کشور و هم به دلیل آنکه زمین یک دارایی غیرمنقول محسوب می شود، یک عدد بالایی است. ما با مانعی به اسم تورم قیمت زمین مواجه شده ایم. قیمت بالای زمین، مانع بسیار بزرگ حال حاضر برای کاهش قیمت خانه و افزایش قدرت خرید مردم در بازار مسکن است.

فروش تراکم مازاد مسکن توسط شهرداری ها

فرشاد ایلاتی کارشناس حوزه مسکن با تاکید بر اینکه «زمین» عامل اصلی قیمت بالای مسکن به شمار می آید، گفت: قیمت مسکن از سه جز اصلی تشکیل شده که مهم ترین بخش آن قیمت «زمین» است. بخش دوم به قیمت مصالح ساختمانی مربوط می شود و بخش سوم به سود سرمایه گذاری بازمی گردد.

این کارشناس مسکن در ادامه تاکید کرد: «زمین» در کلان شهرها به خصوص در استان تهران سهم ۷۰ درصدی در قیمت تمام شده مسکن دارد. که در البته ناگفته نماند برخی مناطق در استان تهران وجود دارد که سهم زمین حدود ۹۰ درصد است. طبق محاسبات هزینه مصالح و غیره را در ساخت مسکن حدود ۱۰ درصد است؛ در نتیجه زمین بازیگر نقش اصلی در قیمت تمام شده است.

وی علت گرانی زمین را عدم توسعه افقی شهرها عنوان کرد و گفت: دولت باید به جای اینکه شهرها را به سمت ساخت افقی توسعه دهد بالعکس به سوی تراکم و ساخت آپارتمان های بلند مرتبه گام برداشته است. افزایش ساخت طبقات در اولین مرحله نقش تعیین کننده ای در قیمت زمین خواهد داشت به طور مثال زمینی که گنجایش ساخت یک مسکن دو واحدی را دارد، مجوز یک آپارتمان ده واحدی را صادر می کنند که منجر به افزایش قیمت «زمین» می شود.

ایلاتی ادامه داد: نحوه مدیریت شهرداری های در حوزه ساخت مسکن مناسب نیست. شهرداری ها برای تأمین منبع درآمدی به هزینه ساختمانی وابسته شدند که آغاز به فروختن تراکم مازاد کردند که موجب افزایش سهم زمین در قیمت شده مسکن شده است.

این کارشناس عرضه زمین به مردم برای سرعت در روند ساخت و ساز در کشور را مؤثر دانست و افزود: دولت سیزدهم برای تحقق یافتن وعده انتخاباتی خود روش های مختلفی برای ساخت و ساز مسکن انتخاب کرده که عرضه زمین به خود مردم و ساخت انفرادی می تواند به ساخت مسکن در کشور به خصوص در کلان شهرها سرعت ببخشد اما باید در مقابل تسهیلات بانکی هم اعطا شود.

رشد دولت سیزدهم نسبت به دو سال اخیر در حوزه مسکن

وی یادآور شد: نسبت به دو سال اخیر در حوزه مسکن اتفاقات چشمگیری رخ داده اما تا تحقق به وعده ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی فاصله بسیاری وجود دارد. تا پایان سال ۱۴۰۴ دولت سیزدهم قطعاً بیش از ۵۰ درصد واحدهای مسکونی نهضت ملی را تحویل متقاضیان خواهد داد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.