• آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات مصوب سال ۱۳۹۵

  • براساس مواد دهگانه کد جهانی اخلاق جهانگردی، در هریک از محورهای مندرج در کد برای دولت‌های عضو سازمان جهانی گردشگری و فعال در عرصه جهانگردی، حقوق و تکالیفی منظور شده است که به تفکیک به شرح زیر احصاء می‌گردد:

  • دستورالعمل گمرک برای ارائه تسهیلات ترانزیت خارجی و داخلی براساس سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شد.

  • در چارجوب بررسی مفاد قراردادهای پیش فروش و فروش فوری، شرکت‌های خودروساز به اعمال اصلاحات مدنظر شورای رقابت در قراردادهای خود و ارسال نسخه نهایی این قراردادها به مرکز ملی رقابت متعهد شدند.

  • رییس مجلس شورای اسلامی در نامه ای قانون اصلاح موادی از قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی را به حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری ابلاغ کرد. علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه شماره25108/288 قانون اصلاح مواد (1)، (6) و (7) قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی را به حسن روحانی رییس جمهور اسلامی ایران ابلاغ کرد.

  • اخذ مجوز برای انجام فعالیت‌های مرتبط با صنعت گردشگری اغلب محل مناقشه بوده است. ازسویی برخی از نظریه‌پردازان بر این باورند که به‌طور کلی صدور مجوز از سوی نهادهای دولتی به‌منظور انجام فعالیت، گونه‌ای دیگر از مداخله دولت در روابط قراردادی کنشگران بازار است و اگر نگوییم مخرب، دست‌کم مداخله‌ای بی‌مورد است که تنها باعث افزایش دیوان‌سالاری می‌شود. از سوی دیگر، برخی بر این باورند که صدور مجوز و نظارت حداقلی دولت، نه تنها به تضمین رقابت منصفانه در این بخش منتهی می‌شود، بلکه ضمن تضمین حقوق مصرف‌کننده، از فعالیت‌های غیرقانونی و متخلفانه جلوگیری می‌کند.

  • یکی از کنشگران در حوزه‌ ارائه‌ خدمات گردشگری و مسافرتی که نقش عمده‌ای را در برنامه‌ریزی، ارائه تور و جابه‌جایی گردشگران بازی می‌کنند، دفاتر ارائه‌دهنده‌ خدمات مسافرتی و جهانگردی هستند. در بسیاری از کشورها مقرراتی برای تاسیس، مسوولیت‌ها و نظارت بر این دفاتر تصویب و اجرایی شده است. نظام حقوقی ایران نیز مقرراتی برای نحوه‌ فعالیت و نظارت بر این دفاتر در نظر گرفته که در «آیین‌نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی، جهانگردی و زیارتی» منعکس شده است. این نوشتار به اختصار به بررسی شرایط صدور مجوز برای این دفاتر پرداخته است.

  • با تصویب دولت، آئین‌نامه ساماندهی حمل و نقل عمومی روستایی ابلاغ شد. هیأت وزیران به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و به استناد ماده «232» قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران - مصوب 1389 - و اصل یکصد و سی هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آئین‌نامه ساماندهی حمل و نقل عمومی روستایی را تصویب و ابلاغ کرد.

  • رئیس‌جمهور در نامه‌ای قانون اصلاح قانون برنامه پنجم توسعه را برای اجرا ابلاغ کرد. حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور، قانون اصلاح قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه کشور را به منظور اجرا، ابلاغ کرد.

آرشیو