| کد خبر: 266518 |

کاهش جدی میزان بارندگی در کشور / زمستان سردی را تجربه نخواهیم کرد

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ایران با بیان اینکه میزان بارش ثبت شده طی پاییز سال جاری نشان می دهد که با کاهش جدی بارندگی مواجه هستیم، گفت: بر اساس ارائه گزارش ها از میزان دما و بارش، زمستان بسیار سردی را تجربه نخواهیم کرد و میانگین دمای ماه های آینده کمتر از حد نرمال نیست.

تین نیوز

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ایران با بیان اینکه میزان بارش ثبت شده طی پاییز سال جاری نشان می دهد که با کاهش جدی بارندگی مواجه هستیم، گفت: بر اساس ارائه گزارش ها از میزان دما و بارش، زمستان بسیار سردی را تجربه نخواهیم کرد و میانگین دمای ماه های آینده کمتر از حد نرمال نیست.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایمنا، احد وظیفه با اشاره به اینکه تغییر اقلیم از محیط زیست جدا نیست و اگر بارندگی کم و هوا گرم تر شود، تحت تأثیر عوامل مختلف تغییر اقلیم رخ داده است، اظهار کرد: مطابق پیش بینی ها با تغییرات اقلیم مناطق خشک، خشک تر می شود و طی روند کاهش بارندگی ها و افزایش دما در جهان با دسترسی آب کمتر در آن سرزمین ها، پوشش گیاهی و سبزینگی از بین می رود و با افزایش گردوخاک و رشد پدیده هایی همچون آتش سوزی و سیل های فراوان به صورت سیل آسا و ناگهانی محیط زیست آسیب و تخریب خواهد شد.

وی با بیان اینکه تغییرات اقلیمی به صورت کلان در مناطق مختلف دنیا تأثیرگذار بوده است، افزود: مهم ترین عامل تغییرات اقلیمی افزایش دما در سطح زمین است، این تغییرات اثرات مختلفی همچون آب شدن یخ های قطب شمال و تغییر در اکوسیستم کل منطقه داشته و این افزایش دما در قطب شمال بیش از سایر نقاط دنیا بوده است.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ایران با بیان اینکه بر اساس ارائه گزارش ها از میزان دما و بارش از ابتدای پاییز تاکنون، زمستان سردی را تجربه نخواهیم کرد، تصریح کرد: میانگین دمای ماه های آینده بسیار سرد و کمتر از حد نرمال پیش بینی نمی شود.

وی با بیان اینکه تغییرات اقلیم با افزایش دما و کاهش بارندگی ها درباره اینکه تغییرات اقلیمی، آب و هوای کره زمین را دچار تغییرات شگرف کرده است، گفت: ایران از جمله مناطقی است که تحت تأثیر تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی قرار گرفته، دما نسبت به سال های گذشته افزایش داشته و متوسط بارش در کشور نیز کاهش یافته است.

کاهش بارش و افزایش دما از اثرات تغییر اقلیم است

وظیفه با اشاره به اینکه تغییرات دما و بارندگی ها نشان دهنده تغییرات اقلیم است، اظهار کرد: مطابق با روند ۶۰ سال گذشته میانگین سالانه بارش ها در کشور کاهش و گرمای هوا افزایش داشته است و ایستگاه های سنجش، دمای بالاتری را نشان می دهند و بارندگی هم کمتر شده است، پربارش بودن یک فصل یا حتی کل سال، بیانگر بهبود شرایط اقلیمی نیست و این روند موقت است.

وی افزود: تغییر اقلیم موجب افزایش دما در فصل های خشک و افزایش تبخیر و خشکی بیشتر سطح خاک و با کاهش بارش و افزایش فراوانی سال های خشکسالی، زمینه و عوامل لازم برای شروع آتش سوزی ها مهیاتر می شود.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ایران درباره وضعیت بارش پاییز تصریح کرد: میانگین بارش های کشور طی پاییز سال جاری ۳۴ میلی متر ثبت شد، این در حالی است که به صورت نرمال باید از ابتدای سال آبی تاکنون ۶۰ میلی متر بارندگی دریافت می کردیم.

وی ادامه داد: این میزان بارش ثبت شده نشان می دهد که با کاهش جدی بارندگی مواجه هستیم، به عبارتی ۲۶ میلی متر معادل با ۴۳ درصد کمتر از میانگین بلندمدت بارندگی دریافت کردیم، سال گذشته در این بازه زمانی ۳۳ میلی متر بارش در کشور ثبت شد، بنابراین در سال جاری حدود یک میلی متر میانگین بارش ها نسبت به سال گذشته بیشتر بوده است، اما به طور کلی با میانگین بلندمدت اختلاف زیادی دارد.

وظیفه خاطرنشان کرد: تغییرات اقلیمی تأثیرات زیادی همچون افزایش دما و کاهش بارندگی در پی داشته و طی ۵۰ سال گذشته بارندگی های سالانه به طور متوسط نسبت به دوره قبل کاهش یافته است، بنابراین از اثرات تغییر اقلیم می توان به کاهش بارش و افزایش دما اشاره کرد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

نظرسنجی
آیا جلسات اخیر مدیرعامل راه آهن با مدیران شرکت‌های مالک لوکوموتیو و واگن و تأکید ایشان بر حمایت از بخش خصوصی، تا کنون در بهبود وضعیت این شرکت ها مؤثر بوده است؟