| کد خبر: 263129 |

جاذبه های جاده تهران به مشهد؛

در مسیر جاده تهران به مشهد چه جاذبه هایی در انتظارتان است؟

تهران و مشهد، دو شهر بزرگ و مهم ایران، هر یک به دلایل خاصی جذابیت های منحصر به فردی دارند که هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جلب می کنند.

تین نیوز

تهران و مشهد، دو شهر بزرگ و مهم ایران، هر یک به دلایل خاصی جذابیت های منحصر به فردی دارند که هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جلب می کنند. مشهد با معماری زیبا، جاذبه های تاریخی و حرم مطهر امام رضا (ع)، یکی از شهرهای بی نظیر و پررفت وآمد ایران است که هر ساله میلیون ها زائر از سراسر دنیا به این شهر مقدس سفر می کنند.

به گزارش تین نیوز به نقل از الی گشت، در این مطلب به بررسی جاذبه های جاده تهران به مشهد می پردازیم تا از هرکدام از مسیرها که قصد سفر داشتید بتوانید از جاذبه های تاریخی و طبیعی شهرها دیدن کنید و لذت ببرید.

مسیر اول (جاده امام رضا)

یکی از مسیرهای پرتردد برای سفر از تهران به مشهد جاده امام رضا است که از شهرهای کویری ایران مثل سمنان، دامغان، سبزوار، نیشابور و قدمگاه عبور کرده و به مشهد می رسد. از جمله شهرهای دارای جاذبه های دیدنی مسیر اول که در طول سفر می توانید از آن ها بازدید کنید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سمنان 

دروازه ارگ سمنان

سمنان یکی از شهرهای کویری در نزدیکی تهران است که تنها با چند ساعت رانندگی به این شهر خواهید رسید. شاید خیلی ها اطلاعات کافی درباره جاذبه های گردشگری سمنان نداشته باشند و این شهر را به عنوان یک شهر گردشگری نشناسند، اما در سمنان می توانید از بازار شیخ علاءالدوله و ارگ سمنان دیدن و از خوراکی های خوشمزه این شهر به عنوان خریداری کنید.

دامغان

چشمه علی دامغان

بعد از عبور از سمنان به شهر دامغان می رسید که پیشنهاد می کنیم به جای عبور از کمربندی، وارد این شهر شده و از جاذبه های دیدنی آن مثل مسجد تاریخی دامغان، بازار قدیمی و محوطه سرسبز چشمه علی بازدید کنید و از پسته های معروف و خوشمزه دامغان هم به عنوان سوغات خریداری کنید.

شاهرود

آرامگاه بایزید بسطامی

از دیگر جاذبه های جاده تهران به مشهد، شهر زیبای شاهرود با آب وهوای عالی است. در این شهر می توانید ساعاتی را برای استراحت در منطقه حفاظت شده بگذرانید یا به دیدن جنگل ابر که در ارتفاعات سمنان قرار دارد بروید.

داورزن و مزینان

از دیگر روستاهایی که در این مسیر قرار دارند داورزن و مزینان هستند که از توابع شهرستان شاهرود محسوب می شوند. روستای مزینان محل تولد دکتر شریعتی است و می توانید از خانه دکتر علی شریعتی که در حال حاضر به عنوان یک جاذبه گردشگری فعالیت می کند بازدید کنید و از کویرهای مزینان که در اطراف این روستا قرار دارند بازدید کرده و از تفریحاتی مثل آفرود، شترسواری و کویرنوردی لذت ببرید.

◄ کویر مزینان، جاذبه فراموش شده خراسان رضوی

 

روستای مهر 

روستای مهر که بعد از مزینان قرار دارد یکی دیگر از روستاهای قدیمی و تاریخی است که به دلیل وجود کاروانسرای بزرگ و تاریخی روستا که بازسازی شده و قرارگیری در مسیر جاده ابریشم معروف است.

سبزوار 

مسجد جامع سبزوار

از دیگر جاذبه های جاده تهران به مشهد می توان به جاهای دیدنی شهر سبزوار اشاره کرد. در این شهر می توانید از موزه مردم شناسی، کاروانسرا، مجسمه سربداران و بازار شهر دیدن کنید و از انواع کلوچه های خوشمزه این شهر به عنوان سوغات تهیه کنید.

روستای زعفرانیه 

روستای زعفرانیه سبزوار

از دیگر روستاهای جذاب و دیدنی در طول مسیر روستای زعفرانیه است که در بین سبزوار و نیشابور قرار دارد. در این روستا می توانید به بازدید از آب انبار قدیمی، کاروانسرای زعفرانیه، قلعه تاریخی و کویر بروید و اگر قصد ماندن و استراحت در این روستا را دارید، در بومگردی که در بخش کویری آن قرار دارد اقامت کنید.

نیشابور

آرامگاه خیام

یکی از زیباترین شهرهایی که در طول مسیر به مشهد خواهید دید نیشابور است. این شهر دارای جاذبه های تاریخی بسیاری مثل مقبره عطار نیشابوری، مقبره کمال‎الملک و خیام، کاروانسرای شاه عباسی، بقایای دهکده سوخته و بازار سنتی است و برای یک شب ماندن و استراحت فرصت خوبی است. همچنین فیروزه نیشابور یکی از سوغات معروف این شهر است و می توانید به عنوان سوغات تهیه کنید.

 روستای قدمگاه   

بعد از عبور از نیشابور به فاصله کمی از مشهد به روستای قدمگاه خواهید رسید. این روستا طبق روایتی به عنوان محل اقامت امام رضا و محل سخنرانی ایشان است و جای پای ایشان بعد از رفتن امام به مشهد روی تخته سنگی به جا مانده و بعد از آن مردم این روستا را به عنوان قدمگاه می شناسند و می توانید از این تخته سنگ و چشمه پرآب روستا دیدن کنید.

مسیر دوم (جاده فیروزکوه)

مسیر دوم برای سفر به مشهد از تهران، جاده فیروزکوه است که جاده ای پرپیچ و خم و کوهستانی است و در طول مسیر از جاذبه های بسیاری بازدید کنید و لذت ببرید. 

 غار بورنیک 

غار بورنیک

یکی از جاذبه های جاده تهران به مشهد غار بورنیک در روستای هرانده است که در ۲۳ کیلومتری فیروزکوه قرار دارد. در انتهای این روستا می توانید از غار بورنیک که از نظر زمین شناسی اهمیت زیادی دارد دیدن کنید.

 تنگه واشی

تنگه واشی

در نزدیکی فیروزکوه و بعد از روستای هرانده، تابلوی تنگه واشی را مشاهده خواهید کرد. این منطقه شامل دو تنگه است و به دلیل آب و هوای دلپذیری که دارد محل مناسبی برای استراحت و تفریح شناخته می شود. اما توجه داشته باشید که از این تنگه فقط در فصل تابستان بازدید کنید و در شش ماه دوم سال به دلیل هوای بسیار سردی که دارد بهتر است به این تنگه نروید. اگر قصد بازدید از تنگه واشی را دارید حتماً لباس مناسب و گرم، کفش پیاده روی و حوله به همراه داشته باشید.

  غار رودافشان

غار رودافشان

بعد از آن به روستای سیدآباد خواهید رسید که با کمک تابلوهای راهنما وارد جاده فرعی شده تا از آنجا به سمت رودافشان بروید. برای دیدن غار رودافشان می توانید به انتهای روستا رفته و غار رودافشان را در کنار رودخانه دلی چای مشاهده کنید. این غار شامل ۳ تالار برای رفت و آمد گردشگران است و شما برای بازدید کامل از این غار حدود ۳ تا ۴ ساعت وقت نیاز دارید.

شهر فیروزکوه 

اولین شهر در طول این مسیر، فیروزکوه است که جاذبه های بسیاری از جمله امامزاده اسماعیل، آبشار شورآب، کاروانسرای شاه عباسی، قلعه بابریش، قلعه فیروزکوه، پل سنگی، چشمه آب معدنی خمده و دریاچه لزور قرار دارد. برای بازدید از تمام جاذبه های فیروزکوه بهتر است اول صبح به فیروزکوه بروید تا بتوانید از تمام جاذبه ها دیدن کنید.

روستای ورسک

پل ورسک

از دیگر جاذبه های جاده تهران به مشهد روستای ورسک است که بعد از فیروزکوه قرار دارد. از جمله جاهای دیدنی این روستا می توان به پل معروف ورسک، پل شاه عباسی و آبشار معروف ورسک اشاره کرد. همچنین بعد از عبور از روستای ورسک برای عکاسی و پیک نیک می توانید با کمک تابلوی راهنما، به روستای ارفع ده و جنگل ارفع بروید.

آلاشت 

شهر آلاشت

آلاشت، ۶ کیلومتر بعد از پل سفید قرار دارد که برای رفتن به آن باید وارد جاده فرعی شوید. بعد از عبور از دانشگاه آزاد سوادکوه و عبور از معدن زغال سنگ بزرگ، وارد روستا آلاشت خواهید شد. در این روستا علاوه بر بازدید از طبیعت زیبا و بکر این منطقه می توانید از رصدخانه و موزه مردم شناسی آلاشت هم دیدن کنید.

پارک جنگلی جوارم

پارک چنگلی جوارم

جنگل جوارم در مسیر جاده تهران به مشهد از جاده فیروزکوه قرار دارد و دارای یک پارک جنگلی است که می توانید در فضای سرسبز و کلبه های چوبی که دارای امکانات رفاهی و خدماتی هستند اقامت کنید.

گرگان 

در مسیر رفتن به گرگان به دو مسیر خواهید رسید که یکی از جاده ساری وارد مسیر دامغان و جاده امام رضا شده و دیگری وارد جاده گرگان خواهد شد. اگر قصد دارید از سمت گرگان به مشهد بروید باید جاده ساری را مستقیم ادامه دهید تا به گرکان برسید. در گرگان می توانید از جنگل ناهارخوران، روستاهای متعدد اطراف شهر مثل روستای زیارت، جنگل توسکستان، جنگل النگدره، بازارهای محلی و بازار گرگان و بسیاری موارد دیگر بازدید کنید.

پارک جنگلی گلستان

از دیگر جاذبه های جاده تهران به مشهد در مسیر گرگان می توان به پارک جنگلی گلستان اشاره کرد. این پارک جنگلی زیستگاه گونه های مختلف جانوری و گیاهی است و محل مناسبی برای لذت بردن از طبیعت است. اما توجه داشته باشید که در این پارک جنگلی خرس و حیوانات وحشی هم وجود دارد، به همین دلیل بهتر است در بخش های حفاظت شده این پارک اتراق و قبل از غروب خورشید جنگل را ترک کنید.

شهر آشخانه 

آشخانه، یکی از شهرهای زیبا در این جاده است که در ۴۰ کیلومتری بجنورد قرار دارد. در این شهر زیبا، می توانید از آثار و جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیاری مثل تپه قلعه خان دیدن کنید.

بجنورد

عمارت مفخم بجنورد

بعد از گذر از شهر آشخانه به بجنورد که در استان خراسان شمالی قرار دارد، خواهید رسید. این شهر برعکس بسیاری از افراد که فکر می کنند جاذبه های دیدنی آنچنانی ندارد، پر است از جاذبه های تاریخی و طبیعی متنوع که از جمله آن ها می توان به گردشگاه بابا امان، عمارت مفخم، گردشگاه بش قارداش، باغ دره، کوشک باغ علی آباد، عمارت آینه خانه مفخم و بسیاری جاذبه های دیگر اشاره کرد. همچنین در بجنورد از انواع آبنبات، قره قروت، عسل و شکرپنیر که به عنوان سوغات شناخته می شوند خریداری کنید.

قوچان

از دیگر شهرهایی که در طول مسیر خواهید دید شهر قوچان است که قبل از مشهد قرار دارد و دارای جاذبه های طبیعی زیادی است. در قوچان جاذبه هایی مثل رود اترک، چشمه آب گرم شهر کهنه، دره شمخالو دره سراب قرار دارند.

مسیر سوم | جاده چالوس

آخرین مسیر و مسیر سوم برای سفر به مشهد از تهران به مشهد، جاده چالوس است که در بین مسافران محبوبیت زیادی دارد. در طول این مسیر از شهرهایی مثل چالوس، بابل و نوشهر عبور خواهید کرد و می توانید از جاذبه های متنوع آن لذت ببرید تا نهایتاً به مشهد برسید.

چالوس

تله کابین نمک آبرود

شهر چالوس اولین شهری است که بعد از حرکت از تهران در این مسیر خواهید دید. در جاده چالوس می توانید از جاذبه هایی مثل دریاچه ولشت، روستای کندلوس، مرداب کندوچال و روستای شهرستانک دیدن کنید تا به شهر چالوس برسید. در شهر چالوس هم جاذبه هایی همچون پارک جنگلی و تله کابین نمک آبرود، آبشار سواسره، آبشار آکاپل، دریاچه سد دریوک، دریاچه ولشت، مرداب هسل، دریاچه و مرداب حصارچال و بسیاری جاذبه های دیگر قرار دارند.

نوشهر

دریاچه خضر نبی

بعد از چالوس به نوشهر می رسید که پیشنهاد می کنیم به راحتی از این شهر عبور نکنید. در نوشهر جاهایی مثل تالاب ارواح، دیو چشمه، جنگل سیسنگان، دریاچه مصنوعی سد آویدر، دریاچه خضر نبی، باغ گیاهشناسی و روستای حیرت برای بازدید گردشگران وجود دارد.

بابل 

در آخر به شهر بابل خواهید رسید و بعد از آن باید از قائمشهر و ساری عبور کنید تا وارد مسیر فیروزکوه شوید. در بابل می توانید از جاذبه هایی مثل تالاب حیدر کلا، آبشارهای درازکش، روستای فیلبند، ییلاق شیخ موسی، پل محمد حسن خان، جنگل ویج، دریاچه کامی کلا، جنگل شیاده، آبگرم ازرود و بسیاری جاذبه های دیگر دیدن کنید و بعد از آن ادامه مسیر دوم را که در بالا توضیح دادیم طی کنید.

روستای فیلبند

حرف آخر

در سفر از تهران به مشهد، جاذبه های بی شماری که شما را به خود جلب خواهند کرد، وجود دارد. در هر سه مسیر زیبا برای رفتن به مشهد مناظر طبیعی فراوان، روستاهای قدیمی و جاذبه های تاریخی بسیاری وجود دارد که می توانید در طول مسیر از جاذبه های جاده تهران به مشهد لذت ببرید.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

  • مسعود 0 0

    با سلام و سپاس از اطلاعات گردشگری مفیدی که در اختيار خوانندگان گذاشته اید خواستم که موردی را که احتمالاً سهواً در تقسیم بندی شهرهای مسیر یاد شده ذکر کرده اید اصلاح فرمایید :داورزن و مزینان از تقسیمات استان خراسان رضوی و در ۷۵ کیلومتری سبزوار است.
    با تشکر