| کد خبر: 267223 |

آیا سانروف پانورامیک در تصادفات ایمنی لازم را فراهم می کند؟

​پنجره سقفی یا Panoramic sunroof به آپشن محبوبی در خودروهای نو مخصوصاً خودروهای کراس اُور و شاسی بلند تبدیل شده است.

تین نیوز

​پنجره سقفی یا Panoramic sunroof به آپشن محبوبی در خودروهای نو مخصوصاً خودروهای کراس اُور و شاسی بلند تبدیل شده است. 

به گزارش تین نیوز به نقل از سایپا نیوز، سقف های شیشه ای باعث می شوند که خودرو جادارتر به نظر برسد. اما متأسفانه تعداد مرگ و میر مردم در اثر واژگون شدن خودرو یا غلطیدن آن کم نیست!. بنابراین منصفانه است اگر سؤال شود آیا این سقف های شیشه ای به قدر کافی در تصادف های منجر به واژگونی یا غلطیدن خودرو ایمنی برای سرنشین ایجاد می کنند یا خیر؟

قطعات خودرو و استانداردسازی

هنگام تولید یک خودرو، ساختار کلی آن با استاندارد های بسیار سخت گیرانه از جنبه های مختلف مورد آزمایش قرار می گیرد. این تست ها بر اساس انواعی از موقعیت های تصادف متداول و غیرمتداول سنجیده می شوند. در ایالات متحده “مؤسسه بیمه برای ایمنی بزرگراه” متولی سنجش خودروها و اندازه گیری میزان محافظت آنها از سرنشینان است و یکی از معیارهای رتبه بندی و امتیاز دهی این مؤسسه، اندازه گیری میزان استحکام سقف خودرو است.

تست خودرو

نتایج تست های تصادف و واژگونی انجام شده توسط این نهاد نشان داده است که وجود سانروف یا پنجره سقفی تأثیر بسیار ناچیزی در کاهش ایمنی استحکام سقف دارد. سازه ی خودروهای جدید شامل یک چارچوب فولادی مستحکم است که با پنل های فلزی نسبتاً نازک اما قوی پوشانده شده است. این چارچوب یا قاب فولادی از جان سرنشینان محافظت می کند.

ایمنی خودرو

بیشترین میزان انرژی تخریبی حاصل از تصادف را ستون های فولادی که A، B، C و در برخی خودروها D‌ نامگذاری شده اند جذب می کنند. برای همین مرکز سقف کمترین میزان انرژی تخریبی را دریافت می کند.بیشترین خطر ایمنی سقف های شیشه ای، احتمال پرت شدن سرنشینان به بیرون است. یکی از مهمترین راه های محافظت از پرت شدن سرنشینان به بیرون خودرو، بستن کمربندایمنی است.

آمار منتشر شده توسط سازمان ملی ایمنی ترافیک بزرگراه آمریکا که یکی دیگر از متولیان ایمنی خودرو است نشان می دهد که احتمال بیرون پرت شدن سرنشینان خودرو در اثر تصادف در مواردی که کمربند ایمنی بسته نشده حداقل ۱۰ برابر مواردی است که کمربند ایمنی بسته بوده است.یکی دیگر از خطرات ناشی از پنجره های سقفی ،شکسته شدن شیشه شکسته پانورامایی است. اکثر خودروسازان دنیا از شیشه های لمینت شده استفاده می کنند که به دلیل وجود پلاستیک های مخصوص از پاشیده شدن شیشه شکسته جلوگیری می کند.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.