| کد خبر: 267229 |

◄ کارمزد شبکه اتریوم؛ بررسی عملکرد و دلایل اهمیت

کارمزد شبکه اتریوم مانند پرداخت «عوارض» برای استفاده از بلاکچین اتریوم است.

تین نیوز

اگر تا به حال در یک بزرگراه عوارض پرداخت کرده‌اید، می‌توان گفت که شما از قبل چیزهایی در مورد هزینه گس یا کارمزد شبکه اتریوم می‌دانید. کارمزد شبکه اتریوم مانند پرداخت «عوارض» برای استفاده از بلاکچین اتریوم است. با این تفاوت که باجه‌های عوارض بزرگراه ممکن است توسط یک نفر اداره شود، اما بلاک چین اتریوم از تعداد زیادی اپراتور غیرمتمرکز استفاده می‌کند.

 

در این مقاله توضیح جامعی درباره کارمزد شبکه اتریوم، اینکه چگونه این کارمزها تعیین می‌شوند و دلایل اهمیت آن، ارائه شده‌است.

کارمزد شبکه اتریوم چیست؟

گس‌فی و هزینه گس دو نمونه از دیگر اسامی هستند که به‌جای کارمزد شبکه اتریوم استفاده می‌شوند. اتریوم رمزارزی است که کاربران برای پردازش تراکنش‌ها یا استفاده از قراردادهای هوشمند، به‌عنوان کارمزد در شبکه اتریوم می‌پردازند. کارمزد شبکه اتریوم به  gwei که برابر با یک میلیاردم ETH است، پرداخت می‌شود. کارمزد شبکه اتریوم را فقط می‌توان با توکن بومی اتریوم، یعنی اتر (ETH) پرداخت کرد. شایان ذکر است که یکی از دلایل اصلی بالا بودن گس فی، بالا بودن قیمت خرید اتریوم و در نتیجه واحدهای آن یا همان Gwei است. دلیل پرداخت گس فی این است که شبکه اتریوم از کارمزدهای شبکه اتریوم به شکل توان محاسباتی استفاده می‌کند.

کارمزد شبکه اتریوم توسط سه متغیر تعیین می‌شود:

میزان پیچیدگی، به طور خاص، میزان پیچیدگی، مقدار کارمزد مورد نیاز برای پردازش یک معامله را تعیین می‌کند.

گس‌فی پایه، هزینه اولیه از پیش تعیین شده‌ای است که با مقادیر کمتر از آن، تراکنش برای پردازش در بلاکچین تایید نمی‌شود.

انعام یا کارمزد اولویت، این کارمزد یک هزینه تشویقی اختیاری برای تسریع زمان پردازش است.

کل هزینه کارمزد شبکه اتریوم شما با اضافه کردن هزینه پایه به میزان انعام اختیاری و ضرب آن در مقدار گس مصرفی تعیین می‌شود.

کارمزد شبکه اتریوم چگونه کار می‌کند؟

فرض کنید می‌خواهید اتریوم بخرید. در ادامه فرآیند گام به گام نحوه محاسبه کارمزد شبکه اتریوم را در این سناریو ارائه خواهیم کرد:

در ابتدا باید تراکنش را با استفاده از پلتفرم یا صرافی دلخواه خود آغاز ‌کنید. سپس، مقدار خرید مورد نظر خود و سایر اطلاعات مربوطه را وارد خواهید کرد.

در گام بعدی هزینه تخمینی کارمزد شبکه اتریوم را درخواست می‌کنید. این پلتفرم تخمینی از گس فی را در اختیار شما قرار می‌دهد. بسیاری از پلتفرم‌ها و صرافی‌ها به صورت خودکار کارمزدهای فعلی اتریوم و تقاضای جاری شبکه را ارزیابی می‌کنند تا هزینه‌ای را پیشنهاد دهند که با سرعت تراکنش شما همخوانی داشته‌باشد. اگر کارمزد برآورد شده قابل قبول باشد، می‌توانید تراکنش را برای پردازش ارسال کنید.

تراکنش به بلاکچین اتریوم ارسال می‌شود. داده‌های موجود در سفارش خرید، محدودیت بالایی روی کل هزینه‌ای که مایل به پرداخت آن هستید، قرار می‌دهد.

یک اعتبارسنج اثبات سهام که به آن اصطلاحا ولیدیتور نیز گفته می‌شود، یک بلاک جدید ایجاد می‌کند. ولیدیتورهای شبکه اتریوم با انتخاب تراکنش‌هایی که باید اعتبارسنجی شوند، بلاک‌های جدیدی را برای بلاک چین اتریوم جمع‌آوری می‌کنند. تراکنش‌هایی که بالاترین کارمزد تراکنش را دارند، معمولا زودتر انتخاب می‌شوند، زیرا برای اعتبارسنج‌ها سودآورتر هستند. تراکنش شما به طور کلی پس از گنجاندن در یک بلاک و اضافه شدن آن به زنجیره بلوکی تکمیل می‌شود.

موجودی کیف پول دیجیتال شما با انتشار تراکنش در بلاک چین، به‌ روزرسانی شده و کارمزد شبکه نیز از آن برداشت می‌شود. کل مبلغی که کاربر باید برای انجام تراکنش بپردازد، مبلغ خرید ETH به اضافه کارمزد آن است.

اعتبارسنجی که تراکنش شما را پردازش کرده‌است، انعامی که شما پرداخت کردید را به همراه کارمزد شبکه دریافت می‌کند. برای جلوگیری از تورم ارز ETH، کارمزدهای پایه «سوزانده می‌شوند» و از گردش حذف می‌شوند.

چرا کارمزد شبکه اتریوم برای سبد سرمایه‌گذاری اهمیت دارد؟

کارمزد شبکه اتریوم 1

 

اگر به مالکیت یا معامله اتریوم علاقه دارید، مهم است که بدانید چقدر به عنوان هزینه‌های کارمزد اتریوم خود می‌پردازید و اینکه چگونه می‌توانید آن را به حداقل برسانید.

اگر قبلا به عنوان سرمایه‌گذار صندوق سرمایه‌گذاری مشترک یا معامله‌گر سهام فعالیت کرده‌باشید، حتما از اهمیت به حداقل رساندن کارمزدها باخبر هستید. این دست از هزینه‌ها در نهایت می‌تواند به مبلغ زیادی تبدیل شود. بنابراین، حتی یک کارمزد به ظاهر ناچیز می‌تواند تاثیری مرکب بر عملکرد کلی سبد شما داشته باشد. معامله‌گرانی که اغلب به خرید و فروش سهام مشغول هستند، ممکن است بابت کارمزد کارگزاری یا همان بروکر ضرر کنند. معامله‌گران ارزهای دیجیتال نیز ممکن است در زمینه قیمت‌های بالای گس غافلگیر شوند.

همان اصل کارمزدهای ترکیبی در مورد کارمزدهای شبکه اتریوم اعمال می‌شود و تاثیر زیادی روی سبد ارزهای دیجیتال کاربر خواهد داشت. خرید و فروش فعال در پلتفرم اتریوم یا شرکت در فعالیت‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) باعث می‌شود که مجبور به پرداخت کارمزد شبکه اتریوم شوید و برخلاف کارمزدهای عمدتا قابل پیش‌بینی که توسط کارگزاری‌های سهام دریافت می‌شود، کارمزد شبکه اتریوم متغیر است و می‌تواند افزایش یابد.

یکی از راه‌های ارزیابی کارمزد شبکه اتریوم این است که آنها را در چارچوب بازگشت سرمایه مورد انتظار خود در نظر بگیرید. اگر انتظار بازدهی بالایی دارید یا ارزش بالایی برای تراکنش اتریوم قائل هستید، ممکن است مایل به پرداخت گس فی بیشتری باشید. اما حرکت هوشمندانه برای سرمایه‌گذاران آگاه به هزینه، این است که همیشه پرداخت کارمزد شبکه اتریوم خود را به حداقل برسانند.

نحوه نظارت بر کارمزد شبکه اتریوم

 

کارمزد شبکه اتریوم 2

با نظارت بر قیمت فعلی کارمزد شبکه اتریوم، می‌توانید مبلغی را که می‌پردازید به حداقل برسانید. شاید در نگاه اول کار دشواری به نظر برسد اما ابزارهای آنلاین زیادی برای ردیابی قیمت کارمزد شبکه اتریوم وجود دارد.

تعدادی از بهترین ابزارهای نظارت بر کارمزد شبکه اتریوم عبارتند از اتراسکن (Etherscan)، اتر گس استیشن (ETH Gas Station) و گس نو (GasNow).

هر یک از این ابزارها اطلاعات دقیقی در مورد کارمزد شبکه اتریوم برای تراکنش‌های آهسته، متوسط و سریع ارائه می‌دهند. همچنین می‌توانید اطلاعات تاریخی، میانگین‌های متحرک و تابلوهای امتیازاتی را ببینید که بیشترین گس‌فی‌ها را فهرست می‌کنند.

چرا قیمت کارمزد شبکه اتریوم بی‌ثبات است؟

درست مانند قیمت بنزین در پمپ بنزین، کارمزد شبکه اتریوم نیز می‌تواند متغیر باشد. اگر بسیاری از معامله‌گران، سرمایه‌گذاران و کاربران برنامه‌های غیرمتمرکز بخواهند به بلاکچین اتریوم دسترسی داشته باشند، شبکه شلوغ می‌شود. کاربران بلاکچین اتریوم ممکن است برای تسریع روند انجام تراکنش‌های خود مایل به پرداخت انعام بیشتری به ولیدیتورها باشند که باعث افزایش قیمت گس می‌شود.

در مقابل، اگر استفاده از شبکه کم باشد، اعتبارسنج‌هایی که مایل به اضافه کردن بلاک به زنجیره هستند، احتمالا قیمت‌های پایین را نیز می‌پذیرند. بنابراین، گس‌فی می‌تواند به شدت کاهش یابد. تغییر مداوم در ازدحام شبکه باعث ایجاد نوسانات مداوم برای کارمزد شبکه اتریوم می‌شود. در نهایت، این موضوع به میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد.

بهترین زمان برای انجام تراکنش در شبکه اتریوم

اتریوم

 

طبق مواردی که در بالا اشاره شد، اگر به دنبال یافتن بهترین زمان برای انجام تراکنش خود هستید، بهتر است زمانی را انتخاب کنید که ازدحام شبکه به پایین‌ترین حد خود رسیده باشد. به این ترتیب کارمزد شبکه نیز کاهش می‌یابد و شما هزینه کمتری را پرداخت می‌کنید. شایان ذکر است، به دلیل اینکه حجم بسیار بالایی از تراکنش‌های اتریوم توسط تریدرهای حاضر در اروپا و آمریکا انجام می‌شود، بهتر است در زمان‌هایی فعالیت کنید که این افراد در شبکه ایجاد ازدحام نکرده‌اند. بنابراین، صبح خیلی زود و بعد از نیمه شب بهترین زمان برای انجام تراکنش است.

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید
خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.