• در قانون مصوب 1343.6.29 کمیسیون مشترک مجلسین که اصلاحیه آن در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۱ به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز رسید، آمده است مهندسان و افسران و کارکنان ایرانی کشتیرانی در مدتی که جزو کارکنان کشتی باشند از پرداخت مالیات بر حقوق و مزایای دریافتی معاف خواهند بود.

  • مسیرهای اصلی و بنادرترانزیتی درایران (شمال- جنوب ، شرق- غرب) به شرح زیر است:

  • یکی از انواع مورد استقبال و شیوه‌های رایج حمل‌ونقل مسافر، حمل‌ونقل دریایی است. در این قسمت مطابق با وعده قبلی از مسوولیت شرکت‌ها و متصدیان حمل‌ونقل دریایی در خصوص حمل و جابه‌جایی مسافران و گردشگران خواهیم گفت.

  • ایران کشوری است که بیش از دوهزار کیلومتر مرز آبی دارد. در شمال و جنوب ایران بسیاری از شهرها در حاشیه دریا قرار گرفته‌اند. اما مسافرت دریایی از مرز ایران به طرف کشورهای همجوار یا از یک شهر به سمت شهری دیگر، حتی برای ایرانیان که قرن‌ها است همجوار با دریا بوده‌اند، اندکی نامانوس و پرمخاطره به نظر می‌رسد.

  • این آیین‌نامه به استناد بند 13 ماده 7 قانون تغییر نام وزارت راه به وزارت راه و ترابری و تجدید تشکیلات و تعیین وظایف آن مصوب 1353 و ماده 2 آیین‌نامه ترکیب شورای عالی هماهنگی ترابری کشور و وظایف و اختیارات شورا مصوب 12/10/1353 و نیز قانون تشکیل وزارت راه و شهرسازی مصوب 31/03/1390 تهیه و تأیید شد.

  • برای بسیاری از دانشجویان ایرانی از این دست اتفاقات‌ زیاد افتاده است که حتی با وجود پذیرش از یک دانشگاه معتبر خارجی، گذرنامه دارای اعتبار، داشتن همه مدارک و شرایط کافی، در نهایت موفق به اخذ روادید (ویزا) کشور مقصد نشده‌اند. اعطا یا عدم اعطای روادید یک کشور به فرد بیگانه از جمله اعمال وظایف حاکمیتی مقامات مسوول کشور است و آنها هیچ اجباری بابت پاسخگویی به افراد ندارند.

  • طی اقدامی تاریخی در جهت حفظ کشتی‌ها و سرنشینان آنها در برابر شرایط دشوار محیطی در قطب جنوب و شمال، سازمان بین‌المللی دریانوردی (آیمو) در نود و چهارمین نشست کمیته ایمنی دریانوردی (MSC) در مقر آیمو در لندن، «آیین‌نامه بین‌المللی کشتی‌های فعال در آب‌های قطبی (Polar Code)»، و اصلاحاتی به کنوانسیون ایمنی جان افراد در دریا (سولاس) مرتبط با الزامی شدن آیین‌نامه فوق را به تصویب رساند.

  • همانطور که شخص حقیقی یا حقوقی دارای اسم و محل اقامت است و باید تابعیت کشوری را بر خود پذیرا باشد تا بتواند در صورت لزوم از مزایا و حمایت های دولت آن سرزمین برخوردار باشد، کشتی نیز دارای اسم و تابعیت مشخصی است و بندری که در ان به ثبت رسیده در حکم محل اقامت آن کشتی محسوب می‌شود.

  • شورای عالی صنایع دریایی این روزها به طور جدی سرگرم نگارش پیش نویس احکام دریایی برنامه ششم توسعه است، در همین راستا تین نیوز گفتگویی با یکی از اعضای دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی کشور داشته که به دلیل درخواست وی، متن زیر که خلاصه ای از این گفتگوست، در قالب گزارشی درباره نقش شورای عالی صنایع دریایی در تدوین برنامه ششم و روند اجرای کار، به مخاطبان تین نیوز تقدیم می شود.

  • گویا پرداخت عوارض، قبض، مالیات و جریمه، در روزگار ما به عنوان یکی از نشانه‌های حیات شناخته می‌شود، یکی از آن بزنگاه‌های مهم پرداخت عوارض، دقیقا هنگام خروج از کشور است.

آرشیو