بازدید سایت : ۲۹۸۸۱

اصول رانندگی در جاده های یخ زده

فرقی نمی کند که چقدر راننده ماهر و مجربی هستید، در هر حال هنگام رانندگی در جاده های لغزنده باید تمهیداتی بیندیشید و اصولی را رعایت کنید؛ در غیر این صورت جان خود و دیگران را در معرض خطر جدی قرار خوهید داد.

اصول رانندگی در جاده های یخ زده
تین نیوز

فرقی نمی کند که چقدر راننده ماهر و مجربی هستید، در هر حال هنگام رانندگی در جاده های لغزنده باید تمهیداتی بیندیشید و اصولی را رعایت کنید؛ در غیر این صورت جان خود و دیگران را در معرض خطر جدی قرار خوهید داد.

به گزارش تین نیوز به نقل از مرکز مدیریت راه های کشور، بهترین راه برای حفظ ایمنی در شرایط یخ و یخ بندان این است که اصلاً رانندگی نکنید. اما اگر مجبور شدید باید اصول رانندگی در جاده های یخ زده را نکته به نکته رعایت کنید تا به سلامت از این موقعیت بگذرید.

بررسی خودرو و وضعیت آن قبل از حرکت همواره الزامی است و در شرایط یخ بندان ضرورت بیشتری دارد. بنابراین در صورتی که نمی توانید سفر خود را به تعویق بیندازید، قبل و حین سفر باید نکاتی را بررسی و رعایت کنید. در ادامه، مجموعه ای از اقدامات لازم برای رانندگی در جاده های یخ زده را به شما خواهیم گفت.

13 راهکار برای رانندگی در جاده های یخ زده

1- وضعیت لاستیک ها را بررسی کنید.

لاستیک ها تنها نقطه تماس خودرو با سطح جاده هستند و باید در بهترین شرایط ممکن باشند. در صورتی که به طور مرتب در جاده های لغزنده تردد می کنید بهتر است به فکر تهیه دو جفت لاستیک زمستانی باشید. عمق آج لاستیک های زمستانی، رانندگی در شرایط نامساعد را راحت تر می کند. حداقل عمق آج لاستیک برای رانندگی در جاده های لغزنده باید 6/1 میلیمتر باشد.

2- چراغ ها، برف پاک کن و آینه ها را چک کنید.

رانندگی در شرایط یخ بندان معمولاً با کاهش دید همراه است. بنابراین قبل از حرکت باید وضعیت تمام عناصر موثر بر دید اعم از چراغ ها، برف پاک کن و آینه ها را بررسی کنید. ضمناً یخ روی شیشه و آینه ها را نیز قبل از حرکت بزدایید. از ریختن آب جوش روی شیشه و آینه به طور مستقیم بپرهیزید زیرا منجر به ایجاد ترک و قاعدتاً کاهش دید می شود.

3- عینک آفتابی تهیه کنید.

قبل از حرکت حتماً یک عینک آفتابی استاندارد تهیه کنید. انعکاس نور روی یخ، چشم را آزار و دید را کاهش می دهد.

4- از زنجیر چرخ استفاده کنید.

رانندگی در جاده های یخ زده بدون زنجیر چرخ یکی از دلایل اصلی سر خوردن و بروز تصادف است. برای جلوگیری از وقوع این امر، چرخ ها را قبل از حرکت مجهز به زنجیر چرخ کنید.

5- وسایل ضروری را فراهم کنید.

رانندگی در جاده های لغزنده همواره دغدغه های خاص خود را دارد و احتمال هر نوع حادثه ای مانند گیرکردن در جاده یا ریزش بهمن را افزایش می دهد. بنابراین قبل از ورود به جاده باید وسایل ضروی مانند لباس گرم، پتو، آب، غذا، جعبه کمک های اولیه و داروهای موردنیاز را فراهم کنید.

6- آهسته برانید.

علاوه بر تمهیدات مربوط به قبل از سفر، در جاده نیز ملزم به رعایت نکات ایمنی هستید. اولین نکته ای که باید مدنظر قرار دهید، رانندگی با سرعت پایین است. حتی شاید لازم باشد با سرعتی کمتر از سرعت مجاز رانندگی کنید. در چنین شرایطی بهتر است سرعت شما از 45 مایل در ساعت تجاوز نکند.

7- زودتر حرکت کنید.

یکی از دلایلی که باعث می شوید با سرعت بالا رانندگی کنید، ترس از دیر رسیدن است. برای حذف این دغدغه بهتر هست کمی زودتر حرکت کنید تا زمان کافی برای رسیدن به مقصد داشته باشید.

8- از سایر خودروها فاصله بگیرید.

در جاده های یخ زده همواره شاهد وقوع تصادفات زنجیره ای هستیم. برای اینکه درگیر چنین تصادفاتی نشوید، فاصله خود با سایر خودروها را حفظ کنید.

9- روی ترمز نکوبید.

فشردن و کوبیدن ترمز منجر به قفل شدن چرخ ها و از کار افتادن فرمان استراتژیک می شود، در نتیجه خودرو سر می خورد. بنابراین از انجام این امر به طور جدی خودداری کنید.

10- هنگام عبور از پل ها و روگذرها محتاط باشید.

پل ها و روگذرها معمولاً سریعتر یخ می بندند و ِیخ آن ها دیرتر ذوب می شود زیرا بتنی و سردتر از آسفالت هستند؛ همچنین برخلاف آسفالت جاده فاقد لایه عایق هستند. بنابراین هنگام عبور از این نقاط بالقوه خطرناک باید مراقب باشید.

11- از سیستم کنترل کروز استفاده نکنید.

اگرچه سیستم کنترل کروز مزایای متعددی دارد اما در چنین شرایطی نه تنها موثر نیست، بلکه می تواند خطرآفرین نیز باشد. این سیستم توانایی تشخیص یخ را ندارد بنابراین نمی تواند به کاهش سرعت در این شرایط کمک کند. هنگام رانندگی در جاده های لغزنده بهتر است کنترل سرعت را خودتان به عهده بگیرید تا با مطمئن ترین سرعت رانندگی کنید.

12- از کمربند ایمنی استفاده کنید.

استفاده از کمربند ایمنی در هر شرایطی توصیه می شود و استفاده از این وسیله کاربردی در یخ و یخ بندان بیش از پیش اهمیت دارد. با بستن کمربند ایمنی احتمال بروز صدمات جدی را کاهش دهید.

13- در سراشیبی ها ترمز را به آرامی فشار دهید.

هنگام رانندگی در سراشیبی برای کنترل و حفظ سرعت مناسب باید ترمز را به آرامی فشار دهید و نگه دارید.

علی رغم رعایت نکات مذکور باز هم احتمال وقوع حادثه وجود دارد. سر خوردن یکی از دلایل اصلی بروز حوادث هنگام رانندگی در جاده های لغزنده است که در بخش بعدی راهکاری برای مقابله با آن ارائه می‎ دهیم.

در صورت لغزیدن خودرو چه کنیم؟

اگر احساس کردید که خودروی شما در حال سر خوردن هست، خونسرد و آرام بمانید. در چنین شرایطی اغلب افراد به صورت غریزه ای با وحشت ترمز می گیرند که اقدامی کاملاً اشتباه است و اوضاع را بدتر می کند. در حقیقت برای کنترل لغزش باید چرخ ها را آزادانه و در جهت سر خوردن پشت ماشین بچرخانید. با همان سرعتی که فکر می کنید ماشین صاف می شود، فرمان را صاف کنید. بخش چالش برانگیز کار این است که هنگام چرخاندن چرخ ها ممکن هست که خودرو نسبت به این موضوع واکنش نشان دهد و این بار در خلاف جهت اولیه بلغزد. تحت چنین شرایطی باید شما نیز جهت چرخش فرمان را به سمت جدید تغییر دهید. این چرخه را تا زمان کنترل کامل خودرو تکرار کنید.

بنابر آنچه گفته شد، رانندگی در جاده های لغزنده، امری سخت و خطرناک است. تا حد ممکن از رانندگی در چنین شرایطی خودداری کنید اما اگر ملزم به انجام این امر هستید حداقل سعی کنید که صبح خیلی زود یا در ساعات پایانی شب حرکت نکنید. در هر حال برای رانندگی در چنین شرایطی ملزم به رعایت نکات مذکور هستید. هرچقدر مهارت و تجربه هم داشته باشید، باز هم هنگام رانندگی در جاده های یخ زده باید کاملاً هوشیار باشید؛ در غیر این صورت ممکن است حواث ناگواری رخ دهد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.