| کد خبر: 237148 |

طلاق به درخواست مرد نوعی از طلاق است که در آن مرد درخواست را به دادگاه خانواده ارائه می کند.

تین نیوز

 براساس قانون مدنی کشور مرد می تواند حتی در صورت عدم رضایت همسر خود برای طلاق اقدام کند و دادگاه خانواده نیز درخواست طلاق به درخواست زوج او را اجابت می کند. گاهی برای این خواسته دلایل موجه و محکمه پسند وجود دارد و گاهی نیز این چنین نیست. زمانی که زوجین به دلیل اختلافات غیر قابل حل در رابطه خود به بن بست می رسند، بهترین و راحت ترین راه طلاق توافقی است اما گاهی حالات هیجانی موجب می شوند دو طرف دست به انتقام گیری و لجبازی بزنند و هر یک از زوجین جداگانه درخواست طلاق بدهند. در این میان عدم اطلاع از قوانین و شرایط روحی نامساعد به ضرر طرفین تمام می شود. بنابراین از آن جایی که به طور کلی حق طلاق با مرد می باشد، مرد می تواند راسا و بدون هیچگونه محدودیتی نسبت به درخواست طلاق از طرف مرد اقدام نماید.

مراحل طلاق از طرف مرد به چه صورت است؟

هر گاه زوج بخواهد زن خود را طلاق دهد طلاق از طرف مرد ، ابتدا باید دادخواستی تحت عنوان دادخواست طلاق که همان دادخواست معمولی است که برای کلیه دعاوی حقوقی و خانواده به کار می رود، مبنی بر درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش به طرفیت زوجه تنظیم نماید و به هر یک از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در تهران و مراکز استانها و در سایر نقاط کشور به دادگاه های خانواده ذیصلاح مراجعه نماید و ضمن ثبت دادخواست و پرداخت هزینه دادرسی و دریافت ابلاغ تعیین مجتمع قضایی و شعبه و کلاسه پرونده، به شعبه مربوطه مراجعه نماید و بعد از تعیین وقت رسیدگی و تشکیل جلسه و تعیین تکلیف نسبت به مطالبات مالی زن، گواهی عدم امکان سازش را دریافت نماید.  اعتبار این گواهی مدت 3 ماه از تاریخ قطعیت آن می باشد و با مراجعه به هر یک از دفاتر رسمی طلاق، نسبت به اجرای صیغه طلاق ظرف مهلت 3 ماه مذکور اقدام نماید، در صورت انقضاء مدت 3 ماه ، گواهی مربوطه از اعتبار ساقط می گردد.

شرایط طلاق از طرف زوج

ثبت طلاق به درخواست مرد منوط به پرداخت حقوق مالی زن است و دادگاه خانواده وظیفه دارد در مورد مهریه، نفقه، اجرت المثل و حضانت فرزندان پیش از صدور حکم عدم امکان سازش تعیین تکلیف کند. اگر زن به خواسته خود و بدون دریافت هیچ یک از حقوقی که دارد به طلاق رضایت دهد، حتی پس از ثبت طلاق نیز می تواند جهت مطالبه آن ها به دادگاه خانواده دادخواست دهد.

طلاق

شرایط مهریه در درخواست طلاق از طرف مرد

 اگر طلاق از طرف مرد باشد ، مکلف است مهریه را با سایر مطالبات یکجا به زن بپردازد. زیرا بدون مهریه زن را نمی توان طلاق داد مگر با توافق زن و یا اینکه فریب در ازدواج حاصل شده باشد. لکن اگر زوج تمکن مالی نداشته باشد، می تواند تقاضای اعسار و تقسیط از دادگاه کند. اگر طلاق از طرف مرد باشد و ملائت نداشته باشد با شهادت سه نفر شاهد و تنظیم استشهادیه می تواند اعسار خود را ثابت نماید و مهریه را به صورت اقساطی پرداخت کند. اعسار و تقسیط مهریه در زمانی صورت می گیرد که مرد بخواهد زن خود را طلاق بدهد و با توجه به عدم ملائت خود با معرفی سه نفر شهود و استشهاد محلی و گواهی حقوق یا درآمد مهریه را از طریق دادگاه تقسیط کند. در صورتی که اعسار مرد ثابت شود قاضی دادگاه با توجه به شرایط وی نحوه پرداخت را مشخص می نماید. اگر مرد قصد طلاق دختر باکره را داشته باشد نصف مهریه هر مقدار که باشد، به همان دختر تعلق می گیرد.

شرایط حضانت فرزندان در طلاق از طرف مرد

در طلاق از طرف مرد، حضانت فرزند پسر تا سن 7 سالگی با مادر و سن 7 تا 15 سال قمری با پدر و سپس فرزند پسر اگر به 15 سال قمری رسید حق انتخاب را دارد و فرزند دختر تا 7 سالگی با مادر تا سن 9 سال قمری با پدر و بعد از 9 سال قمری حق انتخاب با دختر است مگر قانون یا توافق زوجین به نحوی دیگر باشد. در صورتی که بین زوجین توافقی برای حضانت حاصل نشود که البته قانون حق تقدم را در این راستا به زوجین اعطاء نموده است. اما فرزندان پسر و دختر تا 7 سالگی حضانت آنان با مادر و سپس دختر که به سن 9 سال قمری رسید حق انتخاب با او خواهد بود که پدر یا مادر را انتخاب کند.

شرط تنصیف دارایی در طلاق از طرف زوج

مطابق بند الف از شرایط ضمن عقد مندرج در سند نکاحیه، زن شرط می نماید هرگاه طلاق بنا بر درخواست زن نباشد، یعنی طلاق از طرف مرد باشد و طبق تشخیص دادگاه تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتاری نبوده زوج موظف است تا نصف دارایی موجود خود را که در ایام زناشویی با او به دست آورده یا معادل آن را طبق نظر دادگاه بلاعوض به زوجه منتقل نماید.

هزینه طلاق از طرف مرد

به طور کلی هزینه ثبت هرگونه دادخواستی بر عهده شخصی است که آن دادخواست را تنظیم نموده و به ثبت می رساند، بنابراین هزینه درخواست طلاق از طرف زوج و یا طلاق به درخواست مرد، باید توسط او پرداخت شود. البته در طلاق به درخواست مرد هزینه های دیگری نیز وجود دارد. هزینه ثبت طلاق باین چهارصد هزار تومان است که هر سال این مبلغ براساس شاخص قیمت ها تغییر می کند. هزینه اخطاریه، سی هزار تومان می باشد که هر سال بر اساس شاخص تغییر می کند. هزینه رونوشت از طلاق توافقی، سی هزار تومان که هر سال طبق شاخص متغیر است. 

طلاق

نتیجه گیری 

طلاق از طرف مرد بر اساس قانون مدنی به این صورت است که مرد می تواند هر وقت بخواهد زن خود را طلاق بدهد. بنابراین حق طلاق با مرد است و صحت آن احتیاج به موافقت زن ندارد، حتی اگر زن راضی به طلاق نباشد مرد از قاعده ماده 1133 می تواند استفاده کند و با نظر مشاور رأی طلاق سرانجام صادر خواهد شد. اگر چه صراحت ماده 1133 قانون مدنی حق طلاق را به مرد داده است ولی می تواند شرایطی که قبلاً در عقدنامه تعیین شده در صورت عدم ایفاء به آن شرایط توسط زن از ارکان اثبات ادعا برای طلاق باشد. بنابراین اگر چه ممکن است که پروسه طلاق از طرف مرد آسان به نظر برسد، اما این امر نیز مستلزم داشتن آگاهی و اطلاعات حقوقی است. بنابراین ما به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از هر گونه اقدامی به سامانه دادیاب مراجعه نموده و از متخصصین این سامانه در مورد طلاق از طرف مرد مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین
helptinn

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

از ما حمایت کنید