بازدید سایت : ۲۹۸۸۱

بندر خشک خورگوس سکوی توسعه ترانزیت چین، قزاقستان و اروپا

بندر خشک خورگوس، مرکزی لجستیکی در مرز چین و قزاقستان؛ که عملیات حمل ترکیبی و همچنین انتقال کانتینر از قطار چینی به قطار قزاقستانی در آن انجام می شود.

بندر خشک خورگوس سکوی توسعه ترانزیت چین، قزاقستان و اروپا
تین نیوز

بندر خشک خورگوس، مرکزی لجستیکی در مرز چین و قزاقستان؛ که عملیات حمل ترکیبی و همچنین انتقال کانتینر از قطار چینی به قطار قزاقستانی در آن انجام می شود.

به گزارش تین نیوز به نقل از پایگاه خبری گفتمان دریا، بندر خشک خورگوس یک مرکز لجستیک واقع در مرز دو کشور چین و قزاقستان است. این مرکز محل اتصال خطوط آهن دو کشور است و خدمات عملیات حمل ترکیبی در آن ارائه می شود. بندر خشک خورگوس یکی از بزرگترین و دورترین مراکز لجستیک روی زمین از دریاها است.

این مرکز در سال ۲۰۱۲ افتتاح شد و فعالیت آن به تدریج توسعه پیدا کرد تا جایی که در سال ۲۰۲۲ ماهانه ۶۵ قطار حامل ۶۲۰۰ کانتینر در آن تجهیز شد. این مرکز یکی از پروژه اصلی قزاقستان در کلان طرح توسعه بخش لجستیک این کشور است. قزاقستان از ۱۵ سال گذشته تاکنون بیش از ۳۵ میلیارد دلار در این کلان پروژه سرمایه گذاری کرده است. این کشور در حال حاضر با همکاری چین ۵ پروژه زیر را در راستای توسعه ترانزیت کالا از چین به اروپا در دست اجرا دارد.

  • راهگذر بین المللی جاده ای “اروپای غربی – غرب چین”

  • مرکز لجستیک در بندر لیانیونگ گانگ

  • مرکز بین المللی تجارت فرامرزی “خورگوس”

  • بندر خشک مشترک در منطقه “خورگوس – دروازه شرقی”

  • راهگذر جدید ریلی “چین – قزاقستان – ترکمنستان – ایران” و غیره

بر اساس اعلام دولت قزاقستان در سال ۲۰۲۲ حجم تبادل کالا بین این کشور و چین بالغ بر ۲۳ میلیون تن بوده است. در حال حاضر ۸۵ درصد از ترانزیت زمینی چین-اروپا از مسیر قزاقستان عبور می کند.

تاسیسات انتقال کانتینر، لازمه تسریع ترانزیت کالا

در گذشته یکی از چالش های حمل ریلی بار از چین به اروپا، تفاوت عرض راه آهن این کشور با جمهوری های جدا شده از شوروی سابق از جمله قزاقستان بود. اما اکنون با استفاده از سکوها و جرثقیل ها در بندر خشک خورگوس، عملیات جابجایی کانتینرها از راه آهن چین به راه آهن قزاقستان، به سرعت انجام می شود. این فرآیند در مرز بلاروس و لهستان برای قطارهای ورودی به اروپا مجددا انجام می شود.

تاسیسات انتقال کانتینر در بنادرترانزینی

توسعه ترانزیت از مسیر ایران، نیازمند تجهیز پایانه های مرزی

در شرایطی که ورود کالا از مسیر روسیه یا همان راهگذر شمالی به اتحادیه اروپا تحریم شده است، کالاهای چینی برای رسیدن به اروپا از مسیر قزاقستان دو راه پیش روی خود دارند. نخست مسیر دریای خزر که به آن رهگذر میانی گفته می شود. و دوم مسیر ترکمنستان-ایران که به راهگذر جنوبی موسوم است. هر یک از این دو مسیر به تخلیه و بارگیری مجدد قطار و یا عملیات تعویض بوژی نیازمند هستند. بنابراین ایجاد تاسیسات انتقال کالا در پایانه های مرزی یا دریایی واقع در مسیر، می تواند اقبال تجار به استفاده از آن مسیر را بیشتر نماید.

در حال حاضر ایران دو خط آهن ایران در پایانه های مرزی سرخس و اینچه برون به راه آهن ترکمنستان و سپس قزاستان متصل است و ایجاد بندر خشک در این دو پایانه می تواند نقش بسزایی در جذب ترانزیت کالا از چین داشته باشد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.