| کد خبر: 253400 |

تجربه سفر به دریای ابر «فیلبند»

فیلبند از زیباترین روستاهای مرتفع در استان مازندران است. این روستا به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه اش و قرار گرفتن در ارتفاع کوهپایه ای، چشم انداز زیبایی به مراتع و روستاهای اطراف دارد.

تین نیوز

فیلبند از زیباترین روستاهای مرتفع در استان مازندران است. این روستا به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه اش و قرار گرفتن در ارتفاع کوهپایه ای، چشم انداز زیبایی به مراتع و روستاهای اطراف دارد.

به گزارش تین نیوز به نقل از ایمنا، استان مازندران دیدنی های طبیعی بکری را در خود جای داده است. از زیباترین مناطق آن در قسمت شرقی، روستای «فیلبند» در ارتفاعات چلاو است. قدم زدن در میان ابرها از برجسته ترین جاذبه های این روستا است. دریای ابر فیلبند، هر سال مسافران و گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می کند و این پدیده، فیلبند را به یکی از محبوب ترین نقاط دیدنی شمال کشور تبدیل کرده است.

معرفی روستای فیلبند

فیلبند

فیلبند از زیباترین روستاهای مرتفع در استان مازندران است که به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه اش و قرار گرفتن در ارتفاع کوهپایه ای، چشم اندازی زیبا به مراتع و روستاهای اطراف دارد. این روستا با طبیعت بکر و زیبایش در نیمی از سال با ابرها احاطه می شود و طبیعت دوستان زیادی در فصل گرم به این منطقه خوش آب وهوا سفر می کنند.

دریای ابر فیلبند در بیشتر روزهای سال تشکیل می شود؛ تماشای حرکت ابرها از میان پاها و احاطه شدن در توده های ابر، لحظات به یادماندنی برای گردشگران خلق می کنند. ییلاق این روستا در میان اهالی روستاهای اطراف نیز محبوبیت بالایی دارد و در فصول گرم سال، از روستاهای اطراف نیز به فیلبند می آیند تا از آب وهوای عالی و طبیعت مطبوع آن بهره مند می شوند؛ اما در فصول سرد، ساکنان روستا هم به مناطق دیگر می روند.

برای ساکنان تهران و اطراف آن، روستای فیلبند به دلیل فاصله نزدیک تا پایتخت، محبوبیت بالایی دارد. از زیباترین مناظر ییلاق فیلبند، طلوع و غروب زیبای خورشید در این روستا است. کوهنوردی در این روستا نیز لذت بخش است. روستای فیلبند با ارتفاعی در حدود دو هزار و ۳۰۰ متر از سطح دریا، بلندترین روستای قسمت شرقی استان مازندران است و به همین دلیل بانام «بام شرقی مازندران» نیز شناخته می شود.

در گویش مازندرانی این روستا را «فلبند» یا «فلبن» می گویند. «فل» به معنای خستگی و مفهومِ «بند»، بند آمدن است. براساس گفته های اهالی، راه دشوار تردد به این روستا در گذشته، موجب این نام گذاری شده است.

روستای فیلبند کجاست؟

روستای فیلبند در ۵۷ کیلومتری جنوب شهر آمل و شرق رودخانه هراز قرار دارد. مسیر دسترسی به این روستا از جاده هراز و در مسیر فرعی به سمت فیلبند، بین جنگل الیمستان و روستای «رزکه» است. این جاده فرعی و کوهستانی، چشم اندازهای بسیار زیبایی دارد.

فیلبند

روستای فیلبند از شمال غربی به روستای سنگ چال آمل، از جنوب به ییلاق «ونه بن» و روستاهای «ورزنه» و «نشل» و از جنوب شرقی به روستاهای «شیخ موسی»، «نیراسم» و «گلیران» می رسد. اهالی این روستاها در فصل های گرم، با پای پیاده و با اسب یا قاطر به فیلبند تردد می کنند اما به دلیل خطرناک بودن مسیر، تنها افراد محلی مسلط به مسیر می توانند این فاصله را طی کنند.

فیلبند آخرین روستای جنگل «چلاو» به حساب می آید و پدیده اقیانوس ابر در این روستا، هرساله گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می کند.

فیلبد

مسیر دسترسی به روستای فیلبند

مسیر دسترسی به فیلبند از طریق جاده هراز است. فاصله تهران تا فیلبند در حدود ۱۷۰ کیلومتر است؛ اما پیچ وخم های جاده فرعی کوهستانی این روستا باعث می شود پیمودن آن حدود چهار ساعت زمان ببرد. برای رفتن به فیلبند از تهران باید از خروجی های شمال شرق تهران به بزرگراه تهران پردیس وارد شوید و با گذشتن از شهر رودهن به خروجی جاده هراز برسید. جاده هراز را تا جنگل الیمستان ادامه دهید و روبه روی روستای «پرن» به مسیر فرعی جاده فیلبند وارد شوید. این مسیر فرعی کوهستانی، در شرق جاده هراز قرار دارد.

از تهران تا ابتدای جاده فرعی فیلبند ۱۴۰ کیلومتر است و از ابتدای این جاده فرعی، ۳۰ کیلومتر تا روستای فیلبند راه دارید اما طی کردن این مسافت در حدود یک ساعت زمان می برد. در ابتدای این جاده کوهستانی از روستای «پاشاکلا» خواهید گذشت و در ادامه به روستای «سنگ چال» می رسید.

روستای فیلبند بعدازاین روستا قرار دارد؛ اما فاصله سنگ چال تا فیلبند، بسیار پرپیچ وخم می شود، به خصوص در زمان بارندگی، تردد در این جاده می تواند خطرساز شود. در ابتدای جاده مینی بوس هایی نیز به روستا تردد می کنند.

فیلبند

این جاده پرپیچ وخم در فصل های پاییز و زمستان خطر بیشتری دارد و در زمان بارش های زمستانی امکان تردد به این روستا به دلیل خطر سقوط به دره وجود ندارد اما در بهار و تابستان سفر با ماشین شخصی به فیلبند میسر می شود. مسیر دسترسی به این روستا از روستاهای اطراف آن به صورت پیاده نیز میسر است، اما مدت زیادی طول می کشد و نیازمند راهنمای محلی مسلط به مسیر است.

فاصله روستای فیلبند تا دریا در نزدیک ترین مسیر با ساحل محمودآباد در حدود ۸۰ کیلومتر و فاصله آن تا بابلسر نیز ۹۵ کیلومتر است که طی کردن آن، دو ساعت طول می کشد. فیلبند به دلیل شهرت فراوان و زیبایی منحصربه فردش، از نقاط مختلف شمال نیز گردشگر دارد و شهر آمل، نزدیک ترین شهر به روستای فیلبند و در مسیر دسترسی به آن است.

آمل تا فیلبند در حدود ۵۷ کیلومتر فاصله دارد. فاصله ساری تا فیلبند ۱۲۶ کیلومتر و نور تا فیلبند ۱۰۴ کیلومتر است. شیرگاه تا فیلبند فاصله ای در حدود ۱۲۴ کیلومتر دارد.

فیلبند

اگر در شهرهای شمال شرقی کشور و مشهد اقامت دارید، برای رفتن به روستای فیلبند باید ابتدا به شهر ساری بروید و سپس مسیر را به سمت بابل، آمل و فیلبند ادامه دهید. اگر در شهرهای شمال غربی هستید، با گذشتن از رشت و ادامه مسیر در جاده ساحلی، به نور و سپس آمل خواهید رسید، در سایر شهرها نیز برای رفتن به این روستا باید از تهران و جاده هراز بگذرید.

در فصل های مناسب، تور فیلبند توسط آژانس های مسافرتی گوناگون برگزار می شود و تنوع بالایی در مدت زمان تور و سطح خدمات وجود دارد؛ به دلیل اقبال بالای طبیعت گردان از این روستای دیدنی، تور فیلبند از ساری و سایر شهرهای شمالی نیز ارائه می شود.

بهترین زمان سفر به روستای فیلبند

این روستا در فصل های مختلف آب وهوای متنوعی را تجربه می کند. از اوایل پاییز و با شروع سرما اقامت در این روستا بسیار سخت می شود؛ با رسیدن زمستان و بارش برف، ساکنان روستا این منطقه را ترک می کنند و به شهرها و روستاهای گرم تر در حومه فیلبند می روند.

روستای فیلبند

در فصل بهار، فیلبند سرزمین چهارفصل است. در یک روز ممکن است آفتاب، باران، تگرگ، برف و رنگین کمان را با فواصل کوتاه در آن ببینید، اما روستا در تابستان بهترین شرایط آب وهوایی را دارد. در این زمان هوا خنک می ماند و حتی شب های تابستان، هم چنان هوا خنک است.

بهترین زمان سفر به روستای فیلبند، فصل های بهار و تابستان هستند. از آغاز بهار هرچه به سمت تابستان پیش برویم، شرایط آب وهوایی این روستا مناسب تر می شود. این فاصله شلوغ ترین زمان گردشگری منطقه است و گردشگران زیادی در این بازه سال از این روستا بازدید می کنند.

دریای ابر فیلبند در بیشتر روزهای سال وجود دارد؛ اما تجمع آن در زمان طلوع آفتاب و نزدیک به بارندگی ها بیشتر است. در فصول سرد، توده های ابری متراکم تر هستند؛ اما امکان سفر در این زمان ها به فیلبند وجود ندارد. برای لذت بردن از دریای ابر می توانید در بهار به این منطقه سفر کنید، اگرچه در تابستان نیز شانس تماشای ابرها را خواهید داشت، کافی است کمی سحرخیز باشید.

گردشگری

در سفر به فیلبند کجا اقامت کنیم؟

برای اقامت در فیلبند گزینه های محدودی دارید. این روستا هتل یا مهمان پذیر ندارد و به دلیل زیبایی های طبیعی آن و تمایل گردشگران به اقامت در خود روستا، بهترین گزینه ها خانه های روستایی و محلی هستند. البته به دلیل حجم بالای مسافران در فصل های بهار و تابستان، قیمت کلبه های روستایی فیلبند بالا می رود. برای اجاره کلبه در فیلبند می توانید به صورت غیرحضوری اقدام کنید و رزرو کلبه را از طریق اینترنتی انجام دهید.

در قسمت غربی روستا مسافرخانه ای قرار دارد که به نام «تکیه غرب» شناخته می شود. این مسافرخانه اتاق برای اجاره شبانه دارد اما امکانات آن بسیار محدود است. قیمت این مسافرخانه مناسب است و امکانات اولیه آن در فضایی روستایی، برای بعضی از گردشگران می تواند خاطره انگیز باشد.

در نزدیکی امام زاده قاسم فیلبند نیز یک مهمان پذیر کوچک وجود دارد. برای علاقه مندان کمپ کردن در فضای باز، روستای فیلبند از بهترین گزینه ها است اما به خاطر داشته باشید با توجه به شرایط خاص آب وهوایی منطقه و احتمال تگرگ و بارش های ناگهانی، به طورحتم وضعیت جوی را در زمان سفرتان استعلام کنید و آمادگی کامل داشته باشید. تماشای طلوع خورشید، می تواند اقامتی بسیار دل نشین و خاطره انگیز در طبیعت برایتان بسازد.

در سفر به فیلبند با خود چه ببریم؟

در سفر به روستای فیلبند باید لباس گرم و کفش مناسب همراه ببرید. به دلیل ارتفاع این روستا، گشت وگذار در اطراف آن همراه با کوهنوردی خواهد بود، ضمن اینکه وضعیت جوی پایدار نیست و امکان بارندگی وجود دارد. همراه داشتن پوتین یا کفش ساق دار مناسب، شمارا برای پیاده روی طولانی و کوهنوردی آماده می کند. بادگیر و بارانی را هم فراموش نکنید.

اگر قصد اقامت در فضای باز را دارید، باید وسایل کامل کمپ کردن با خود داشته باشید. امکانات فیلبند محدود است و ممکن است برای تهیه ساده ترین وسایل و مواد خوراکی، قیمت های بالا بپردازید، پس به مقدار مناسب آب و غذا و وسایل موردنیاز خود را همراه ببرید. مناطق اطراف روستای فیلبند تابلوهای راهنما ندارند. اگرچه حضور راهنمای محلی برای بازدید از نقاط دورتر لازم است، برای احتیاط بیشتر باید نقشه آفلاین را از قبل دانلود کنید تا در صورت نبود دسترسی به اینترنت، از موقعیت مکانی خودآگاه باشید.

کوله پشتی با وسایل محدود و سبک برای گشت وگذار در روستای فیلبند، بسیار مناسب است. کیسه خواب شما را در شب مصون نگه می دارد و دوربین عکاسی برای ثبت خاطرات و لحظات زیبا در این سفر، بسیار لازم است. به یاد داشته باشید که برای حفظ نظافت و اکوسیستم منطقه، هیچ زباله ای در روستای فیلبند به جا نگذارید.

فیلبند

جاهای دیدنی اطراف فیلبند

روستای سنگ چال و جنگل های زیبای چلاو در نزدیکی روستای فیلبند، برای پیاده روی در طبیعت، گزینه های مناسبی هستند و می توانید ساعت هایی را به گشت وگذار در آن ها بپردازید. در اطراف سنگ چال، به دام های در حال چرا برمی خورید و کلبه های چوبی زیبایی در این مسیر خودنمایی می کنند.

بقعه «امام زاده یحیی» در این روستا قرار دارد و می توانید در گشت و گذارتان به این امام زاده هم سر بزنید اما به خاطر داشته باشید باید با راهنمای محلی به دیدن این روستا بروید تا بتوانید راه رفت وبرگشت را پیدا کنید. برای افراد ناآشنا به این منطقه احتمال گم شدن بسیار زیاد است، زیرا هیچ تابلوی راهنمایی در مسیر وجود ندارد.

در مسیر رفت به سمت روستای فیلبند و در ابتدای روستای سنگ چال، مغازه های محلی با محصولات و صنایع دستی شمال وجود دارند. مردادماه در این روستا جشنواره محلی برگزار می شود که اگر در این زمان به این منطقه سفر کنید، می توانید از تماشای جشن های بومی بالباس های محلی لذت ببرید و بافرهنگ و رسوم مردم این منطقه بیشتر آشنا شوید.

اطراف روستای فیلبند رودخانه ای وجود ندارد، اما چشمه های آب معدنی در اطراف این روستا جوشیده اند. از معروف ترین آن ها می توان «چشمه لار» را نام برد که خواص آب آن برای بیماری های کلیوی و استخوان درد، بسیار عالی است.

«امام زاده قاسم» در نزدیکی قله «اندوار» و در کوه های جنوبی فیلبند قرار دارد. مسیر حرکت به سمت این امام زاده فرازونشیب زیادی دارد. برای طی کردن این مسیر باید از راهنمایان محلی کمک بگیرید. طبیعت اطراف امام زاده قاسم بسیار چشم نواز است.

داخل بقعه مکان مناسب برای استراحت و در نزدیکی آن اقامتگاه کوچکی وجود دارد. با کمی استراحت در این منطقه می توانید به پیاده روی در مسیر ادامه دهید و به روستای «رستم چال» برسید. در این روستا دو گودال بزرگ خواهید دید که گفته می شود از برخورد دو شهاب سنگ به جا مانده اند.

پس از روستا، مسیری پاکوب به سمت جنگل الیمستان به چشم می خورد. پیاده روی در این جنگل سرسبز و تماشای طبیعت بکر آن، خالی از لطف نیست.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

helptinn

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

از ما حمایت کنید