| کد خبر: 252511 |

چرا اوراق کردن و دفع قطعات و مواد ضایعات هواپیما مهم است؟

فروش، دور انداختن و از رده خارج کردن و یا انتقال برخی از اقلام، قطعات و مواد ضایعاتی هواپیما تقریبا امری رایج می باشد. در برخی موارد، این اقلام قابل تعمیر و اسقاط شده، توسط برخی سودا گران دوباره برای فروش در موجودی مصرف قطعات فعال صنعت هوانوردی ظاهر شده اند.

تین نیوز

فروش، دور انداختن و از رده خارج کردن و یا انتقال برخی از اقلام، قطعات و مواد ضایعاتی هواپیما تقریبا امری رایج می باشد. در برخی موارد، این اقلام قابل تعمیر و اسقاط شده، توسط برخی سودا گران دوباره برای فروش در موجودی مصرف قطعات فعال صنعت هوانوردی ظاهر شده اند.

به گزارش تین نیوز به نقل از کن نیوز، ارائه نادرست از وضعیت قطعات و مواد و عملی ساختن چنین مواردی می تواند منجر به استفاده از قطعات و مواد نامعتبر جعلی و ناسازگار از نظر الزامات و استاندارهای هوایی شود.

انواع قطعات و موادی که ممکن است نادرست معرفی شوند.

افراد تصمیم گیر و مدیریت هایی که قطعات و مواد ضایعاتی هواپیما را دور می ریزند، باید احتمال این را در نظر بگیرند که این قطعات و مواد به اشتباه معرفی شده و در آینده به عنوان قطعات قابل استفاده و یا تعمیری فروخته شوند. باید احتیاط کرد تا اطمینان حاصل شود که انواع قطعات و مواد زیرین به روشی کنترل شده دور ریخته می شوند که اجازه بازگرداندن آن ها به سرویس را نمی دهد:

-قطعاتی که دارای عیوب غیرقابل ترمیم هستند، اعم از اینکه با چشم غیرمسلح قابل مشاهده باشند یا نباشند.

-قطعاتی که مطابق با مشخصات تعیین شده در طرح استاندار معرفی شده و معیارهای قابل پروازی مصوب، نیستند و نمی توانند با مشخصات قابل تطبیق صلاحیتی مطابقت داشته باشند.

-قطعات و موادی که با روش های پردازش یا تعمیر و بازیافت دوباره و کار بیشتر نمی توانند آن ها را تحت یک سیستم استاندارد ترخیص شناخته شده واحد شرایط صدور گواهینامه کند.

-قطعاتی که در معرض اصلاحات و تغییرات غیرقابل قبول یا دوباره کاری بوده و برگشت ناپذیر است.

-قطعات محدود به طول عمر که به محدوده عمر خود رسیده یا از آن فراتر رفته است یا دارای سوابق مفقود یا ناقص هستند.

-قطعاتی که به دلیل قرار گرفتن در معرض نیروها یا دمای شدید نمی توانند دیگر به وضعیت قابل پرواز بازگردانده شوند.

عناصر سازه ای اصلی (PSE) Principal Structural Elementsحذف شده از یک هواپیمای با چرخه سیکل عمر بالا که انطباق آن با رعایت الزامات اجباری قابل اعمال برای هواپیماهای قدیمی امکان پذیر نیست.

روش هایی برای جلوگیری از سو استفاده و سوداگری از قطعات و مواد ضایعات 

افراد و مدیران تصمیم گیری که قطعات و مواد ضایعاتی هواپیما را دور می ریزند، باید در صورت لزوم، آن قطعات و مواد را طی فرآیندی کنترل شده قبل از رهاسازی قطعه قطعه (مثله) نمایند. این اقدام باید به گونه ای انجام شود که اطمینان حاصل شود که قطعات برای استفاده اصلی خود غیرقابل استفاده شوند چرا که هستند تکنسین های ماهری که قطعات و مواد ضایعاتی را دوباره سازی و ظاهر سازی می کنند تا آن ها را به عنوان یک قطعه نو یا کم کارکرد به فروش برسانند.

مثله کردن قطعاتی که برای مصارف مشروع غیر پروازی، مانند آموزش،تحقیق و توسعه استفاده می شوند روش مناسبی به حساب نمی آید در چنین مواردی برای جلوگیری از ارائه اطلاعات نادرست به خریداران باید از روش های زیر استفاده کرد:

-علامت گذاری یا مهر دائمی بر روی قطعات، بخش های فرعی به عنوان غیر قابل سرویس (مهر زدن با جوهر روش قابل قبولی نیست)

-حذف شناسه شماره فنی قطعه اصلی

-حذف شناسه پلاک مشخصات Data Plate

-حفظ یک سیستم ردیابی یا پاسخگویی با شماره سریال یا سایر داده های فردی، برای ثبت قطعات و مواد ضایعاتی هواپیما

ضایعات یا قطعات و مواد با عمر منقضی شده نباید به هیچ شخص یا سازمانی منتقل شود که احتمال داشته باشد آن ها را به استفاده واقعی روی وسایل پرنده و سود جویان بازگرداند.

سازمان هایی که ضایعات یا قطعات و مواد هواپیمای منقضی شده را مدیریت می کنند باید یک منطقه قرنطینه ای ایجاد کنند که در آن چنین اقلامی از موجودی های فعال قابل سرویس جدا شده و از دسترسی غیرمجاز جلوگیری شود. باید احتیاط کرد تا اطمینان حاصل شود که این قطعات و مواد، حتما دارای وضعیت مشخص شده هستند.

سازندگانی که قطعات هواپیمای تایید شده را تولید می کنند باید سوابق، شماره سریال را برای قطعات حیاتی "بازنشسته" یا سایر قطعات حیاتی در نظر بگیرند. در چنین مواردی، مالکی که قطعات مربوطه را قطع و اسقاط می کند تشویق شود که پلاک اطلاعات و یا شماره سریال و وضعیت نهایی قطعه را به سازنده اصلی ارائه دهد.

روشی برای شناسایی قطعات اشتباه ارائه شده

همه خریداران قطعات و مواد هواپیما باید اطمینان حاصل کنند که قطعات و مواد ضایعاتی که به اشتباه معرفی شده اند در موجودی فعال تحت کنترل موجودی انبارش قطعات قابل خدمت مجاز، هرگز دریافت نمی شوند. 

موارد زیر نمونه هایی از شرایطی است که باید هنگام دریافت قطعات هشدار داد:

-قطعاتی که نشانه های کار مجدد و ترمیمی را داشته ولی به عنوان «نو» خریداری شده اند.

-قطعات مستعمل که علائم تعمیر نامناسب یا تایید نشده را نشان می دهند.

-قطعاتی با کار ضعیف یا نشانه هایی از کار مجدد و دستکاری شده در ناحیه پلاک اطلاعات قطعه، شماره مشخصه ساخت یا شماره سریال 

-قطعات استفاده شده فاقد مستندات قابل تایید تاریخچه تعمیرات 

-قطعات با قیمت مشکوک "بیش از حد مطلوب و مناسب در مقابل ارزش نمونه اصلی آن در حد واقعی بودن" FAKE / Bogus /SUP parts 

-قطعات تحویل شده با یکی از مدل فرم های مجاز ترخیص از جمله CRS Form one فتوکپی شده یا مفقود شده یا سایر اسناد انتشار قابل قبول تعمیر و نگهداری؛

-قطعات با روکشی که با استانداردهای صنعت سازگار نیست (مانند تغییر رنگ، ناهماهنگی، روکش مجدد)؛

-قطعاتی که به عنوان جدید خریداری شده اند، اما دارای اسناد انتشار هستند که وضعیتی غیر از جدید را نشان می دهند.

اعلان قطعات مشکوک تایید نشده را جعلی و قلابی را که از تامین کنندگان مشکوک و بدسابقه و یا سودا گران دریافت می شود حتما از طریق مقتضی بصورت کتبی با سیستم های نظارتی درون سازمانی و همچنین موازی با سازمان ذیصلاح نظارتی ازجمله سازمان هواپیمایی کشوری گزارش گردد. تا از تکرار آن در صنعت هوانوردی در راستای حفظ سلامت و ایمنی پروازها پیشگیری لازم به عمل آید. 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها
helptinn

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

از ما حمایت کنید