| کد خبر: 263907 |

استارت سرد چیست؟

استارت سرد زمانی رخ می‌دهد که موتور به دمای محیطی که درون آن قرار گرفته‌است برسد. بنابراین موتور خودرو در برخی از مواقع به استارت سرد نیاز دارد تا موتور سریع‌تر به دمایی که برای کار نیاز دارد برسد. هم این که موجب شود روغن کاری موتور در آن دما، که روغن سفت تر است، به خوبی انجام گیرد.

تین نیوز

استارت سرد زمانی رخ می دهد که موتور به دمای محیطی که درون آن قرار گرفته است برسد. بنابراین موتور خودرو در برخی از مواقع به استارت سرد نیاز دارد تا موتور سریع تر به دمایی که برای کار نیاز دارد برسد. هم این که موجب شود روغن کاری موتور در آن دما، که روغن سفت تر است، به خوبی انجام گیرد.

استارت سرد به چه معناست

اگر در زمانی که استارت می زنیم موتور خودرو سرد باشد Cold Start رخ می دهد و دقیقا در این هنگام دور موتور بیش تر از حد نرمال می شود. در نتیجه وقتی دور موتور در حالت درجا کار کند، بیش از حد معمول نرمال خواهد شد موتور سریع تر به شرایط عملکردی مناسب خودش می رسد.

نحوه عملکرد استارت سرد در خودرو

خودرو هایی که به صورت انژکتوری کار می کنند ECU وظیفه کنترل بخش های مختلف عملکردی موتور را بر عهده دارد. بعد از اینکه اختلاف دمای شدید توسط سنسورها تشخیص داده شد، موتور نیز در حالت استارت سرد قرار می گیرد. در چنین حالتی ECU تشخیص می دهد که برای موتور در حالت Idle، توسط استپر و یا دریچه گاز برقی چه دوری فراهم شود.

خودرو هایی که به صورت کاربراتوری هستند قرارگیری موتور هم در حالت Cold Start به صورت دستی و با تشخیص راننده انجام می شود. در چنین خودرو که اکثرا قدیمی هستند، دارای یک شاسی هستند که با کشیدن آن، دریچه گاز کمی بیش تر از حالت عادی باز می شود. به این ترتیب، دور موتور بالا می رود.

محدوده نرمال دور موتور در حالت استارت سرد چه قدر است؟

در حالت کلی باید به این نکته اشاره داشته باشیم که در حالت Cold Start دور موتور بیش تر از ۱۰۰۰ RPM و کم تر از ۱۵۰۰ RPM است. در بعضی از این شرایط که هوای محیط اطراف بیش از اندازه سرد باشد دور موتور به بالای ۱۵۰۰ RPM هم می رسد.

 

چه مدتی پس از Start Cold موتور باید صبر کنیم

اگر در چنین شرایطی خودروتان را روشن کردید و هوا بسیار سرد بود بهتر است قبل از حرکت بین ۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه صبر کنید. روغن موتور برای روان کاری آماده شود، زیرا در شرایطی که دمای هوا نیز بسیار پایین است، ویسکوزیته روغن موتور زیاد خواهد شد. به این دلیل است که اویل پمپ به سختی می تواند روغن را پمپاژ کند. اما اگر کمی صبور باشید ویسکوزیته روغن کمتر خواهد شد و به این ترتیب، فرآیند روغن کاری نیز راحت تر صورت می گیرد.

از روی دیگر اگر در روزهایی که هوا گرم و معتدل است، خودروی خود را روشن کردید، نیازی به صبر کردن ۳۰ ثانیه ای یا ۱ دقیقه ای نیست. زیرا دمای روغن در خودرو در حالت معتدلی قرار دارد و اویل پمپ به راحتی می تواند آن را پمپاژ کند.

 در چنین حالتی باید چگونه رانندگی کنیم

حتما به این نکته توجه داشته باشید که صبر کردن حدود 1 دقیقه ای به این معنا نخواهد بود که دیگر می توانید موتور خودروی خود را تحت فشار قرار دهید. بلکه باید به این نکته توجه داشته باشید که هنگام رانندگی دور موتور بیش از اندازه بالا نرود. زیرا دمای روغن بکاررفته در خودرو و مجموعه پیشرانه هنوز سرد است و این قضیه در صورت تحت فشار قرار گرفتن موتور می تواند به آن آسیب بزند و استهلاک را بالا ببرد.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.