بازدید سایت : ۳۲۹۸۸

جعبه فیوز سمند و راهنمای هر فیوز

جعبه فیوز سمند و راهنمای هر فیوز آن می تواند به مالکان این خودرو کمک کند تا در صورت نیاز سریعاً بتوانند مشکل به وجود آمده در ماشین را حل وفصل کنند.

جعبه فیوز سمند و راهنمای هر فیوز
تین نیوز

جعبه فیوز سمند و راهنمای هر فیوز آن می تواند به مالکان این خودرو کمک کند تا در صورت نیاز سریعاً بتوانند مشکل به وجود آمده در ماشین را حل وفصل کنند. فیوزهای سمند وسائل ایمنی هستند که مدارهای الکتریکی خودرو را از جریان بیش از حد (اضافه بار) محافظت می کنند. بدون وجود فیوز، یک سیم اضافی می تواند ذوب شود یا آتش بگیرد.

راهنمای جعبه فیوز پژو 405

راهنمای جعبه فیوز خودرو‌ی پراید

جعبه‌ فیوز 206 و راهنمای تعویض فیوزهای 206

هر مدار در خودروی سمند، فیوز مخصوص به خود را دارد. چندین فیوز بزرگ تر با درجه آمپر بالا از مدارهای چند ولتاژ مانند مدار فرمان برقی یا فن های رادیاتور محافظت می کنند. با این حال اگر می خواهید بدانید هر کدام از فیوزها در جعبه فیوز سمند مربوط به کدام قسمت ماشین هستند و باید چه زمانی نسبت به تعویض آن اقدام کرد، این مقاله درا تا پایان مطالعه کنید.

جعبه فیوز سمند و راهنمای هر فیوز

جعبه فیوز سمند

خودرو سمند دارای دو جعبه فیوز است که یکی از جعبه فیوزها در سمت چپ داشبورد و در زیر فرمان خودرو قرار دارد که برای باز کردن آن، درب جعبه فیوز داشبورد را به سمت خود بکشید. جعبه فیوز دیگری در سمت راست محفظه موتور وجود دارد که برای باز کردن درب آن باید گیره های در جعبه را آزاد کنید و هنگام بستن در جعبه، از جا افتادن صحیح آن مطمئن شوید. 

هنگامی‎که هیچ یک از اجزای الکتریکی در یک اتومبیل کار نمی کند، چندین روش برای بررسی فیوزها وجود دارد. ساده ترین راه بیرون کشیدن فیوز و بررسی ظاهری آن است. همچنین می توانید نقشه فیوزها را در دفترچه راهنمای خودرو پیدا کنید. در مقاله جعبه فیوز سمند و راهنمای هر فیوز، برای شما مخاطبین عزیز راهنمای هر فیوز ذکر شده است.

نکته: F نماد شماره فیوز و A نماد آمپر فیوز است.

نکته: دقت داشته باشید درصورت نیاز به تعویض فیوز باید مقدار آمپر فیوز جدید مشابه آمپر فیوز سوخته باشد، در غیر این صورت فیوز جدید به‎سرعت می سوزد و حتی ممکن است باعث آتش سوزی شود.

راهنمای جعبه فیوز در سمت چپ محفظه موتور نزدیک به موتور برف پاک کن: 

شماره فیوز

آمپر

عملکرد

F1

10A

رادیو و موبایل هندزفری (در صورت نصب در خودروی شما)

F2

5A

واحد کنترل

F3

5A

ترمز ضدقفل

F4

5A

بیب روشن ماندن چراغ ها و چراغ های سمت راست

F5

5A

کولر

F6

10A

کیسه هوا یا کروز کنترل (در صورت نصب در خودروی شما)

F7

20A

بوق

F8

SHUNT

برای قطع همه فیوزها

F9

5A

چراغ های سمت چپ، چراغ پلاک

F10

30A

شیشه بالابر برقی

F11

30A

چراغ های جلو 

F12

5A

چراغ دنده عقب، حسگر دنده عقب

F13

20A

چراغ های مه شکن جلو

F14

30A

F15

15A

چراغ های درب، لامپ های سقف، آنتن برقی

F16

20A

فندک

F17

10A

حافظه رادیو پخش، سیستم دزدگیر و آژیر خطر

F18

10A

چراغ مه شکن عقب

F19

5A

چراغ های بخاری، صفحه نمایش، رادیو و سوئیچ استارت

F20

30A

پشتی برقی صندلی جلو

F21

30A

رله دمنده هوا

F22

10A

F23

5A

رله گرم کن شیشه عقب (شیشه خشک کن)

F24

20A

موتور برف پاک کن، تایمر برف پاک کن، پمپ شیشه شوی

F25

5A

حافظه رادیو، حافظه ساعت، آمپر آب

F26

15A

فلاشرها

F27

30A

گرم کن شیشه عقب، گرم کن آینه

F28

10A

صفحه نمایش جلو داشبورد، ساعت دیجیتال و چراغ خطر ترمز

F29

30A

شیشه بالابر برقی درب های جلو

F30

10A

چراغ جعبه داشبورد، چراغ های نقشه خوانی، آینه آرایش، آینه برقی

مشخصات فیوزهایی که در جعبه فیوز محفظه موتور (در سمت راست موتور) قرار دارند به صورت زیر است:

شماره فیوز

آمپر

عملکرد

F31 30A فن 1
F32 30A فن 2
  Reserve فیوز یدکی
  Reserve فیوز یدکی
F33 Shunt برق سوئیچ استارت (شنت)
F34 Shunt نور بالا، نور پایین (شنت)
F35 30A ABS
F36 30A ABS

فیوز چیست؟

فیوزها در اشکال، اندازه ها و رنگ های مختلف تولید می شوند و اغلب آن ها به شکل مستطیلی یا لوله ای شکل هستند. فیوز مستطیل شکل از دو کانکتور فشاری تشکیل شده است که توسط یک سیم فیوز در یک پوشش محافظ (معمولاً از جنس پلاستیک) ساخته می شود. این فیوزها در انتهای خود دارای دو تیغه فلزی هستند که در داخل محل مورد نظر خود در جعبه فیوز قرار می گیرند.

نوع دیگر فیوزها شباهت زیادی به یک لامپ فلورسنت دارند، اما در مقیاس بسیار کوچک تر! هر دو این فیوزها یک جریان الکتریکی را عبور می دهند؛ اگر جریان بزرگ بوده و بار زیادی داشته باشد باعث گرم شدن سیم ها و ذوب پوشش پلاستیکی آن ها می شود و آتش سوزی رخ دهد.

جریان زیاد، مدار را از بین می برد؛ بنابراین فیوز جریان را در یک سطح معقول (نه پایین و نه بالا) نگه می دارد. به هرحال اگر جریان خیلی زیاد باشد، این فیوز است که ازبین می رود. اگر برف پاک‎کن شیشه جلو اتومبیل، چراغ های جلو، چراغ های داخل کابین یا رادیو کار نکنند، باید به سراغ فیوز خراب بروید و آن را تعویض کنید.

انواع فیوز سمند بر حسب رنگ و ظرفیت آمپر

فیوز سمند

فیوزهای تیغه ای در جعبه فیوز سمند در چهار نوع اصلی موجود هستند:

 • فیوزهای Maxi: این‎ فیوزها بزرگ ترین نوع فیوز تیغه ای هستند و در شرایط آمپراژ بالا استفاده می شوند. در بسیاری از اتومبیل ها یک یا دو فیوز ماکسی را به‎عنوان فیوزهای اصلی به‎کار می برند، سپس ATC کوچک تر یا فیوزهای Mini برای مدارهای جداگانه در جای خود قرار می گیرند.
 • فیوزهای ATC / ATO: این‎ فیوزها اولین نوع فیوزهای تیغه‎ای هستند که در دهه 1970 توسط Littelfuse ثبت اختراع شدند. این فیوزها در تعداد زیادی از اتومبیل های ساخته شده در دهه 80 میلادی و بعد از آن به‎کار رفته اند.
 • فیوزهای Mini: این‎ فیوزها اندازه کوچک تر فیوزهای ATC هستند و در جعبه فیوزهایی که محدودیت ابعاد دارند استفاده می شوند. فیوزهای Mini آمپراژهای مشابه فیوزهای ATC را پوشش می دهند.
 • فیوزهای Micro: این‎ فیوزها حتی کوچک تر از فیوزهای Mini هستند و در آمپراژهای کمتر نیز تولید می شوند.

نحوه تعویض فیوز سمند

تعویض فیوز سمند

برای یافتن جعبه فیوز سمند، باید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید. مطالعه دفترچه خودرو محل قرارگیری جعبه فیوز را برایتان ذکر کرده و در شناخت نوع فیوز نیز کمک کند. با این حال جعبه فیوزهای سمند در سمت چپ داشبورد و در زیر فرمان خودرو و دیگری در سمت راست محفظه موتور قرار دارند.

توصیه می شود هنگام تعویض فیوزهای سوخته، فقط از فیوزهای باکیفیت (تولید شرکت اصلی) با آمپرهای یکسان استفاده کنید. هرگز فیوز 10 آمپر را با فیوز 30 آمپر جایگزین نکنید؛ فیوز 10 آمپر به گونه ای طراحی شده است که نسبت به فیوز 30 آمپر، جریان کمتری را عبور دهد.

مراحل تعویض فیوزهای سوخته به شرح زیر هستند:

 1. سوئیچ استارت را ببندید و همه تجهیزات برقی را خاموش کنید.
 2. درب جعبه فیوز را باز کنید. در داخل جعبه فیوز شما طیف وسیعی از فیوزهای رنگی و اعداد روی آن‎ها را مشاهده خواهید کرد که مقدار آمپراژ هر فیوز را نشان می دهد.
 3. سعی کنید فیوز سوخته را پیدا کنید. داخل روکش پلاستیکی فیوز معمولاً سیاه خواهد بود یا ممکن است قطعه فلزی (تیغه) شکسته شده باشد. اگر فضای اطراف تاریک است، از یک چراغ قوه برای شناسایی فیوز خراب استفاده کنید.
 4. فیوز شکسته را با استفاده از دست یا با ابزاری مانند انبردست، از جای خود جدا کنید. فقط یادتان باشد که فیوزها ممکن است به راحتی بشکنند و بیرون کشیدن آن‎ها دشوار شود؛ پس لازم است جوانب احتیاط را رعایت کنید.
 5. فیوزهای جدید را براساس مقدار آمپراژ درست آن در جای خود قرار دهید. استفاده از فیوز با آمپراژ نادرست می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در سیستم برق خودرو شود.
 6. جهت بررسی درست کارکردن فیوزها، خودرو را روشن کنید.
 7. اگر بعد از روشن کردن ماشین، فیوز به سرعت سوخت، شاید زمان آن رسیده است که خودروی خود را به تعمیرگاه ببرید.

نکته: در مواقع اضطراری مثلاً در زمان بارندگی، اگر به یک باره فیوز برف پاک‎کن سوخت، می توانید فیوز قسمت دیگری از خودرو را که آمپراژ مساوی با فیوز برف پاک‎کن دارد، جایگزین فیوز خراب کنید، اما به خاطر داشته باشید که در زمان بحران این کار را انجام دهید وگرنه باید یک فیوز جدید خریداری کنید.

جمع بندی بررسی جعبه فیوز سمند

تعویض فیوز سمند معمولاً ضروری نیست مگر این‎که خودرو دچار آسیب شدید یا مشکلات الکتریکی شده باشد. به هرحال شما باید به خوبی مکان جعبه فیوز و عملکرد این بخش از خودروی خود را بشناسید. مهم است بدانید که فیوزها چه کاری انجام می دهند و هرکدام مربوط به چه بخشی از سیستم الکترونیکی خودرو هستند. اگر می خواهید در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید، بهترین راه برای شناخت نوع دقیق فیوز، باز کردن جعبه فیوز و نگاه کردن به آن است. دقت داشته باشید که در صورت بروز مشکل بهتر است اتصالات فیوزها را دست کاری و قطع و وصل نکنید و برای رفع ایراد در این قسمت ها از افراد متخصص کمک بگیرید.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
منبع: همراه مکانیک
ارسال نظر
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.