| کد خبر: 251217 |

سلاطین آسمان در سال‌ های دور؛ 10 مورد از بهترین هواپیماهای جنگ جهانی دوم+تصاویر

برخی از برترین هواپیماهای نمادین که جهان تاکنون به خود دیده است، به طور مستقیم با هدف ورود به جنگ و درگیری های تاریخی ساخته شده اند. بدون این درگیری ها، بسیاری از جت های جنگنده برتر تاریخ هرگز به پرواز درنمی آمدند و احتمالا سرعت توسعه هواپیماهای مسافربری در دهه های پس از جنگ جهانی دوم نیز با کاهش مواجه می شد.

تین نیوز

برخی از برترین هواپیماهای نمادین که جهان تاکنون به خود دیده است، به طور مستقیم با هدف ورود به جنگ و درگیری های تاریخی ساخته شده اند. بدون این درگیری ها، بسیاری از جت های جنگنده برتر تاریخ هرگز به پرواز درنمی آمدند و احتمالا سرعت توسعه هواپیماهای مسافربری در دهه های پس از جنگ جهانی دوم نیز با کاهش مواجه می شد.

به گزارش تین نیوز ؛ همان طور که هواپیماهای قدیمی جای خود را به طرح های تک بال دادند، سرعت نمونه های جنگنده نیز با بهبود آیرودینامیکی و طراحی کارآمدتر بال افزایش یافت. آنها نه تنها در کاری که برای آن ساخته شده بودند، عملکرد بهتری پیدا کردند، بلکه برخی از هواپیماهای جنگی مانند موستانگ، اسپیت فایر و ماسکیتو نیز علی رغم اهداف مخربی که داشتند، از طراحی زیبا و انقلابی برخوردار بودند. بااینکه رتبه بندی این هواپیماهای نمادین، به دلیل اینکه هریک از آنها در مناطقی خاص بهترین بودند، چندان آسان نیست؛ اما برخی از آنها پس از گذشت سال ها هم چنان زبانزد صنعت هوانوردی هستند. در ادامه به معرفی ۱۰ مورد از بهترین هواپیماهای جنگ جهانی دوم می پردازیم.

بیشتر بخوانید؛

عکس| هواپیمای غول‌ پیکر آلمان نازی؛ شاهکار جنگ‌ جهانی دوم

۱۰ مورد از بزرگترین هواپیماهای جنگ جهانی دوم + تصاویر

 

10- Messerschmit Me 262 – اولین جت جنگنده عملیاتی

10. Messerschmit Me 262

جت Messerschmitt Me 262 در زمان خود طراحی بسیار پیشگامانه ای داشت. در واقع، اگر این هواپیما زودتر ساخته می شد، می توانست سرنوشت جنگ جهانی دوم را تغییر دهد. این هواپیما به عنوان اولین جت جنگنده عملیاتی شناخته می شود و مزایایی مانند عملکرد برتر و حمل تسلیحات سنگین تر را در مقایسه با سایر جنگنده های متفقین به همراه داشت.

این هواپیما از دو موتور توربوفن Junker Jumo 004B نیرو می گرفت که حداکثر سرعت 900 کیلومتر بر ساعت را به ارمغان می آورد. Me 262 به حدی در آسمان خطرناک بود که نابودی آن بر روی زمین، گزینه عاقلانه تری به نظر می رسید.

9. Douglas SBD Dauntless – بهترین بمب افکن غواصی متفقین

Douglas SBD Dauntless

حمله به پرل هاربر برای همیشه توازن قدرت نیروی دریایی را از کشتی جنگی به ناو هواپیمابر تغییر داد. در این میان، هواپیمای SBD Dauntless نقشی حیاتی را در نبرد Midway ایفا کرد. این جت براساس توانایی حمله مبتنی بر ناوهای نیروی دریایی آمریکا شکل گرفت و در انهدام ناوهای نیروی دریایی ژاپن موثر بود. توانایی حمل دقیق بمب ها با برد عملیاتی بیش از 1360 کیلومتر، SBD را به موثرترین بمب افکن غواصی جنگ جهانی دوم تبدیل کرد.

8. بوئینگ B-17 Flying Fortress – بهترین بمب افکن استراتژیک

بوئینگ B-17 Flying Fortress

B-17 برای اولین بار به عنوان نمونه اولیه در سال 1935 به پرواز در آمد و در سال 1937 وارد خط تولید شد. بااینکه هواپیماهای اولیه بوئینگ B-17 در برابر جنگنده های دشمن آسیب پذیر بودند، اما این مشکل با نصب برجک های اضافی به هواپیمای B17-E در بالا و پایین بدنه و دم برطرف شد.

هر برجک به مسلسل های 0.50 کالری مجهز شده بود که قابلیت های دفاعی B-17 را تا حد زیادی ارتقا داد. این هواپیما اکنون به هدفی دشوار برای جنگنده های دشمن تبدیل شده است. اگرچه این بمب افکن قادر به حمل مقدار بار مشابه با لنکستر بریتانیایی نبود، اما از هدف گیری بسیار دقیق تری بهره می برد که آن را به گزینه ای ایده آل برای بمباران استراتژیک تبدیل کرده بود.

7. میتسوبیشی A6M Zero – بهترین جنگنده حامل

میتسوبیشی A6M Zero

جنگنده A6M Zero به نوعی تشکیل دهنده پایه اصلی جنگنده مبتنی بر حامل IJN بود. این هواپیما به طور گسترده، به عنوان تواناترین جنگنده مبتنی بر ناوهای جنگ جهانی دوم شناخته می شود. در اوایل جنگ، A6M به راحتی از هواپیماهای متفقین پیشی گرفت و علاوه بر آن، در مانور و حمل تسلیحات نیز در مقایسه با جنگنده های آمریکایی برتری داشت.

ساختار منحصر به فرد یکپارچه بال ها و بدنه سبک تر، از جمله عوامل برتری بالاتر A6M به شمار می روند. علی رغم توقف تولید آن، جنگنده میتسوبیشی هم چنان به عنوان هواپیماهای کامی کازه در روزهای پایانی چنگ مورد استفاده قرار گرفتند.

6. Focke-Wulf FW-190 – از بهترین هواپیماهای جنگ جهانی دوم

Focke-Wulf FW-190

جنگنده Focke-Wulf FW-190 در سال 1941 پس از طراحی مجدد برای بهره گیری از موتور بزرگ تر و قدرتمندتر BMW که حداکثر سرعت 660 کیلومتر بر ساعت را برای این هواپیما به ارمغان می آورد، وارد عملیات شد. FW-190 بیش از آنکه عملکرد سریعی داشته باشد، قادر به حمل تسلیحات مهیب و کشنده بود.

این جنگنده از مسلسل های نصب شده بر روی دماغه، توپ های 0.8 اینچی در ریشه بال ها، به علاوه دو توپ دیگر در بال میانی برخوردار بود. گنجاندن این توپ ها باعث شد تا FW-190 به یک هواپیمای جنگی ویران گر برای بمب افکن ها تبدیل شود.

5. بوئینگ B29 Superfortness – بهترین بمب افکن دوربرد

بوئینگ B29 Superfortness

بوئینگ B29 به منظور جایگزینی با سری B-17 وارد خط تولید شد و در اواسط سال 1944 در اقیانوس آرام، برای مقابله با اهدافی که ژاپن را تهدید می کرد، مستقر شد. برای اولین بار در یک هواپیمای بمب افکن ، خدمه از بدنه تحت فشار برخوردار شدند که قسمت جلو و عقب هواپیما را از طریق یک تونل تحت فشار به یکدیگر متصل می کرد.

بوئینگ B29 برای عملیات در ارتفاعات بالا و پوشش مسافت های طولانی طراحی شده بود که از آن در برابر جنگنده های دشمن ایمن تر می کرد. بااین حال، موتورهای Wright Cyclone با برجای گذاشتن نشانه هایی از خود در آسمان، این فرصت را در اختیار خلبانان جنگنده دشمن می دادند تا از شکار B29 به نفع خود استفاده کنند.

۴. سوپرمارین اسپیت فایر – بهترین هواپیمای جنگنده بریتانیایی در جنگ جهانی دوم

سوپرمارین اسپیت‌فایر

سوپرمارین اسپیت فایر یک جنگنده پیشرفته از جنبه های فنی بود که معمولا به اشتباه، به عنوان هواپیمای پیروز در نبرد بریتانیا معرفی شود. این جنگنده که توسط آر.جی میشل ساخته شده بود، دارای ساختار مونوکوک فولادی و طراحی بیضی شکل معروف بال است.

این هواپیما از موتور V12 مرلین رولزرویس استفاده می کرد که حداکثر سرعت 590 کیلومتر بر ساعت را به ارمغان می آورد. بااین حال، عدم تزریق سوخت باعث ایجاد مشکلاتی در هنگام مانورهای شیرجه ای و شیب دار شده بود که در مدل های بعدی این جنگنده تا حد زیادی برطرف شد.

3. Avro Lancester -بهترین بمب افکن سنگین

Avro Lancester

لنکستر یکی از مشهورترین و البته بهترین هواپیماهای جنگ جهانی دوم است که قادر به حمل سنگین تر محموله بمب در میان دیگر نمونه های زمان خود بود. معروف ترین آن بمب های جهشی مورد استفاده در حملات Dambuster و سلاح های 22 هزار پوندی گرنداسلم بود که توسط این بمب افکن حمل شدند. در طول جنگ جهانی دوم، مجموعا 7377 دستگاه لنکستر ساخته شد که از این میان، تنها 17 نمونه باقی مانده و 2 مورد قابل پرواز هستند.

2. موستانگ P51 آمریکای شمالی – بهترین جنگنده متفقین

موستانگ P51

سازمان هوانوردی ایالات متحده، موستانگ P51 را به عنوان یک جنگنده دوربرد برای اسکورت نیروهای هوایی متفقین در اروپا و محافظت از بمب افکن های آسیب پذیر طراحی کرد. موتور آلیسون V-1710 این جنگنده فاقد عملکرد در ارتفاع بالا بود که در نسل بعد با نمونه قدرتمندتر رولز رویس مرلین جایگزین شد.

از جنبه مشخصات فنی، این هواپیما قادر بود به سرعت بیش از ۶۹۰ کیلومتر بر ساعت دست یابد. جنگنده موستانگ به راحتی قادر به حمل بمب افکن ها تا مقصد و بازگشت به پایگاه در حین مبارزه با جنگنده های دشمن بود.

1. De Havilland Mosquito – بهترین هواپیمای جنگنده جنگ جهانی دوم

De Havilland Mosquito

هواپیمای ماسکیتو بدون شک بهترین هواپیمای جنگ جهانی دوم است که به عنوان یک بمب افکن غیرمسلح سبک وزن با بدنه ای تمام چوبی ساخته شده بود. علی رغم آنکه وزارت دفاع آمریکا در ابتدا اعتقادی به استفاده از آن نداشت، اما پس از تولید نمونه های اولیه، عملکرد آن به سرعت چشم ها را به خود خیره کرد.

ماسکیتو در سال ۱۹۴۱ وارد عملیات شد و یکی از سریع ترین هواپیماهای عملیاتی در جهان بود که سرعت آن به بیش از  ۶۵۰ کیلومتر بر ساعت می رسید. این هواپیمای چندمنظوره به عنوان بمب افکن سبک، جنگنده بمب افکن، جنگنده شب، رهیاب و حتی در عملیات ضد زیردریایی نیز به کار گرفته شد.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
منبع: گجت نیوز

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

helptinn

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

از ما حمایت کنید