بازدید سایت : ۳۵۸۹۲

30 حقیقت جالب درمورد ژاپن

30 نکته جلب توجه و عجیب در مورد ژاپن که خارجی ها را شگفت زده می کند!

30 حقیقت جالب درمورد ژاپن
تین نیوز

چیزهای زیادی درمورد ژاپن وجود دارند که نمی توان آن ها توضیح داد. فرهنگ و آداب و رسوم قدیمی که ریشه در تاریخ کهن این سرزمین دارند، به نوعی به در شکل مدرن و امروزی درآمده و نکات جالب توجهی را پدبد آوده اند که آلاله در این جا به تشریج 30 نمونه از آن ها خواهیم پرداخت.

خوشبختانه دوست داشتن این کشور به معنی درک تمامی آداب و رسوم عجیب و غریب آن نیست. آداب و رسومی که گاهی حتی با پرسیدن و بحث و گفتگو نیز قابل فهم و درک نیستند.

پس از خواندن این مطالب از خود بپرسید که آیا مایل به تدارک دیدن یک سفر به ژاپن و دیدن این مسائل عجیب و غریب برای خودتان هستید.

1. بیشتر مساحت ژاپن را کوه تشکیل می دهد.

در واقع 70 درصد از مساحت کشور ژاپن را کوه ها شامل دو آتشفشان تشکیل می دهند.

2. خربزه ها به شدت گران هستند.

یک خربزه که دارای شکل و اندازه ای مانند طالبی است با چند نقص را می توانید در این کشور با قیمتی معادل 300 دلار بیابید.

3. ژاپن عاشق قهوه است.

ژاپن وارد کننده چیزی برابر با 85 درصد از تولید سالانه قهوه جاماییکا است.

4. در دستشویی ها باید کفش های مخصوص بپوشید.

وقتی که می خواهید در خانه یک ژاپنی از دستشویی استفاده کنید، احتمالاً مجبور خواهید بود از دمپایی های مخصوص استفاده کنید. این در حالی است که در بیشتر خانه های ژاپنی مکان مجزایی برای دوش گرفتن وجود ندارد و این به این معنی است که کف زمین همواره خیس است.

شگفتی های ژاپن

5. دندان های نامنظم امروزه مد هستند.

جوان های ژاپنی امروزه علاقه زیادی به دندان های نامنظم یا به اصطلاح "دندان های بی قاعده" پیدا کرده اند. به این شکل از دندان ها در زبان ژاپنی یایبا (Yaeba) گفته می شود. در تصویر زیر، حالت قبل و بعد یک دختر جوان ژاپنی یایبا شده را مشاهده می کنید.

شگفتی های ژاپن

6. ملچ ملچ کردن در ژاپن نشانده خوبی است.

رشته فرنگی و به خصوص سوبا (که از گندم سیاه ایجاد شده است) در هنگام خوردن معمولاً با سرو صدا و هورت کشیدن همراه است. وقتی که این غذا با ولع صرف می شود به این معنی است که از آشپز تعریف می شود و نشان دهنده لذت بردن فرد از غذا است.

7. مرغ سوخاری کنتاکی غذای کریسمس است.

اگرچه ژاپنی ها به صورت سنتی کریسمس را جشن نمی گیرند، اما شعب رستوران های مرغ کنتاکی (KFC) در میان خارجی هایی که در ژاپن زندگی می کنند بسیار پرطرفدار شده اند چرا که این خارجی ها نمی توانند در این موقع از سال در هیج جایی در ژاپن بوقلمون یا مرغ کامل تهیه کنند.

8. شصت را مخفی می کنند.

خرافه ای همه گیر در ژاپن وجود دارد که بر طبق آن اگر کسی از کنار تابوت فرد دیگری رد شود باید شصت خود را مخفی کند. انگشت شصت در کشور ژاپن به انگشت والدین شهرت دارد و مخفی کردن آن به معنی حفاظت از پدر و مادر است.

9. لغت کارائووکه در زبان ژاپنی به معنی "ارکستر خالی" است.

کارائوکه یک دستگاه سرگرم کننده است که در ژاپن اختراع شده و برای آواز خوانی افراد مبتدی کاربرد دارد. این دستگاه آهنگ بیکلام را پخش می کند و در همین حال متن آهنگ را بر روی صفحه نمایش خود نمایش می دهد. نکته جالب توجه این است که این لغت در زبان ژاپنی به معنی "ارکستر خالی" است. کسانی در از این دستگاه استفاده کرده اند و از شنیدن صدای خود لذت برده اند باید بدانند که با اجرا در یک ارکستر خالی فقط خود را خجالت داده اند.

شگفتی های ژاپن

10. کافه خرگوش ها

در معبد سنسوجی (Senso-ji) ژاپن معبدی در چند طبقه وجود دارد که در آن انواع مختلفی از گونه ای خرگوش یافت می شوند. که همه آن ها نیز منتظر شما هستند تا آن ها را بغل کنید. در این کافه ابتدا باید دست هایتان را بشویید، سپس یک خرگوش را برای بغل گرفتن انتخاب کنید (این کار از آنچه که شما فکر می کنید بسیار سخت تر است چرا که انتخاب از میان آن همه خرگوش دماغ آویزان کار مشکلی است). کار بعدی این است که سبد حاوی خرگوش را به میز خود ببرید و با خرگوش خود آشنا شوید. هزینه این کافه برای نیم ساعت 15 یورو است که در صورت پوشاندن لباس به خرگوش ها هزینه اضافی دریافت می شود.

11. در مدارس ژاپن هیچ سرایداری وجود ندارد.

در عوض مدرسه به دانش آموزان یاد می دهد که نظافت اتاق ها را خود دانش آموزان بر عهده بگیرند. هر روز زمانی خاصی برای دانش آموزان در نظر گرفته می شود تا کلاس ها را مرتب کنند، کف اتاق ها را جارو بزنند و دستشویی ها را تی بکشند.

شگفتی های ژاپن

12. زنان ژاپنی دندان های خود را سیاه می کردند.

در گذشته چون دندان سفید، زشت تلقی می شد، زنان ژاپنی دندان های خود را سیاه می کردند.

13. کارمندان ژاپنی اغلب در سرکار چرت می زنند.

به این چرت زدن ها "اینموری" (inemuri) می گویند. این امر به این معنی است  که فرد ساعات زیادی را به کار مشغول بوده است ( برخی از این افراد تا 19 ساعت در روز کار می کنند، بنابراین چرت زدن در سر کار بسیار تشویق می شود).

14. سیاه کردن چهره در ژاپن مد است ولی سیاه کردن چهره دارای آن معانی بدی نیست که در غرب به آن اطلاق می شود.

"گانگرو" به معنی "سیاه روی" مانند بیشتر گرایش هایی که در جهان مد می شوند، توسط جوان های سرکش و طغیان گری مد شد که علیه مفهوم زیبایی سنتی ژاپن به شورش پرداختند. این جوانان دیگر به صورت رنگ پریده، موی سیاه و آرایش های محدود اعتقادی ندارند.

شگفتی های ژاپن

16. بزرگسالان در ژاپن به فرزند خواندگی پذیرفته می شوند.

98 درصد از به کسانی که به فرزندخواندگی قبول می شوند در ژاپن مردهای بین 20 تا 30 سال هستند. دلیل را می پرسید؟ اگر دارنده یک تجارت خانوادگی پسری نداشته باشد که بتواند نام خانوادگی اش را زنده نگه دارد، باید یک وارث متناسب را به فرزند خواندگی قبول کند.

17. یادگیری این که چگونه ماهی بادکنکی فوگو را بپزید، یک تجارت جدی است.

چیزی در حدود 11 سال طول می کشد تا یک آشپز ماهر برای پخت ماهی فوگو شوید، چرا که این ماهی یک ماهی بادکنکی بسیار سمی است. اگر این ماهی به شکل نادرست طپخ شود می تواند فرد مصرف کننده را به کشتن دهد. آشپز فوگو باید در پایان آموزش، به عنوان امتحان، غذا خود را بخورد تا گواهی نامه آماده سازی و طپخ این غذا به وی اهدا شود.

18. در ژاپن می توانید برای خوردن غذا به رستوران های کنسروی بروید.

در رستوران آقای کانسو (Kanso) فقط غذای کنسرو شده وجود دارد و مس توانید به جای منو، میان قفسه کنسروها به گشتن بپردازید و غذای دلخواه خودرا انتخاب کنید.

شگفتی های ژاپن

19. ژاپن دارای جشنواره ای است که در آن مردان لباس های خود را از تن بیرون می آورند.

هدکا ماتسوری (Hadaka Matsuri) نام فستیوالی است که در آن هزاران مرد ژاپنی بیشتر لباس هایشان را در ملاً عام از تن بیرون می آورند. چرا که بر اساس افسانه قدیمی مرد تقریباً برهنه توانایی بیشتری را برای مقاومت در برابر روح های شیطانی دارد.

20. در ژاپن جنگل خودکشی وجود دارد.

آوکیگاهارا (Aokigahara) جنگلی در دامنه های کوه فیجی است. این جنگل به عنوان دومین مکان محبوب خودکشی در جهان شهرت دارد (رتبه نخست را پل گلدن گیت سانفرانسیسکو در اختیار دارد). تنها در سال 2010 بیش از 50 نفر در این جنگل اقدام به خودکشی کردند.   

21. بسیاری از مردان ژاپنی برای از بیرون رفتن از خانه شان امتناع می کنند.

در این بیماری که به "هایکیکوموری" به معنی صرف نظر کردن است، مرد خود را در اتاقش و به دور از فضای خارجی حبس می کند. روانشناسان معتقدند که این بیماری رابطه تنگاتنگی با افسردگی و اضطراب موجود در فشارهای اجتماعی ژاپن دارد.

شگفتی های ژاپن

22. در ژاپن شما می توانید درون یک کپسول بخوابید.

هتل کپسولی در ازاکا ژاپن قرار دارد. این هتل از مجموعه ای از کپسول های کوچک تشکیل شده است که برای اقامت شبانه سریع و راحت در نظر گرفته شده است.

شگفتی های ژاپن

23. در ژاپن گوشت خام اسب غذای محبوبی است.

در حقیقت "باساشی" به عنوان غذای لذیذی در نظر گرفته می شود.

24. گران ترین ماهی تن در ژاپن فروخته شده است.

بازار مشهور تسوکیجی (Tsukiji) در حزاجی یک ماهی تن را به قیمت بیش از 735 هزار دلار فروخته و از این بابت رکورد دار است.

شگفتی های ژاپن

25. ژاپن دارای جزیره ای است که مملو از خرگوش است.

اکونوشیما جزیره ای است که در دریای اینلند (Inland) ژاپن قرار دارد. این جزیره خانه ای برای هزاران خرگوش آزاد و رها است.

26. کوتاه ترین پله برقی جهان در این کشور وجود دارد.

کوتاه ترین پله برقی جهان در زیرزمین فروشگاه مور در کاوازاکی ژاپن قرار دارد. این پله برقی تنها دارای 5 پله است.

27. در ژاپن مردم به شکل کاملاً عجیب و غریبی اخراج می شوند.

قانون کار در ژاپن مانند بسیاری دیگر از کشورها به شکلی است که کارفرمایان در زمان اخراج کارکنان باید هزینه های قابل توجهی را پرداخت کنند. بسیاری از این شرکت ها به فرمول دست یافته اند که به آن اتاق تبعید می گویند. این شرکت ها در ژاپن افرادی را که می خواند اخراج کنند را به اتاقی می فرستند که کارهای بی فایده و بسیار کسل کننده را انجام دهند با این امید که این افراد خود کارشان را ترک گویند.

28. قانون اساسی ژاپن پس از جنگ جهانی دوم کاملاً تغییر یافت.

اصلاحیه این قانون در مقاله شماره 9 بدنام خود، تمامی انواع جنگ و دشمنی را محکوم می کند.

29. درصد با سوادها در ژاپن تقریباً 100 درصد است.

زمانی که بحث تحصیل می شود، ژاپنی ها بسیار منظم و علاقه مند هستند.

30. ژاپن قدیمی ترین شرکت جهان را در خود دارد.

شگفتی های ژاپن

شرکت کنگو گومی با مسئولیت محدود قدیمی ترین شرکت جهان است که در سال 578 میلادی تاًسیس شد.

منبع: آلاله
ارسال نظر
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.
  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.
  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.