مدیرکل راه و شهرسازی استان اعلام کرد؛

تسهیلات ۲۶۰۰ میلیاردی احداث راه آهن خراسان جنوبی نیازمند موافقت سازمان برنامه و بودجه

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: تسهیلات ۲۶۰۰ میلیاردی راه آهن خراسان جنوبی نیازمند موافقت سازمان برنامه و بودجه کشور است.

تسهیلات ۲۶۰۰ میلیاردی احداث راه آهن خراسان جنوبی نیازمند موافقت سازمان برنامه و بودجه
تین نیوز

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: تسهیلات ۲۶۰۰ میلیاردی راه آهن خراسان جنوبی نیازمند موافقت سازمان برنامه و بودجه کشور است.

به گزارش تین نیوز به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (خراسان جنوبی) وحید داعی مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی بابیان اینکه تسهیلات ۲۶۰۰ میلیاردی راه آهن خراسان جنوبی نیازمند موافقت سازمان برنامه و بودجه کشور است، گفت: استان خراسان جنوبی یکی از استان های شرقی در کشور است که به دلیل هم مرز بودن با کشور افغانستان و قرار گرفتن در مسیر ارتباطی شرق با غرب آسیا و اروپای شرقی از اهمیت زیادی برخوردار است و حمل و نقل ریلی به عنوان یکی از بخش های مهم سیستم حمل و نقل ، نقش عمده ای را در عرصه اقتصادی، صنعتی و اجتماعی استان ها ایفا می کند و توانسته سهم قابل توجهی را در حوزه حمل و نقل به خود اختصاص دهد.

وحید داعی درباره آخرین وضعیت راه آهن استان اظهار داشت: راه آهن چابهار - زاهدان - بیرجند - قاین  - یونسی یک کریدور اصلی است که از  چابهار تا زاهدان توسط قرارگاه خاتم در حال انجام است و به پیشرفت های خوبی رسیده است.

وی با اشاره به دو قطعه زاهدان - نهبندان- بیرجند و بیرجند- قاین- یونسی افزود: از بیرجند تا  یونسی ۲۷۱ کیلومتر است که ۵۸ کیلومتر از آن خراسان رضوی کار می شود و ۳۲ کیلومتر هم  درقالب قطعه ۱۶ در استان ما کار می شود که دارای پیمانکار است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در مجموع در ۹۰ کیلومتر از خط ریلی استان خراسان جنوبی پروژه از محل اعتبارت عمرانی فعال است ادامه داد: با توجه به اینکه اعتبارات دولت برای این کریدور کفایت نمی کند با پیگیری های زیادی که انجام گرفت، توانستیم مجوز اخذ تسهیلات از صندوق توسعه ملی را به مبلغ ۴ هزار میلیارد تومان بگیریم که سهم دولت ۱۰ درصد، سهم صندوق ۷۰ درصد و سهم کنسرسیوم ریلی هم ۲۰ درصد بود.

داعی با اشاره به پای کار آمدن ۶ شرکت راهسازی و تشکیل کنسرسیوم ریلی و ثبت آن اظهار داشت: توانستیم موافقت اعضای هیئت امنای صندوق توسعه ملی را برای تسهیلات ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی اخذ کنیم و با توجه به مبلغ بالای تسهیلات مجبور شدیم ۶ بانک را باسرپرستی بانک رفاه و تشکیل کنسرسیوم بانکی پای کار بیاوریم.

وی با بیان اینکه با تک تک این بانک ها در تهران مذاکره و صورت جلسه شده افزود: در اعتبار صندوق هیچ مشکلی وجود ندارد، اما در گام آخر اتفاقی که افتاد این بود که صندوق توسعه ملی درخواست تضمین از بانک ها را داشت و بانک هم اعلام کردند به شرطی این تضمین را می دهند که دولت هم تضمین بدهدوسازمان برنامه و بودجه که محل صدور تضامین است در حال حاضر در این زمینه دچار اختلاف شده و ما به همراه استاندار پیگیری های زیادی داشته ایم که این مشکل حقوقی برطرف شود.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی بیان کرد: در توافق نامه اولیه مصوب شده که دولت تضامین را صادر کند و اینجا سازمان برنامه و بودجه زیربار نمی رود و  باید گفت منظور از دولت در این توافق همان سازمان برنامه و بودجه است.

داعی با بیان اینکه مشکل اعتباری  راه آهن خراسان جنوبی به سمع رئیس جمهور رسیده ولی هنوز اختلاف حقوقی به نتیجه نرسیده، افزود: ما همچنان پیگیر هستیم تا بتوانیم سازمان برنامه و بودجه را متقاعد کنیم تا تضمین این تسهیلات را صادر کند و از طرف دیگر پیشنهاد شد تا مکاتبه ای با سران سه قوه شود که مجوزی از آن طریق صادر شود و پیشنهاد دیگر مکاتبه با مقام معظم رهبری بود که تمامی این پیشنهادات در حال بررسی و پیگیری است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان با اشاره به پیگیری های استاندار خراسان جنوبی گفت: رئیس جمهور هم در سفر دوم به خراسان جنوبی اعلام کردند که اگر از  محل صندوق توسعه ملی به نتیجه نرسیدیم از محل تهاتر نفتی اعتبار پروژه را در دستور کار قرار خواهیم داد که درحال حاضر هم از طریق صندوق توسعه ملی و هم از طریق تهاتر نفتی پیگیر تامین اعتبار پروژه راه آهن خواهیم بود.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.