| کد خبر: 270073 |

جا به جایی۶.۵ میلیون مسافر با ناوگان حمل ونقل عمومی تا هفتم فروردین

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی از جا به جایی ۶ میلیون ۵۰۰ هزار مسافر با ناوگان حمل ونقل عمومی جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی از ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ تا هفتم فروردین ۱۴۰۳ خبر داد.

تین نیوز

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی از جا به جایی ۶ میلیون ۵۰۰ هزار مسافر با ناوگان حمل ونقل عمومی جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی از ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ تا هفتم فروردین ۱۴۰۳ خبر داد.

به گزارش تین نیوز به نقل از وزارت راه و شهرسازی، سید کمال هادیان فر معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی روز سه شنبه هفتم فروردین ماه ۱۴۰۳ از بخش های مختلف پایانه مسافربری جنوب تهران شامل غرف شرکت های حمل و نقل و تعاونی ها، سالن انتظار، سکوها و ناوگان اتوبوسی بازدید کرد و در این بین با کارکنان غرف، مسافران حاضر در این پایانه مسافربری و رانندگان ناوگان عمومی جاده ای، در خصوص میزان رضایتمندی از کیفیت خدمات ارائه شده، پیش فروش بلیت، تاخیر در حرکت و درآمد رانندگان در این ایام به گفت وگو و دریافت نظرات آن ها پرداخت.  

وی در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران حاضر شد و با اشاره به آخرین وضعیت آماری سفرهای نوروزی ۱۴۰۳ اظهار کرد: در سفرهای نوروزی ۱۴۰۲ بالغ بر ۱۶ میلیون ۳۰۰ هزار نفر توسط ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی جابه جا شدند و برای سفرهای نوروزی ۱۴۰۳ افزایش ۳ تا ۵ درصدی سفرها و جابه جایی حدود ۱۷ میلیون مسافر پیش بینی شده است.

هادیان فر افزود: تا پایان روز ششم فروردین ماه ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار مسافر از ناوگان حمل و نقل عمومی از شقوق چهارگانه حمل و نقل برون شهری استفاده کرده اند.

وی با بیان اینکه شرایط جوی پایدار باعث افزایش اقبال عمومی برای انجام سفر می شود، یادآور شد: به عنوان مثال ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای تا روز چهارم فروردین با کاهش ۱۰ درصدی سفرها نسبت به سال قبل روبرو بود. اما آمارها در حال حاضر حاکی از رشد یک درصدی تردد این ناوگان نسبت به سفرهای نوروزی ۱۴۰۲ است.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: بیشترین تعداد سفرها در ایام نوروز امسال به مقصد مشهد، شیراز، اصفهان و در مجموع شهرهای دارای اماکن زیارتی بوده است.

وی در ادامه از رضایتمندی عموم مسافران در استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی خبر داد و گفت: این رضایتمندی در مشارکت شرکت های حمل و نقل با دستگاه های دولتی، رقم خورده است.  

خروج روزانه بیش از ۲ هزار اتوبوس از پایانه های مسافربری تهران

وی به تلاش های انجام شده برای فروش بلیت ناوگان هوایی، ریلی و جاده ای  با نرخ های مصوب اشاره کرد و گفت: به طور مثال، روزانه بیش از ۲ هزار اتوبوس از پایانه های مسافربری شهر تهران به مقاصد مختلف خارج می شوند و خوشبختانه شرایط تهیه بلیت از طریق سکوهای اینترنتی فراهم است. حتی مصوب کرده ایم ۱۰ درصد ظرفیت هر اتوبوس برای خرید حضوری بلیت در پایانه ها اختصاص یابد.

هادیان فر ضمن تشکر و قدردانی از رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه همچنان در اوج سفرهای رفت نوروزی ۱۴۰۳ قرار داریم، ناوگان حمل ونقل عمومی جاده ای  با ظرفیت کامل به مقاصد حرکت می کنند و در زمان بازگشت با تعداد سرنشین بسیار کم و به اصلاح یکسر خالی تردد می کنند. به همین خاطر ضرر و زیان مالی متوجه ایشان می شوند. اما علاقه مندی به خدمت به مردم باعث می شود از این زیان چشم پوشی کنند.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: به سازمان هواپیمایی، شرکت راه آهن و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ابلاغ شده است، در اوقات نماز، افطار و سحری، رعایت حال مسافران و روزه داران در ماه مبارک رمضان مورد توجه قرار گیرد و حتما امکان برپایی نماز و صرف غذا به وقت اذان فراهم شود.   

برنامه ریزی برای واردات ۵ هزار دستگاه اتوبوس برای ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای 

وی با بیان اینکه هرچه ناوگان حمل و نقل عمومی توسعه یابد به سرمایه ملی کمک و سفر با ناوگان شخصی کاهش می یابد، گفت: برای واردات ۵۰۰۰ اتوبوس جدید برای الحاق به ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای برنامه ریزی شده است  که در فاز اول این طرح، ۲۰۰۰ اتوبوس وارد کشور می شوند.

هادیان فر در ادامه به اولویت ایمنی سفرهای نوروزی ۱۴۰۳ تاکید کرد و گفت: ابتدا برای اختصاص سفرهای فوق العاده برای جابه جایی مسافران در شرایط خاص ابلاغ شده است که این تعداد در حوزه حمل و نقل هوایی به ۹۰۰ پرواز می رسد. همچنین در حوزه جاده ای قبل از حرکت اتوبوس ها معاینه های فنی انجام می شود و در طول سفر مسافران از طریق QR CODE مندرج بر روی بلیت می توانند انتقادات و پیشنهادات خود را نسبت به وضعیت ناوگان و نحوه رانندگی رانندگان ثبت کنند. همچنین با استفاده از سامانه پیامکی ۱۱۰۱۲۰ پلیس راهور فراجا را در جریان رفتار رانندگان قرار دهند. در سایر شقوق نیز نکات فنی با دقت تمام قبل از شروع سفر رعایت می شوند.

تلفات ناشی از تصادفات ناواگان عمومی جاده ای کمتر از یک درصد است

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در طول سال با جدیت و دقت، بحث تصادفات رانندگی که از اهمیت بالایی نزد ما برخوردار است را پیگیری می کنیم. البته باید توجه داشت که سهم ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای در تلفات ناشی از حوادث رانندگی کمتر از یک درصد است و به دنبال کاهش آن به حد اقل ممکن و صفر هستیم.  

وی در پایان با اشاره به میزان تاخیر ناوگان هواپیمایی کشور در سفرهای نوروزی  ۱۴۰۳ گفت: میانگین تاخیر ناوگان حمل و نقل هوایی تا قبل از شروع سفرهای نوروزی امسال حدود ۳۱ دقیقه بود که در برنامه سفرهای نوروزی ۱۴۰۳ به ۲۱ دقیقه کاهش یافته است. در همین رابطه به شرکت های هواپیمایی که بیشترین تاخیر را داشته اند از طریق سازمان هواپیمایی کشوری اخطار کتبی مبنی بر اینکه این شرکت ها متناسب با ظرفیت و خدماتشان درخواست پرواز ارائه کنند. به آنها مجوز پروازی داده نشد تا اینکه تاخیرات خود را کاهش دهند.  

هادیان فر افزود: افزود به دلیل پیش فروش بلیت برای ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای با مشکل خاصی بابت تاخیر ناوگان مواجه نیستیم.

گفتنی است در این بازدید، حمیدرضا شهرکی ثانوی معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، داریوش باقر جوان مدیرکل حمل و نقل مسافر این سازمان و جمعی از مدیران و مسئولان اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تهران و پایانه مسافربری جنوب تهران، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی را در این بازدید همراهی کردند.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.