بازدید سایت : ۳۰۲۸۱
معرفی جاذبه های گردشگری باغ بهادران؛

◄ باغ بهادران کجاست؟ راهنمای سفر به بهشتی کوچک

باغبادران شهری از توابع شهرستان لنجان در استان اصفهان است که در در جنوب غربی استان و مسیر جادهٔ اصفهان - شهرکرد قرار دارد.

باغ بهادران کجاست؟ راهنمای سفر به بهشتی کوچک
تین نیوز

باغبادران شهری از توابع شهرستان لنجان در استان اصفهان است که در در جنوب غربی استان و مسیر جادهٔ اصفهان - شهرکرد قرار دارد. شهر در فاصله ۶۸ کیلومتری شهر اصفهان واقع شده و خیابان ها و کوچه های باریک و شیب دار از خصوصیات آن است.

زبان مردم این شهر فارسی است. از مکان های گردشگری آن می توان به ساحل زاینده رود، قلعه چهار برج و امام زاده ابراهیم اشاره کرد. باغبادران جزو مناطق نمونه گردشگری استان اصفهان است.

باغ های کشاورزی زیادی در این منطقه وجود دارند که به معتدل تر شدن شهر نیز کمک می کنند.

این شهر از چند روستا و محله متشکل است که از ملک آباد که توسط زاینده رود از بقیهٔ شهر جدا شده، محلهٔ دورُباط، سرچشمه، وَشمَندجان و… می توان نام برد.

زینده رود- باغ بهادران

این شهر آب و هوایی معتدل و لطیف دارد و در روزهای تعطیل پذیرای بسیاری از مهمانان از شهرهای دیگر است. ابراهیم چهرازی از مشاهیر این شهر است.

به گزارش تین نیوز، این شهر را با نام های دیگری مانند: باغ آذران، باغ بهادران، باغ بادران و باغ وردان نیز می شناسند. شهر باغ بهادران از توابع شهرستان لنجان است. برخی از محققان معتقدند که در واقع نام شهر باغ آذران به معنای باغ آتشکده بوده و این نام در گذر زمان به باغ بادران تغییر کرد و امروزه آن را به نام باغ بهادران می شناسند. همچنین گفته می شود وجه تسمیه باغ بادران به سه کلمه بغ (خدای بزرگ )، باد (نگهبان ) و ران (محل ) برمی گردد که معنی آن این است که خدای بزرگ نگهبان محل است.

قرار داشتن باغ وردان در مجاورت رودخانه زاینده رود طبیعی زیبا را برای این منطقه به ارمغان آورده است. باغ های سرسبز میوه، زمین های کشاورزی و هوایی خنک و دلپذیر همه به لطف زاینده رود در این منطقه جمع شده اند تا باغ بادران را به مقصدی ایده آل برای علاقه مندان به سفر تبدیل کنند. صدای خوش آب، آواز پرندگان، هوای معتدل و مرطوب و درختان سرسبز و درهم تنیده باعث شده که گردشگران در طول سفر به این منطقه اکوتوریستی احساس شادی و آرامش داشته باشند.

به لطف جاری بودن زاینده رود در سرتاسر این شهر از ۲هزار سال پیش تاکنون پیشه اغلب ساکنان باغ وردان کشاورزی و باغ داری بوده است. از مهم ترین محصولات این شهر می توان به گردو و بادام اشاره کرد.البته این تنها حرفه مردمان این خطه نیست و بومیان این منطقه در نجاری و قالی بافی نیز تبحر زیادی دارند

مناطق و جاذبه های گردشگری

قدم زدن در کنار ساحل زاینده رود، تماشای رودخانه، عکاسی کردن در دل طبیعت سرسبز و پیاده روی در میان درختان  رودگردی یا رفتینگ، اسب سواری، آفرود سواری و دوچرخه سواری از رایج ترین  تفریحاتی است که در سفر به باغ بهادران می توان تجربه کرد.

 • روستای مورکان

روستای مورکان

روستای مورکان از دیگر جاهای دیدنی باغ بهادران است. این روستا کمتر از ۱۰ کیلومتر با مرکز بخش باغ باباداران فاصله دارد. این روستای باصفا بسیار قدیمی بوده و خوشبختانه هنوز هم حالت سنتی خود را حفظ کرده است. در روستای مورکان خانه ها بافتی سنتی و کهن دارند و کوچه پس کوچه های آن، شکل و شمایل صدها سال قبل باغ بهادران را به شما نشان می دهند.این روستا تا سال ۱۳۸۵ برج وبارو داشت و حتی دروازه های آن نیز پابرجا مانده بود. بانوان این روستا به هنر قالی بافی اشتغال دارند؛ بنابراین اگر به فرش های دستباف علاقه دارید در سفر به روستای مورکان می توانید بانوان را در حال بافت فرش ببینید.

 • روستای کرچگان

روستای کرچگان

اگر تنها ۸ کیلومتر از شهر باغ بهادران فاصله بگیرید، به روستای دیگری که بسیار خوش آب و هوا است، برمی خورید. نام این روستا، کرچگان است و در کوهپایه زاگرس قرار دارد. موقعیت ویژه این روستا در پایِ کوه باعث به وجود آمدن مزارع سرسبزی شده است که شما را محو تماشا خواهند کرد.

این روستا نیز همانند شهر باغ بهادران بسیار قدیمی است. در کرچگان برجی با قدمت هزار سال وجود دارد که با نام برج کبوترخانه شهرت دارد. این برج محل زندگی پرندگان بسیاری است و هر ۱۵ سال یک بار قفل آن باز می شود تا حدود ۱۵ تن فضله کبوتر از آن جمع آوری شود!

 • روستای برنجگان

یکی دیگر از روستاهای خوش آب و هوای باغ بهادران، روستای برنجگان است که درست کنار زاینده رود قرار دارد. در این روستا هم می توانید اقامت کنید و از صدای رودخانه و نسیم خنک لذت ببرید.

در این روستا با وجود آب رودخانه، برنج کشت می شود. برای همین طی ۳۰۰ سال آن را با نام برنجگان می شناسند. خوب است بدانید که در دل این روستا، چشمه ای به نام کبکی وجود دارد که بازدید از آن را هم می توانید در برنامه سفر خود قرار دهید.

 • زیارتگاه قرآن

قران منسب به خط حضرت علی

شهر باغ بهادران برای آرامش معنوی و روحانی گردشگران هم جاذبه دارد. یکی از جاذبه های مذهبی این شهر، زیارتگاه قرآن است که در روستای سعیدآباد قرار دارد.

در این زیارتگاه، قرآنی خطی منسوب به حضرت علی (ع) وجود دارد که این مکان را به جایی برای زیارت این قرآن مبدل کرده است. اگر به باغ بهادران سفر کردید، بازدید از این زیارتگاه و این قرآن خطی مقدس را از دست ندهید!

 • امام زاده شاهزاده ابوالقاسم

امامزاده شاهزاده ابوالقاسم باغ بهادران اصفهان

یکی دیگر از مکان های مذهبی شهر باغ بهادران، امام زاده شاهزاده ابوالقاسم است. این آرامگاه بنایی تاریخی نیز محسوب می شود و قدمت آن به ۴۰۰ سال پیش می رسد. امامزاده ابوالقاسم در سال ۱۳۵۶ در فهرست آثار فرهنگی کشور به ثبت رسیده است. مقبره امامزاده ابوالقاسم از گل ساخته شده است و یکی از خاص ترین جاهای دیدنی باغ بهادران به شمار می رود. این آرامگاه متعلق به یکی از نوادگان امام سجاد (ع) است.

این امامزاده در روستای سهروفیزان قرار دارد.  قدمت این روستا به دو هزار سال قبل از اسلام برمی گردد. بنای امامزاده مربوط به دوره ایلخانیان بوده و در گذشته این بنای تاریخی دارای حمام، بازار و… نیز بوده است.

 • قلعه ترکی

قلعه ترکی

اگر به سمت شمال باغ بهادران بروید، در دهستان چم رود به قلعه ای باستانی به نام قلعه ترکی برخواهید خورد.  این قلعه در روزگان قدیم ورودی روستا بوده و به نوعی نقش استراتژیک و نظامی هم داشته است. این قلعه یادگار روزگاری است که مغول ها بر روی ایران زمین حکومت می کردند.

قلعه ترکی - باغ بهادران اصفهان

قلعه ترکی در روزگاران گذشته به عنوان دروازه روستا بوده و نقشی نظامی داشته است.. صحرای نزدیک این قلعه را با نام صحرای طرابلس می شناسند. شب ها در این صحرا، آسمان بسیار دیدنی می شود و شمار ستاره ها از دست تان درخواهد رفت!

 • بقایای قلعه کافر در ارتفاعات سد چم آسمان

قلعه کافر

قلعه کافر

در باغ بهادران، اثری تاریخی از دوره ساسانیان به جا مانده است تا قدمت این شهر را بیش از پیش نشان بدهد. در یک کیلومتری این شهر، بقایای سازه ای مرتفع و زیبا را خواهید دید که در روزگاران گذشته به عنوان آتشکده و محلی برای عبادت به شمار می رفته است.البته در گذر زمان بافت اصلی خود را از دست داده است.

 • قلعه چهار برج

قلعه چهاربرج

قلعه چهار برج 8

از آثار تاریخی باغ بهادران،  قلعه ای تاریخی به نام چهاربرج در جنوب این شهر می توان نام برد که متعلق به دوران صفوی است و از جاهای دیدنی باغ بهادران محسوب می شود. در واقع ماهیت قلعه چهار برج یک دژ دفاعی بوده که برای مقابله با حملات مختلف از آن استفاده می کردند. چون این دژ، چهار برج دایره ای شکل دارد، به آن چهار برج می گویند.

 • آبشار شاهلولاک

آبشار شاهلولاک

یکی از زیباترین جاهای دیدنی منطقه باغ بهادران اصفهان آبشار شاهلولاک است. این آبشار دائمی که در نزدیکی شهر چرمهین قرار دارد، به نام های شالوار، شاهلورا و شالوران نیز شناخته می شود. ارتفاع این آبشار ۷۰ متر بوده و از روی قندیل های عظیم آهکی پوشیده شده از خزه به پایین می ریزد.

 • پیر چنار روستای خشوییه و روستای قدیمی خشوییه

پیر چنار روستای خشوییه و روستای قدیمی خشوییه

از دیگر روستاهای زیبا و توریستی باغ بهادران اصفهان می توان به روستای خشوییه اشاره نمود. این روستا دارای جاذبه های تماشایی مختلفی است که از مهمترین آنها می توان یک درخت چنار کهنسال با قدمتی ۱۰۰۰ ساله را نام برد. همچنین بافت سنتی و تاریخی روستا با خانه های قدیمی، دالان های باریک، حمام قدیمی و … از دیدنی های روستای خشوییه محسوب می شوند.

 • ارگ روستای حاجت آقا

روستای حاجت آقا در بخش باغ بهادران اصفهان یکی از قدیمی ترین روستاهای این منطقه است که محله ای قدیمی به نام ارگ در قسمت شمالی آن وجود دارد. در این محله قدیمی یا همان ارگ بقایای بناهای مختلفی همچون یک حمام عمومی، مسجد و خانه های کهن مشاهده می شود. با توجه به نشانه ها و آثار بدست آمده قدمت این ارگ به ۳۰۰ سال پیش باز می گردد.

 • پل کله

پل کله

روستای پل کله که قدمت ساخت آن به زمان صفویه بازمی گردد از دیگر روستاهای توریستی باغ بهادران اصفهان است. نام این روستا از پلی سنگی که بر روی رودخانه زاینده رود در همین منطقه ساخته شده گرفته شده است. این پل تاریخی در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده و جزو جاهای دیدنی تاریخی باغ بهادران محسوب می گردد.

 • پارک ساحلی

رفینگ رودخانه زاینده رود

یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر پارک ساحلی زاینده رود است. رودگردی در زاینده رود از جمله تفریحاتی است که در این منطقه برگزار می شود. پل کله در نزدیکی این شهر قرار دارد.

 • مجموعه فرهنگی و تفریحی باغ بهادران

پارک ساحلی باغ بهادران

یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی باغ بهادران، مجموعه فرهنگی و تفریحی شهر است که در جوار زاینده رود قرار دارد. در این مجموعه امکانات بسیاری برای برگزاری کنسرت، جشن، مهمانی، کنفرانس و… وجود دارد و دارای سالن های غذاخوری و رستوران های مناسبی است.

علاوه بر این، مجموعه فرهنگی و تفریحی باغ بهادران سوئیت ها و اقامتگاه های مناسبی دارد و به برگزاری تورهای گردشگری با تعداد بالا هم می تواند کمک کند. این مجموعه چشم انداز بسیار زیبایی از باغ ها و رودخانه دارد و از واجبات گردشگری شهر باغ بهادران، به شمار می رود.

از دیگر جاذبه های دیدنی باغ بهادران می توان به مکان های زیر اشاره کرد. 

 • امامزاده سید ابراهیم
 • بافت تاریخی محله ملک آباد و دورباط
 • روستای گردشگری و کبوترخانه کرچگان
 • قنات حسین آباد دره شاهی و قنات حاجی آباد

سوغات شهر باغ بادران

سوغات اصلی باغ بهادران، نوعی شیرینی خاص این شهر به نام پولکی رسی است که معمولا همراه با چای سرو می شود. این پولکی در طعم های متفاوتی مانند نارگیلی، پرتقالی و… موجود است؛ بنابراین می توانید طعم مورد علاقه خود را تهیه کرده و از میل کردن آن با دمنوش و چایی لذت ببرید.

از آنجا که درختان گردو و بادام به وفور در شهر باغ بهادران یافت می شود؛ می توانید مقداری گردو یا بادام نیز به عنوان سوغات خریداری کنید. گردو و بادام این شهر کیفیت کم نظیری دارد و یک سوغاتی عالی محسوب می شود.

باغ بهادران کجاست؟ معرفی مسیر دسترسی

دو مسیر برای رسیدن به باغ وردان وجود دارد. باتوجه به اینکه از مبدا سفرتان کدام شهر است باید یکی از آن ها را انتخاب کنید. با این حال اکثر مسافرین باید در ابتدا خود را به شهرکرد یا اصفهان برسانند.

مسیر اول: شهرکرد-باغ وردان

فاصله شهرکرد از باغ بهادران تنها ۴۰ کیلومتر است و باید پس از رسیدن به شهرکرد از وار امام رضا، پلیس راه فرخ شهر، جاده کلیشاد رخ، روستای حاجت آقا، خروجی روگذر باغ بهادران بروید تا به مقصد برسید.

مسیر دوم: اصفهان-باغ وردان

جهت رفتن به شهر باغ بهادران از شهر اصفهان باید مسیر زیر را در پیش بگیرید:

در بزرگراه آقا رب پرست رانندگی کنید تا به زندان مرکزی اصفهان برسید.

مسیر خود را به سمت بزرگراه ذوب آهن ادامه دهید و از شهر فلاورجان عبور کنید.

پس از ۱۵ کیلومتر رانندگی به پلیس راه اصفهان به فولادشهر خواهید رسید.

پس از رد کردن فولاد شهر مسیر خود را به سمت ورودی زرین شهر ادامه دهید.

با استفاده از تابلوهای راهنما در جاده باغ بهادران قرار بگیرید.

پس از ۱۵ دقیقه رانندگی و گذر از روستای چمگردان به شهر باغ بهادران خواهید رسید.

بهترین فصل برای سفر به باغ وردان

اگرچه سفر به شهر باغ وردان در هر فصل زیبایی و حال و هوای خاص خودش را دارد اما اکثر گردشگران فصل بهار و تابستان را برای سفر به این منطقه گردشگری ترجیح می دهند. در این دو فصل خنک و معتدل است و رودخانه در پر آب ترین حالت خود به سر می برد.هوای آفتابی باغ بهادران اصفهان در فصول بهار و تابستان باعث می شود که بتوانید تنی به آب بزنید و از آب تنی در زاینده رود لذت ببرید.

اگرچه در فصل پاییز هوای این منطقه کمی سرد است؛ اما تغییر رنگ درختان به زرد، قرمز و نارنجی منظره های بی نظیری را به وجود می آورد که هر تکه از آن مانند یک تابلوی نقاشی زیبا مسحور کننده است.

اقامت در سفر به باغ بادران

ویلا

با استقبال گسترده گردشگران از شهر باغ بهادران اصفهان افراد محلی و غیر محلی زیادی اقدام به ساخت ویلا برای اسکان مسافران کرده اند. این ویلاها با امکانات متنوع و منظره جنگل یا رودخانه در دسترس گردشگران است.

علاوه براین، مردم مهمان نواز باغ بهادران نیز با اجاره دادن خانه های قدیمی و بوم گردی خود به مسافرین از آنها استقبال گرمی می کنند. بنابراین در سفر خود به این شهر توریستی به هیچ عنوان دغدغه محل اقامت نخواهید داشت.

اجاره ویلا و سوئیت در باغ بهادران

همانطور که گفتیم برای اقامت در شهر باغ بهادران اصفهان، می توانید ویلا یا آپارتمان اجاره کنید؛ در حقیقت اجاره ویلا اولین گزینه اقامت برای مسافران این شهر است. ویلا و سوئیت های زیادی در شهرهایی مانند سمیرم و چادگان برای اقامت و اجاره وجود دارند که به دلخواه خود می توانید انتخاب کنید.

گفتنی است که ویلاها در باغ بهادران به صورت متفاوت هستند و قیمت آنها نیز بر اساس موقعیت مکانی و امکانات فرق می کند. برای مثال بعضی از ویلاها استخر دارند و بعضی دیگر ندارند. از این رو به هنگام اجاره ویلا باغ بهادران حتما این موارد را در نظر داشته باشید.

برخی از انواع ویلاها در باغ بهادران عبارتند از:

ویلا استخردار: این نوع ویلاها، استخر روباز در حیاطی نسبتا بزرگ دارند که معمولا بیشتر مسافران را به خود جذب می کنند.

ویلا دوبلکس: اگر جمعیت خانواده تان زیاد است و یا با دوستانتان به بهادران سفر کردید، پیشنهاد می کنیم ویلاهای دوبلکس را اجاره کنید. زیرا هم فضای بیشتری دارند و هم زیباتر هستند.

ویلا جنگلی: اگر می خواهید محل اقامت خود در فضایی بسیار زیبا و سرسبز باشد، می توانید ویلاهای جنگلی یا لب رودخانه زاینده رود را رزرو کنید، تا از آب و هوای خوش و فضای دل انگیز باغ لذت کامل را ببرید.

سوئیت: اگر تنها به بهادران سفر کردید، برای اقامت می توانید سوئیت های کوچک را اجاره کنید. زیرا سوئیت های آن قیمت بسیار مناسبی دارند و از خدمات خوبی هم برخوردار هستند.

خانه روستایی

به هنگام اجاره ویلا و سوئیت در بهادران به نکات گفته شده در زیر حتما توجه کنید:

کارت ملی و شناسنامه را به هنگام اجاره حتما همراه خود داشته باشید.

طبق ساعت گفته شده ویلا را تحویل دهید.

اگر حیوان خانگی دارید، به داخل ویلا نمی توانید ببرید.

اگر ویلایی را رزرو کردید و پشیمان شدید، حتما به قوانین کنسلی توجه کنید.

در ایام پیک سفر مانند نوروز و تعطیلات رسمی، اجاره ویلا در بهادران قیمت نسبتا بالایی دارد؛ اما در دیگر روزها، قیمت اجاره پایین تر است.

اگر شما هم قصد سفر به اصفهان را دارید و می خواهید در مکانی خوش آب و هوا اقامت کنید، برای رزرو ویلا در باغ بهادران، می توانید به سایت های رزرو آنلاین ویلا بروید و در آنجا، ویلای مورد نظر خود را پیدا کرده و رزرو کنید.

همیشه آب وهوای عالی شهر باغ بهادران اصفهان شهرهای زیبای شمالی کشورمان را برای مسافران تداعی کرده است. اما با سفر به این شهر با یک تیر دو نشان خواهید زد؛ علاوه بر جاذبه های طبیعی می تواند از جاهای تاریخی این منطقه مانند قلعه چهار برج، بقایای قلعه کافر، بقایای قلعه ترکی، قنات حاجی آباد و… نیز دیدن کنید.

اگر طبیعت گردی برای شما جذاب است و قصد سفر به استان اصفهان را برای دیدن شهر زیبای باغ بهادران دارید؛ توصیه می کنیم بازدید از شهر محلات، شهر سمیرم و شهر چادگان را نیز در برنامه سفر خود قرار دهید. گفتنی است که با اجاره ویلا در سمیرم و اجاره ویلا در چادگان می توانید بهترین اقامت را در این شهرهای زیبا داشته باشید.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
ارسال نظر
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
 • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
 • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
 • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

 • حسین

  ابشار شاهلولاک مال خودِ چرمهین هست و ربطی ب باغبهادران ندارد.چرمهین هم یک شهر کنار شهر زیبای باغبهادران هست .

  • شهزاد عباسی

   الان چرمهین وباغباد ران به هم متصل شده اند وهر دو روبه پیشرفت هستند وجدایی در کار نیست صدها چرمهینی در باغباد ان مسکن وخانه دارند دوست عزیز کمی بروز باشید داستان ده پایین و ده بالا خیلی وقتاست قدیمی شده

 • ناشناس

  چرا از چرمهین دو خط بیشتر نگفت؟چرمهین که از کل بخش باغبادران هم از لحاظ وسعت هم جمعیت بالاتره!!!؟🤔🤔🤔

 • حجت الله

  روستای زیبای مورکان دارای پیر چناری بالغ بر هزار سال و دره های جذاب ، بیشه ها و ساحل سرسبز و با گردو و برنج عالی و مردمان خونگرم و مهربان

 • علی اکبرفتاحی سده

  دشت طبس .طرابلس نوشته شده.پیربکران لنجان سفلی است نه باغبادران

 • ناشناس

  نظر ها را سانسور می کنین

 • سعید

  چرا اینقدر دروغ میگید یک باره بگید کل لنجان زیرنظرباغوردون. چرمهین خیابوناش می ارزن به کل باغوردون.