| کد خبر: 270391 |

ستاد سفر آمار‌های نادرست به رئیس‌جمهور و مردم می‌دهد!

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران درباره آمار‌های نوروزی امسال گفت: «اخبار متفاوت و متناقضی در رسانه‌ها درباره سفر‌های نوروز منتشر شده است

تین نیوز

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران درباره آمار های نوروزی امسال گفت: «اخبار متفاوت و متناقضی در رسانه ها درباره سفر های نوروز منتشر شده است. نسبت به سال گذشته ریزش مسافر داشتیم و تعداد مسافر ها نسبت به سال گذشته کمتر شده است.»

به گزارش تین نیوز به نقل از انتخاب، حرمت الله رفیعی، از کاهش تعداد سفرها نسبت به سال گذشته خبر داد و از ارائه آمار غلط ستاد سفر انتقاد کرد. بخش هایی از گفت وگوی رفیعی را در ادامه می خوانید:

اخبار متفاوت و متناقضی در رسانه ها درباره سفر های نوروز منتشر شده است. نسبت به سال گذشته ریزش مسافر داشتیم و تعداد مسافر ها نسبت به سال گذشته کمتر شده است. سال گذشته هم نوروز خوبی برای نوروز گردشگری نبود. سال گذشته فقط هتل های ۴ و ۵ ستاره در برخی نقاط پر شد و هتل های ۳ و ۴ که متعلق به طبقه متوسط بود خالی ماند. ریزش امسال نسبت به پارسال یعنی وضعیت خوبی نداشتیم. یک نابسامانی در حمل ونقل ریلی و هوایی داشتیم که هیچکدام نتوانستند خوب عمل کنند.

حمل ونقلی ها حقوق مردم را نادیده گرفتند. وقتی ما این همه ضعف ناوگان داریم، چرا این همه پرواز به سوی ترکیه برود و یک رقابت بسیار ناسالم بین دفاتر ایجاد شود و تقریبا تمام دفاتر ما متضرر شدند. البته من با ریزش قیمت مشکلی ندارم و با افزایش قیمت مخالفت کردم، اما با کاهش کیفیت مخالف هستم.

وقتی این ها با یک قیمت های پایین کار می کنند، مسافر جایگاه واقعی ندارد. مثلا ترکیه نیز در یک برنامه تلویزیونی نشان داد که ایرانی ها تمام مراسماتشان را در ترکیه برگزار می کنند. ما منطقه آزاد راه اندازی کردیم، اما روستای وان بیشتر مخاطب خرید دارد. فلسفه وجودی مناطق آزاد چه بود؟ اصلا فراموش کرده اند که چرا منطقه ازاد شکل گرفت. در هر حال ما وضعیت خوبی امسال نداشتیم.

از نظر من با توجه به سوابق سال های گذشته، ماه رمضان باعث رکود گردشگری نشده است. ماه رمضان در سال های قبل هم بوده و اتفاقاً بازار گردشگری رونق داشت. مثلا بیشترین مسافر های ما به عراق در حد ۵۰ درصد بوده است؛ این ۵۰ درصد در ماه رمضان هم می روند. مقاصد دیگر هم مشکلی بابت ماه رمضان نداشتند. ما در مسیر نجف ریزش قیمت داشتیم، اما افزایش قیمت توسط ایرلاین داشتیم که دفاتر در این بین زیان دیدند.

امسال نوروز ۱۴۰۳ بود، نوروز ۱۴۰۱ به یک باره رویش شدید گردشگر داخلی داشتیم. تمام رسانه های ملی اعلام کردند که ظرفیت نداریم. مثلا صف ورودی ماشین ها به شیراز ۵ کیلومتر بوده است. در خردشهر های ما مانند نطنز و ابیانه و غیره نیز ظرفیتشان در سال های قبل پر شده بود؛ اما چه اتفاقی افتاد که ۱۴۰۳ و ۱۴۰۲ ریزش داشتیم؟ ما یک ستاد سفر راه انداختیم که آمار های نادرست به رئیس جمهور و مردم می دهد.

من به عنوان بخش خصوصی و مجری باید بگویم که چه وضعیتی داریم. من در ستاد سفر عضو هم نیستم. امسال در شیراز و مشهد هم دخالت کردند؛ مثلا دو مدیر گردشگری داریم، یک مدیر منصوب استاندار، یک مدیر منصوب وزارت گردشگری که مدیر وزارت گردشگری را به حاشیه برده اند. 

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.