بازدید سایت : ۳۱۰۷۳

چگونه از ماشین در حال سقوط خارج شویم؟

تصور آویزان شدن ماشین از یک صخره هم وحشتناک است اما شاید تنها راه نجات شما در این شرایط این باشد که آرام بمانید و بادقت از ماشین خارج شوید!

چگونه از ماشین در حال سقوط خارج شویم؟
تین نیوز

تصور آویزان شدن ماشین از یک صخره هم وحشتناک است اما شاید تنها راه نجات شما در این شرایط این باشد که آرام بمانید و بادقت از ماشین خارج شوید!

به گزارش تین نیوز ، سوانح رانندگی به خودی خود ترسناک هستند اما مواردی مثل سقوط به یک دره می تواند امکان هر عمل منطقی را از ما بگیرد؛ آن هم در شرایطی که باید با حفظ خونسردی ماشین را کنترل و به آرامی از آن خارج شویم. در غیر این صورت احتمالاً شانس چندانی نخواهیم داشت.

امیدواریم که هیچگاه در چنین شرایطی قرار نگیرید اما حادثه هیچوقت خبر نمی کند! پس بنابر شرط احتیاط باید از نکات ایمنی جاده آگاه بود. اگر در جاده های کوهستانی زیاد رانندگی می کنید باید با شرایط حفظ ایمنی در این جاده ها آشنا باشید. اما هرچند هم که محتاط باشیم گاهی ناخواسته درگیر حادثه ای می شویم که می تواند برای ما گران تمام شود. احتمال سقوط در دره یکی از خطرات رانندگی در جاده های کوهستانی است.

اما اگر واقعاً روزی گرفتار چنین شرایطی شدید، می دانید که باید چه عکس العملی داشته باشید؟ در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم.

چگونه از ماشین در حال سقوط فرار کنیم؟

1- ترمز گرفتن

 • – آرام بمانید. آویزان شدن از لبه صخره وحشتناک است اما هرچه آرام تر بمانید، شانس بیشتری برای زنده ماندن خواهید داشت. اگر وحشت زده شدید، نفس عمیق بکشید و به محیط اطراف توجه کنید. هیچ حرکت عجولانه ای نکنید و چند دقیقه برای خروج از ماشین وقت بگذارید، مگر اینکه ماشین در حال غلت زدن باشد.

 • – در صورت شنیدن صدا یا حس حرکتی خفیف، کاری را که انجام می دهید متوقف کنید. اگر حرکتی خفیف را احساس کرید، دیدید یا شنیدید، فوراً از کاری که انجام می دهید دست بردارید. اگرچه به طور غریزی دوست دارید بلافاصله از ماشین بیرون بپرید اما ممکن است ناخواسته به ماشین شتاب بدهید و آن را سریع تر به سمت دره پرت کنید. بی حرکت ماندن در صورت حس حرکات کوچک به خصوص وقتی سرنشینان دیگری در خودرو باشند بسیار مهم است. حتی اگر شما بیرون بپرید، ممکن است بقیه برای فرار از شتاب ناگهانی وقت کافی نداشته باشند. اما اگر حرکت واضح تری را احساس کردید که متوقف هم نمی شود، در حالیکه به سایر سرنشینان هم هشدار می دهید در اسرع وقت بیرون بپرید.

 • – پای خود را روی ترمز نگه دارید. تا زمانی که بتوانید ترمز دستی را تنظیم کنید، پای خود را از روی پدال ترمز برندارید. ترمزها ممکن است تنها چیزی باشند که مانع از غلتیدن چرخ ها می شوند.

 • – ترمزدستی را تنظیم کنید. دسته ترمز را به آرامی بکشید و در صورت مشاهده هر حرکت کوچک متوقف شوید. بعد از تنظیم ترمزدستی، پای خود را از روی پدال ترمز بردارید. اما اگر ترمزدستی شما فقط روی چرخ های عقب کار می کند، یک جسم سنگین مانند یک کوله پشتی را روی پدال ترمز قرار دهید تا هنگام فرار دردسرساز نشود.

2- انتقال مرکز تعادل

 • صندلی خود را به پشت بخوابانید. خواباندن صندلی، مرکز ثقل را از موتور خودرو به سمت عقب خودرو منتقل می کند. هنگامی که ترمزها را محکم کردید، دکمه خوابیدن صندلی را پیدا کرده و آن را عقب بکشید تا از عدم تعادل وزن هنگام حرکت جلوگیری کند.

 • شیشه ها را پایین بیاورید. تمام شیشه های جلو و عقب ماشین را با کمک سرنشینان پایین بیاورید تا در صورت حرکت ناگهانی ماشین شانس بیشتری برای فرار داشته باشید. اگر در یا شیشه ها باز نمی شوند، سعی کنید با یک آچار شیشه ها را بشکنید.

 • خودرو را خاموش و قفل درها را باز کنید. خاموش کردن خودرو از هرگونه حرکت و لرزش ناگهانی آن هنگام فرار جلوگیری می کند. برای بازکردن قفل درها با کمک سایر مسافران وقت بگذارید. بازکردن زوری قفل ها منجر به حرکت ناگهانی ماشین می شود.

 • کمربندهای ایمنی را باز کنید. قبل از تصمیم به خروج، کمربندهای ایمنی خود را باز کنید.

3- بیرون پریدن

 • با همسفران خود برای خروج از ماشین برنامه ریزی کنید. با همسفران خود برای مسیر خروج از ماشین برنامه ریزی و به آرامی به سمت خروجی ها حرکت کنید.

 • هماهنگ با سایر سرنشینان حرکت کنید. اگر چند نفر هستید برای خروج همزمان برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال، اگر امکان دارد هرکسی همزمان با بقیه از در کنار خود خارج شود. به غیر از نوزادان و کودکان هیچ چیزی را با خود بیرون نبرید زیرا باعث عدم تعادل می شود.

 • به کودکان کمک کنید. اگر کودک یا نوزادی همراه شماست، بهتر هست اول یک بزرگ تر خارج شود و بعد بچه ها را از شیشه به او بدهید. اما اگر تنها بزرگسال موجود در ماشین شما هستید، اول بچه ها را به آرامی به سمت یک بوته پرتاب کنید بعد خودتان خارج شوید.

 • بی خیال وسایل شوید. بعد از خروج از ماشین سعی نکنید وسایل تان را نجات دهید. هنگامی که گروه امداد به صحنه برسد ممکن است بتواند وسایل مهم شما را از ماشین خارج کند.

 • تا حد ممکن از صخره دور شوید. با همراهنتان از ماشین فاصله بگیرید و جایی امن دور از لبه صخره بایستید. اگر شما یا مسافر دیگری تلفن همراه دارید با اورژانس تماس بگیرید.

در پایان امیدواریم هیچگاه درگیر چنین حوادثی نشوید اما در صورت بروز با حفظ خونسری سعی کنید نکات گفته شده را رعایت نمایید.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
منبع: سايت خبری مرکز مدیریت راه های کشور
ارسال نظر
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • ناشناس

  بیشتر شبیه خیالبافی بود این پروسه پیشنهادی