بازدید سایت : ۴۱۰۲۸

اشتباهاتی که رانندگان تازه کار باید از آن ها دوری کنند

اگر تازه گواهینامه گرفته اید، هنوز خیلی چیزها وجود دارد که باید یاد بگیرید! آگاهی از اشتباهات رایج رانندگان تازه کار به شما کمک می کند که آن ها را تکرار نکنید.

تین نیوز

اگر تازه گواهینامه گرفته اید، هنوز خیلی چیزها وجود دارد که باید یاد بگیرید! آگاهی از اشتباهات رایج رانندگان تازه کار به شما کمک می کند که آن ها را تکرار نکنید.

به گزارش تین نیوز به نقل از مرکز مدیریت راه های کشور، اشتباهات رایج رانندگی منجر به خرابی زودرس خودرو و کاهش ایمنی می شود. خطای انسانی یکی از عوامل اصلی وقوع تصادفات جاده ای است. متاسفانه بعضی از اشتباهات به یک عادت در حرفه ای ها تبدیل شده است، به گونه ای که حتی متوجه آن نمی شوند. پس شما به عنوان یک تازه کار سعی کنید دوری از این خطاها را از همین ابتدا سرلوحه کار خود قرار دهید تا در نهایت به راننده ای قانون مدار تبدیل شوید، راننده ای که حفظ ایمنی خود و سایر کاربران را بر همه چیز ارجح می داند.

 اشتباهات رایج رانندگان تازه کار

رانندگی برای تازه کارها مهیج و البته چالش برانگیز است؛ هجده ساله هایی که بعد از اخذ گواهینامه شوماخر گونه پشت فرمان می نشینند! در حالیکه هنوز زیر و بم رانندگی را لمس نکرده اند. به همین دلیل اکثر راننده های تازه کار مرتکب اشتباهات مشترکی اعم از عدم تنظیم آینه، بی توجهی به تنظیم صندلی خودرو، عدم استفاده از چراغ راهنما و… می شوند. اگر شما هم تازه گواهینامه گرفته اید یا قرار هست به زودی بگیرید، با آگاهی از اشتباهات رایج رانندگان تازه کار سعی کنید از آن ها دوری کنید. بدین منظور می توانید با ما همراه باشید.

1- عدم تنظیم صندلی

در صورتی که موقعیت صندلی را تنظیم نکنید، دست و پای خود را باید یا خیلی بکشید یا خیلی جمع کنید که در هر صورت تسلط کافی نخواهید داشت. تنظیم موقعیت صندلی نه تنها برای راحتی و کنترل، بلکه برای بهبود توانایی شما در واکنش به اتفاقات پیشبینی نشده نیز اهمیت دارد. اگر موقعیت صندلی به گونه ای باشد که مچ دست شما فرمان را لمس کند، هم فرمان را بهتر کنترل خواهید کرد و هم اینکه پاهای شما به راحتی به پدال ها می رسد.

2- عدم توجه به محیط پیرامون

اغلب راننده های تازه کار متمرکز بر فضای چند متری جلوی خودرو و غافل از محیط پیرامون هستند. به جای اینکه فقط جلوی خود را ببینید، سعی کنید جاده را به درستی رصد کنید تا در صورت مواجه با رانندگان متخلف و حیوانات یا موانع موجود در سر راه به موقع واکنش نشان دهید.

3- پاک نکردن شیشه ها

قبل از سوار شدن به خودرو حتماً شیشه ها را بررسی و در صورت نیاز تمیز کنید. کثیف بودن شیشه ها منجر به کاهش دید و ایمنی می شود.

4- تنظیم نکردن آینه ها

قبل از تنظیم آینه ها رانندگی نکنید. آینه دید عقب باید به گونه ای تنظیم شود که اتومبیل های پشت سر را به درستی ببینید. با تنظیم آینه بغل ها نیز سعی کنید دید خوبی نسبت به نقاط کور داشته باشید.

5- استفاده نکردن از چراغ راهنما

هنگام دور زدن، تغییر خط، دنده عقب گرفتن، توقف یا خروج از پارک حتماً راهنما بزنید و سایر راننده ها را از تصمیم خود آگاه کنید.

6- رفتارهای پرخطر

از مکالمات تلفنی، ارسال پیامک و سایر عواملی که منجر به حواس پرتی می شوند جداً بپرهیزید. ضمناً از رانندگی با سرعت بالا یا رفتارهای پرخطر دیگر نیز دوری کنید.

7- عدم تنظیم فشار باد لاستیک

رانندگی با لاستیکی که زیاد یا کم باد شده خیلی خطرناک است. اگر خودروی شما مجهز به سیستم هشدار در مورد فشار باد لاستیک است، به این هشدار توجه کنید. در چنین خودروهایی اگر فشار باد لاستیک تنظیم نباشد، علامت هشدار روی صفحه نمایش واقع بر داشبور ظاهر می شود. در غیر این صورت، در یک جاده خلوت برای یک لحظه فرمان را رها کنید اگر خودرو به سمت چپ یا راست منحرف نشد یعنی فشار باد لاستیک ها تنظیم است.

8- عدم توجه به نقاط کور

بی توجهی به نقاط کور هنگام تغییر مسیر یکی دیگر از اشتباهات رایج رانندگان تازه کار است. قبل از تغییر مسیر مطمئن شوید که ماشینی از پشت سر به شما نزدیک نمی شود یا در حال سبقت گرفتن از شما نیست. برای انجام این امر به جلو خم شوید و آینه بغل را نگاه کنید.

9- فشار دادن پدال گاز

اکثر راننده های کم تجربه، پدال را خیلی محکم فشار می دهند و سریع شتاب می گیرند که خطرناک است.

10- ترمزگیری خیلی سریع

همانطور که با پدال گاز باید به آرامی رفتار کنید، با ترمز نیز باید مهربان باشید! با چند بار تمرین با نحوه صحیح گرفتن ترمز آشنا می شوید.

11- عدم استفاده از اپلیکیشن های مسیریاب

عدم آشنایی با خیابان ها شما را دستپاچه خواهد کرد. بنابراین با استفاده از مسیریاب ها در مسیری مطمئن به صورت ایمن رانندگی کنید.

12- عدم پیشبینی زمان تغییر رنگ چراغ راهنما

تغییر ناگهانی رانگ چراغ راهنما هنگام نزدیک شدن به تقاطع، تازه کارها را دستپاچه می کند. برای جلوگیری از وقوع این مشکل بهتر است سعی کنید زمان تغییر رنگ چراغ را با تمرین حدس بزنید.

13- رانندگی با سرعت بالا

اغلب راننده های تازه کار با هیجان و سرعت بالا رانندگی می کنند و جان خود و دیگران را به خطر می اندازند. با آگاهی از محدوده سرعت مجاز در مسیر موردنظر سعی کنید با سرعت مطمئن رانندگی کنید.

14- عدم رعایت فاصله ایمن

با حفظ فاصله ایمن از سایر خودروها از وقوع تصادف جلوگیری کنید. در غیر این صورت، اگر راننده جلویی ناگهان ترمز کند، با او برخورد خواهید کرد.

در صورتی که برخی از اشتباهات را به صورت مدام تکرار کنید به بخشی از رانندگی شما تبدیل می شود، به گونه ای که حتی متوجه وقوع آن ها نمی شوید. پس با رعایت نکات ایمنی از روز اول رانندگی سعی کنید به راننده ای آگاه و بافرهنگ تبدیل شوید.

  • منابع:
  • https://www.thearrowdrivingschool.com/15-mistakes-a-new-driver-should-avoid/
  • https://zutobi.com/us/driver-guides/common-driving-mistakes-new-drivers
  • https://www.spadalawgroup.com/blog/top-7-mistakes-new-drivers-make.cfm
  •  
آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.