| کد خبر: 266109 |

اولین موافقت‌ نامه تجارت آزاد ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا امضا شد

اولین موافقت نامه تجارت آزاد ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل (کشورهای روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس)، در سنت پترزبورگ روسیه (۴ دی ماه ۱۴۰۲) امضا شد.

تین نیوز

اولین موافقت نامه تجارت آزاد ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل (کشورهای روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس)، توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و مقامات ۵ کشور عضو آن اتحادیه و کمیسیون اقتصادی اوراسیا، طی مراسمی در حاشیه اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سنت پترزبورگ روسیه (۴ دی ماه ۱۴۰۲) امضا شد.

امروز؛ امضای توافقنامه تجارت آزاد ایران و اوراسیا

به گزارش تین نیوز به نقل از ایلنا، این موافقت نامه تجارت آزاد، اولین و کاملترین موافقت نامه تجاری ایران است که پس از حدود سه سال مذاکره و با توجه به تجربیات ناشی از اجرای موافقت نامه موقت فی مابین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به سرانجام می رسد. 

پیش از این موافقتنامه ای تحت عنوان آزاد با سوریه منعقد شده بود که مفاد موافقت نامه و ماهیت آن عملاً با تجارت آزاد فاصله داشت. سایر توافقات ایران نیز موافقت نامه های ترجیحی با تعداد اقلام و عملکردی محدود بوده است. این موافقت نامه دارای کاملترین و مفصل ترین متن توافقنامه تجاری ایران با ۱۱ فصل و یک ضمیمه مربوط به فهرستهای کالایی دو طرف است.

فصول این موافقت نامه شامل: مقدمه، تجارت کالا، چاره کارهای تجاری، اقدامات فنی، اقدامات بهداشتی، قواعد مبدا، همکاری گمرکی، حل و فصل اختلافات، خرید دولتی، همکاری های بخشی (در حوزه های حمل و نقل،انرژی، صنایع خودرو، مناطق آزاد تجاری و بنگاه های کوچک و متوسط) و مقررات پایانی است و در ضمیمه آن کالاهایی که مشمول حذف تعرفه نمی شوند، مشخص شد ه اند. 

مطابق این موافقت نامه تجارت آزاد، جهت افزایش تجارت فی مابین و گسترش همکاری ها، علاوه بر تسهیل تجارت و رفع موانع غیر تعرفه ای، تعرفه ورودی حدود ۸۷ درصد اقلام کالایی فی مابین حذف می شود. 

اتحادیه اقتصادی اوراسیا با ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت و واردات ۳۸۸ میلیارد دلاری از جهان بازار بسیار بزرگ در نزدیکی ج.ا ایران محسوب می شود و افزایش مناسبات فی مابین امکان استفاده حداکثری از این پتانسیل و بازار بزرگ را برای کشورمان فراهم خواهد آورد. با توجه به واردات قابل ملاحظه اوراسیا از جهان، با انعقاد موافقت نامه تجارت آزاد فی مابین، پیش بینی می شود با افزایش سرمایه گذار ی ها و تولیدات مشترک و فراهم آوردن زیرساختهای مناسب، تجارت فی مابین افزایش قابل قبولی داشته باشد.

شایان ذکر است، بعد از تشکیل اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل کشورهای بلاروس، قزاقستان، روسیه، ارمنستان و قرقیزستان، در سال ۲۰۱۵ میلادی، بسیاری از کشورها، تمایل خود را برای گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری با آن اتحادیه اعلام و مذاکرات را آغاز کرده اند. 

کشورمان از سال ۱۳۹۴ مذاکرات اولیه را جهت بررسی چگونگی گسترش رابطه تجاری و اقتصادی با اتحادیه مذکور آغاز کرد و پس از امضای موافقت نامه موقت تشکیل منطقه تجارت آزاد بین ج.ا ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط مقامات طرفین و طی فرایند تصویب داخلی در کشورها، این موافقت نامه موقت از ۵ آبان ۱۳۹۸ اجرایی شده است. 

با ارزیابی مثبت از عملکرد موافقت نامه موقت (افزایش ۸۲ درصدی صادرات کشورمان در اقلام ترجیحی مشمول موافقت نامه موقت در سال اول اجرا) مذاکرات برای تبدیل این موافقت نامه موقت به موافقت نامه تجارت آزاد فی مابین از سال ۱۳۹۹ آغاز شد و پس از برگزاری جلسات هماهنگی داخلی متعدد با دستگاه های ذیربط و بیش از ۳۰ جلسه مذاکراتی به صورت ویدئو کنفرانس و ۶ دور مذاکرات حضوری بین تیم های مذاکراتی ۵ کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کمیسیون اقتصادی آن اتحادیه از یک سو و تیم مذاکراتی ایران از دستگاه های ذیربط داخلی به سرپرستی سازمان توسعه تجارت، نهایتاً در تاریخ دوشنبه ۴ دی ماه این موافقت نامه بین مقامات طرفین امضا شد. 

پس از طی فرایند تصویب در مراجع قانونی همه کشورهای امضا کننده، این موافقت نامه وارد فرایند اجرایی خواهد شد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

نظرسنجی
آیا جلسات اخیر مدیرعامل راه آهن با مدیران شرکت‌های مالک لوکوموتیو و واگن و تأکید ایشان بر حمایت از بخش خصوصی، تا کنون در بهبود وضعیت این شرکت ها مؤثر بوده است؟