| کد خبر: 262299 |

◄ آشنایی با قوانین رانندگی در بزرگراه ها

هنگام رانندگی در جاده های فرعی و حتی کوچه ها نیز با خیل عظیم راننده های بی احتیاط مواجه می شویم چه رسد به اینکه وارد بزرگراه ها شویم. در هر حال، هر بار که پشت فرمان می نشینیم مسئول جان خود و سرنشینان هستیم.

تین نیوز

رانندگی در بزرگراه ها، قانون و قواعد خاص خود را دارد. با رعایت نکات زیر بدون دلهره در بزرگراه ها رانندگی کنید.

به گزارش تین نیوز ، هنگام رانندگی در جاده های فرعی و حتی کوچه ها نیز با خیل عظیم راننده های بی احتیاط مواجه می شویم چه رسد به اینکه وارد بزرگراه ها شویم. در هر حال، هر بار که پشت فرمان می نشینیم مسئول جان خود و سرنشینان هستیم. بنابراین رعایت نکات ایمنی را باید سرلوحه کار خود قرار دهیم.

در بزرگراه ها فقط وسایل نقلیه موتوری که برای رانندگی با سرعت حداقل 40 کیلومتر در ساعت طراحی شده اند (مانند وسایل باربری، اتومبیل و موتورسیکلت ها) مجاز به رانندگی در بزرگراه ها و آزادراه ها هستند.

موارد غیرمجاز:

 • دوچرخه سواران
 • عابران پیاده
 • موتورسیکلت های سبک (حتی اگر برای رانندگی با سرعت بیش از 40 کیلومتر بر ساعت طراحی شده باشند)
 • تراکتورها
 • وسایل موتوری استثنا: تجهیزات موتوردار کلاس یک، مانند خودروهای جرثقیل می توانند در این مسیرها تردد کنند.

به یاد داشته باشید که ورودی بزرگراه نیز به عنوان بخشی از بزرگراه محسوب می شود، به این معنی که دوچرخه سواری یا راه رفتن در امتداد ورودی های بزرگراه نیز مجاز نیست.

قوانین مربوط به بزرگراه ها و آزادراه ها

برای افزایش دسترسی و کاهش خطر تصادف، قوانین خاصی برای رانندگی در بزرگراه ها و آزادراه ها وجود دارد:

 • توقف و پارکینگ: توقف یا پارک خودرو معمولا ممنوع است. فقط در مناطقی که تابلوی پیک نیک یا پارکینگ وجود دارد، پارک خودرو مجاز است.
 • دنده عقب رفتن: دنده عقب رفتن مجاز نیست. اگر از خروجی رد شدید، از خروجی بعدی خارج شوید، دور زده و برگردید.
 • دور زدن: دور زدن مجاز نیست. ممکن است در مناطق خاصی از بزرگراه ها دور زدن امکان پذیر باشد، اما این مکان ها فقط توسط پلیس و کارکنان تعمیر و نگهداری راه و غیره استفاده می شود. اگر می خواهید دور بزنید، از خروجی ها استفاده کنید.
 • توقف اضطراری: در صورت توقف اضطراری (به عنوان مثال به علت خرابی موتور)، باید خودرو خود را به شانه کناری هدایت کرده و مثلث اخطار را در جایی قرار دهید که سایر رانندگان به موقع متوجه شما شوند.
 • بکسل کردن: بکسل کردن مجاز نیست.
 • شانه هم سطح: شانه کناری همسطح فقط باید در شرایط اضطراری استفاده شود؛ به عنوان مثال برای جلوگیری از تصادف.

 

اگر در زمان رانندگی در جاده ، حادثه ای را مشاهده نمودیدیا جاده دارای شرایطی است که ترافیک بیش از حالت معمول می باشد، باید در این زمان علائم و قوانین ترافیکی خاصی را رعایت نمائید ، که عبارتند از :

 • با سرعت مطمئن رانندگی کنید.
 • فاصله ایمن بین وسایل نقلیه را رعایت کنید.
 • از وسایل نقلیه دیگر را پیشی نگیرید.
 • چشمانتان همیشه به جاده باشد.
 • در بزرگراه توقف یا پارک نکنید.
 • روی شانه رانندگی نکنید.
 • خطوط عبور را باز بگذارید.
 • بزرگراه ها ترافیک یک طرفه هستند.
 • به رانندگان پشت سرتان در مورد ترافیک پیش رو هشدار دهید.
 • مراقب زاویه پرتوهای چراغ جلو خود باشید.
 • قبل از حرکت یک بررسی و تنظیم کامل انجام دهید.
 • همیشه با سرعت مطمئن و با سرعت مجاز رانندگی کنید.

 

ورودی بزرگراه

ورودی بسیاری از بزرگراه ها دارای لاین افزایش سرعت است. این لاین بخشی از جاده است که در آن می توانید سرعت خودرو خود را افزایش داده و بدون مزاحمت برای سایر خودروها به سرعت مناسب برسید. به موقع راهنما بزنید، سرعت خود را تنظیم کنید تا بتوانید در بین خودروهای عبوری خود را جا دهید و سریعا از لاین افزایش سرعت خارج شوید.

در ورودی بزرگراه، نه شما و نه رانندگان بزرگراه وظیفه ای برای رعایت حق تقدم ندارید؛ در این مکان ها تعامل متقابل بین دو طرف وجود دارد. وسایل نقلیه حاضر در بزرگراه باید به منظور تسهیل ورود رانندگان دیگر سرعت خود را تنظیم کنند. در صورت امکان وسایل نقلیه حاضر در بزرگراه با تغییر مسیر خود به سمت چپ می توانند ورود خودروهای دیگر را تسهیل کنند.

رانندگی در بزرگراه ها و آزادراه ها

فاصله

با توجه به اینکه وسایل نقلیه با سرعت بالا حرکت می کنند، لذا باید فاصله کافی از وسیله نقلیه پیش رو داشته باشید. می توانید از قانون سه ثانیه برای آن استفاده کنید. هنگامی که وسیله نقلیه جلویی از کنار یک تابلو یا تیرک شب تاب (به عنوان مثال) عبور کرد، باید حداقل سه ثانیه طول بکشد تا شما به آن نقطه برسید. وقتی دید ضعیف است، باید برای جلوگیری از تصادف فاصله را بیشتر کنید.

اگر وسیله نقلیه پشت سرتان به شما خیلی نزدیک شده است، باید فاصله بین خود و وسیله نقلیه جلویی را افزایش دهید تا خطر ترمز ناگهانی کم شود.

سرخوردن روی آب

هر چه سرعت شما بیشتر باشد، خطر سرخوردن روی آب بیشتر است. در حین رانندگی در بزرگراه یا آزادراه، در صورتی که مشاهده کردید آب بر روی سطح جاده جمع شده است، باید بسیار مراقب باشید. رانندگی با لاستیک های مستعمل، خطر سرخوردن روی آب را افزایش می دهد. به یاد داشته باشید سرعت خود را طبق شرایط لاستیک و جاده تنظیم کنید.

خستگی

از آنجا که رانندگی در بزرگراه یا آزادراه می تواند طولانی و یکنواخت باشد، خطر عدم تمرکز و خسته شدن به خصوص در شب وجود دارد. خواب آلودگی در زمان رانندگی می تواند به حوادث ناگوار منجر شود. بنابراین باید به علائم خستگی در خود توجه کنید. اگر احساس خستگی می کنید، در خروجی بعدی از بزرگراه خارج شده و مدتی استراحت کنید.

خروجی ها

هنگامی که قصد خروج دارید، باید از راهنما برای نشان دادن قصد خود به وسایل نقلیه دیگر استفاده کنید. اگر وسایل نقلیه در پشت سر شما در حال حرکت هستند، نباید سرعت خود را کاهش دهید تا زمانی که به خروجی برسید.

کوری سرعت

اگر مدت زمان طولانی با سرعت بالا رانندگی کرده باشید و سپس از خروجی خارج شوید، این خطر وجود دارد که دچار کوری سرعت شوید. در این حالت نمی توانید سرعت خودرو را درست تخمین بزنید؛ به عبارت دیگر، احساس می کند در حال رانندگی با سرعت کم هستید اما در واقع سرعت شما خیلی بیشتر است. این امر می تواند باعث شود که در سرپیچ ها و تقاطع ها خیلی سریع حرکت کنید.

 

نکات مرتبط با ایمنی در بزرگراه ها

با رعایت نکات ایمنی و بهبود عادات رانندگی می توانیم گامی بزرگ در جهت کاهش آمار تصادفات جاده ای برداریم. این موضوع در بزرگراه و آزادراه ها اهمیت بیشتری پیدا می کند زیرا در این مسیرها معمولاً سرعت بالاتر اما دقت پایین تر است. ما اینجا هستیم تا به حفظ جان شما و تبدیل جاده به مکانی امن تر کمک کنیم.

1- کمربند ایمنی

هر بار که پشت فرمان می نشینید، صرف نظر از طول یا دلیل سفر باید کمربند ایمنی خود را ببندید. این نکته در بزرگراه ها اهمیت بیشتری دارد. بستن کمربند ایمنی در بزرگراه نه تنها به حفظ جان شما کمک می کند، بلکه مانع از جریمه شدن شما نیز می شود.

2- سرعت

سرعت مجاز اعلام شده برای رانندگی در بزرگراه، سرعت توصیه شده نیست؛ بلکه حداکثر سرعتی است که با آن می توانید در جاده حرکت کنید بدون اینکه جریمه شوید. اما بهتر است با سرعتی کمتر از سرعت مجاز رانندگی کنید. صرف نظر از نوع وسیله نقلیه، هرچه سرعت شما بیشتر باشد، تسلط کمتری بر کنترل آن خواهید داشت.

3- مواد الکلی

رانندگی بعد از مصرف مواد الکی نه تنها خطری جدی برای جان و مال شما محسوب می شود، بلکه امنیت سایر کاربران جاده را نیز به طور جدی تهدید می کند. همچنین ممکن است جرایم بسیار سنگینی از تعلیق گواهینامه و جریمه نقدی تا حتی حبس را در پی داشته باشد.

4- راه سازی

احتمالاً تا به حال هنگام رانندگی در بزرگراه ها با علائمی نظیر کارگران در حال کار هستند یا پرچم دارانی که شما را از این موضوع آگاه می کنند، مواجه شده اید. در این شرایط ترافیک سنگین تر و جاده باریک تر می شود؛ پس تا حد ممکن سرعت خود را کاهش دهید؛ به راهنمایی پرچم داران توجه کنید؛ به شدت مراقب کارگران و تجهزات راه سازی باشید و فقط در صورتی تغییر خط دهید که خط کشی جاده و شرایط ترافیک این اجازه را به شما می دهد. رانندگی در بخش هایی از جاده که در دست ساخت است، شب هنگام یا در شرایط بد آب وهوایی، دقتی چندبرابری می طلبد.

5- حواس پرتی

برداشتن چشم از جاده، برداشتن دست ها از روی فرمان یا فکر کردن به هر چیزی غیر از رانندگی ممکن هست حادثه ای دلخراش به جای بگذارد. کافی است 5 ثانیه از جاده چشم بردارید یا حواستان را به چیز دیگری بدهید تا طول یک زمین فوتبال را با سرعت 55 مایل بر ساعت طی کنید و تصادفی مرگبار را رقم بزنید. استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی یکی از دلایل اصلی حواس پرتی است.

6- نقاط کور

برای افزایش ایمنی در بزرگراه ها و به حداقل رساندن نقاط کور، آینه دید عقب خود را به گونه ای تنظیم کنید تا دیدی بدون مانع و مستقیم از عقب ماشین به شما بدهد. برای تنظیم آینه سمت چپ، سر خود را به سمت چپ خم تا پنجره را تقریباً لمس کنید. سپس آینه سمت چپ را به گونه ای تنظیم نمایید که سمت چپ خودروی خود را به سختی ببینید. برای تنظیم آینه سمت راست هم باید سر خود را به سمت راست خم و آینه را طوری تنظیم کنید که سمت راست خودروی خود را به سختی ببینید.

در نهایت وقتی مستقیم به جلو نگاه می کنید نباید خودروی خود را در هیچیک از آینه های کناری ببینید. برای اینکه از حذف نقاط کور مطمئن شوید، به خودرویی که در آینه دید عقب شما دیده می شود توجه کنید. همانطور که خودرو از آینه دید عقب ناپدید می شود باید در آینه چپ ظاهر شود و تا زمانی که از کنار شما می گذرد همان جا بماند. این کار را برای آینه سمت راست نیز باید انجام دهید.

7- نقص فنی

حفظ ماشین در شرایط ایده آل اولین حافظ جان شما و سرنشینان در جاده است. اگر خودروی شما در بزرگراه دچار نقص فنی شود ممکن هست منجر به تصادف شود. در چنین شرایطی ماشین خود را به خارج از جاده منتقل کنید و تا حد ممکن از جاده فاصله بگیرد تا امداد خودرو به شما برسد.

8- خستگی

رانندگی در بزرگراه خسته کننده است و هنگامی که با عواملی مانند کمبود خواب، خستگی یا استرس ترکیب شود بسیار خطرناک است. با داشتن استراحت کافی قبل از حرکت و توقف هر 90 دقیقه یک بار در جاده از تصادفات بالقوه کشنده دوری کنید. قبل از رسیدن به نقطه ای که سرتان خودبه خود تکان بخورد یا چشمانتان بسته شود، در مکانی امن بایستید و استراحت کنید.

9- موتورسیکلت ها

ما در استفاده از جاده با کامیون ها، اتومبیل ها، دکل ها و موتورسکیلت ها شریک هستیم. در این میان باید توجه ویژه ای به موتورسیکلت ها داشته باشیم و طوری از آن ها فاصله بگیریم که گویی از یک خودرو با اندازه معمولی فاصله گرفته ایم و هرگز مانع تغییر مسیر آن ها نشویم. هنگامی که یک موتورسیکلت از پشت به شما نزدیک می شود، از تغییر مسیر یا ترمز ناگهانی خودداری کنید زیرا ممکن هست با سرعتی بیش از آنچه که به نظر می رسد در حال حرکت باشد.

10- برف پاک کن ها

هیچ چیزی نباید مانع دید کامل شما شود. از این نظر، تیغه های برف پاک کن در شرایط بد آب وهوایی نقش مهمی را ایفا می کنند. در صورتی که شیشه را به خوبی تمیز نکنند، دید شما کاهش و احتمال وقوع تصادف افزایش می یابد. توصیه می شود که تیغه‎ های برف پاک کن را هر 6 یا 12 ماه یکبار تعویض کنید.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.