بازدید سایت : ۵۷۲۶۱

اورچر در برابر کنکورد!؛ هواپیمای مافوق صوت جدید چه شباهت هایی به جت بازنشسته دارد؟

بوم سوپرسونیک هواپیمای مافوق صوت اورچر را در دست ساخت دارد. این هواپیما می تواند تجربه سفرهای هوایی را متحول کند.

اورچر در برابر کنکورد!؛ هواپیمای مافوق صوت جدید چه شباهت هایی به جت بازنشسته دارد؟
تین نیوز

بوم سوپرسونیک هواپیمای مافوق صوت اورچر را در دست ساخت دارد. این هواپیما می تواند تجربه سفرهای هوایی را متحول کند. این هواپیما با هواپیمای بازنشسته مافوق صوت کنکورد، چه شباهت ها و تفاوت هایی دارد؟

به گزارش  تین نیوز به نقل از همشهری آنلاین ، بوم سوپرسونیک اورچر، هواپیمای مافوق صوت جدیدی است که در حال حاضر توسط بوم سوپرسونیک در حال توسعه است. این هواپیما برای حمل ۶۵ تا ۸۸ مسافر با سرعت ۱.۷ ماخ طراحی شده است.

این هواپیما در حال حاضر در مرحله ساخت است و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۹ به بهره برداری برسد. همچنان که سفرهای هوایی مافوق صوت در حال توسعه اند، بد نیست که این هواپیمای جدید را با هواپیمای نمادین قبلی یعنی کنکورد افسانه ای مقایسه کنیم.

اورچر شباهت های زیادی به کنکورد دارد. کنکورد اولین هواپیمای مسافربری مافوق صوت تجاری بود که در سال ۲۰۰۳ بازنشسته شد. هر دو هواپیما بلند و باریکند، و سرعت و برد مشابهی دارند. با این حال تفاوت هایی کلیدی بین این دو هواپیما وجود دارد. اورچر از کنکورد کوچکتر است، بدنه اش کوتاه تر و طول بال های آن کمتر است.

اورچر در برابر کنکورد! | هواپیمای مافوق صوت جدید چه شباهت‌هایی به جت بازنشسته دارد؟

اورچر در زمانه ای متولد شده که در آن راندمان بالا و رد پای کربن کم به ملاحظاتی حیاتی بدل شده اند و شاید عجیب نباشد که تفاوت هایی اساسی در این بخش بین دو هواپیما وجود دارد. اورچر در مصرف سوخت بسیار کارآمدتر خواهد بود، بهینه تر و با سر و صدای کمتری عمل خواهد کرد.

تفاوت کلیدی دیگر در این است که اورچر، برای کار با سوخت های هوایی پایدار یا SAF ها طراخی شده است. SAF ها از منابع تجدیدپذیر مانند روغن پخت و پز استفاده شده و ضایعات کشاورزی ساخته می شوند. استفاده از آن ها می تواند انتشار گازهای گلخانه ای را در مقایسه با سوخت هواپیماهای معمولی تا ۸۰ درصد کاهش دهند.

شباهت ها

طراحی بال دلتا: اورچر و کنکورد دارای طراحی بال دلتا هستند که در مقایسه با طراحی بال های معمولی در سرعت های مافوق صوت کارآمدتر است.

سرعت کروز: اورچر و کنکورد دارای سرعت کروز در حدود ۱.۷-۲ ماخ هستند.

برد: هر دو هواپیما بردی در حدود ۴۲۵۰ مایل دریایی یا ۷۸۷۱ کیلومتر دارند.

اورچر در برابر کنکورد! | هواپیمای مافوق صوت جدید چه شباهت‌هایی به جت بازنشسته دارد؟


تفاوت ها

اندازه: اورچر کوچکتر از کنکورد است، بدنه آن کوتاهتر و طول بالهای آن باریکتر است.

بهره وری سوخت: اورچر نسبت به کنکورد کم مصرف تر است.

دماغه آویزان: کنکورد دارای یک دماعه آویزان است که در سرعت های مافوق صوت به کاهش درگ هواپیما کمک می کند.

نویز: اورچر نسبت به کنکورد دارای نویز کمتری است.

سوخت های هوانوردی پایدار:اورچر برای کار روی سوخت های پایدار هوانوردی طراحی شده است، در حالی که کنکورد با سوخت جت معمولی کار می کند.

ظرفیت مسافر: جت جدید بوم ظرفیت ۶۵ تا ۸۸ مسافر را خواهد داشت در حالی که کنکورد ظرفیت ۹۲ تا ۱۲۸ مسافر را داشت.

موتورها: اورچر با چهار موتور بوم سمفونی کار می کند، در حالی کنکورد از چهار موتور رولزرویس/ اسنکما المپوس ۵۹۳ استفاده می کرد.

اورچر این پتانسیل را دارد که با دسترسی بیشتر و پایدارتر کردن پروازهای مافوق صوت، سفرهای هوایی را متحول کند. پرواز مافوق صوت می تواند زمان سفر را تا ۵۰ درصد کاهش دهد که می تواند زندگی و کار افراد در شهرها یا حتی کشورهای متفاوت را آسان تر کند. استفاده اورچر از سوخت های پایدار نیز ویژگی قابل توجهی است، زیرا می تواند به کاهش اثرات زیست محیطی صنعت هوانوردی کمک کند.

SAF ها هنوز در مراحل اولیه توسعه خود هستند، اما این پتانسیل را دارند که گامی بزرگ در جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از سفرهای هوایی باشند. بوم سوپرسونیک اورچر هنوز در دست توسعه است، اما این پتانسیل را دارد که با دسترسی بیشتر و پایدارتر کردن پروازهای مافوق صوت، تحولی در سفرهای هوایی ایجاد کند.

البته یکی از چالش های کلیدی که اورچر، مانند هر هواپیمای نسل جدید مافوق صوت دیگری، باید بر آن غلبه کند، پذیرش عمومی است. کنکورد در سال ۲۰۰۳ به دلیل عوامل متعددی از جمله نگرانی های زیست محیطی و هزینه های بالای عملیاتی بازنشسته شد. شاید بوم سوپرسونیک باید نشان دهد که هواپیمایش می تواند این نگرانی ها را برطرف کند.

چالش دیگر هزینه توسعه و ساخت جت جدید است. بوم سوپرسونیک تاکنون بیش از ۶۰۰ میلیون دلار سرمایه جمع آوری کرده است، اما باید پول بیشتری جمع آوری کند تا در نهایت اورچر را به بازار عرضه کند. اگر موفق شود، می تواند پرواز مافوق صوت را بیش از هر زمان دیگری در دسترس قرار دهد.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.