| کد خبر: 252435 |

رپرتاژ آگهی؛

◄ بهترین بیمه ماشین را از کجا خریداری کنیم؟

بیمه ماشین یکی از انواع بیمه نامه های صنعت بیمه است که با توجه به طرح اجباری بودن آن با استقبال زیادی مواجه شده است.

تین نیوز

بیمه ماشین یکی از انواع بیمه نامه های صنعت بیمه است که با توجه به طرح اجباری بودن آن با استقبال زیادی مواجه شده است. این بیمه نامه در حقیقت همان بیمه شخص ثالث است که تمام خودروها باید آن را خریداری کنند تا پلیس دستور توقیف خودرو را صادر نکند. همچنین شرکت های بیمه ای برای عدم تمدید بیمه نامه، جریمه در نظر می گیرند که باعث افزایش قیمت بیمه نامه خواهد شد. همچنین با توجه به استفاده بیشتر افراد از خودروها و وسایل نقلیه زمینی، باید بدانید که شرکت های بیمه ای با ارائه طرح های بیمه ای توانسته به عنوان یک پشتوانه مالی برای روزهای سخت و تصادف های رانندگی باشد. در این مطلب درباره پوشش های بیمه نامه ماشین توضیحاتی خواهیم داد با تا انتهای متن همراه باشید.

بیمه ماشین چیست؟

بیمه شخص ثالث یا همان بیمه ماشین جزو متداول ترین بیمه نامه ها در صنعت بیمه است و همانطور که اشاره شد این بیمه نامه اجباری است و در صورت عدم تهیه آن با توقیف خودرو مواجه خواهید شد. به طور کلی تمام دارندگان ماشین باید از تاریخ انقضای بیمه نامه خود اطلاع داشته باشند تا با مشکلات احتمالی جبران حادثه های رانندگی و جریمه تمدید بیمه نامه روبه رو نشوند. همچنین این بیمه نامه دارای سه طرف قرارداد است که به شخص اول بیمه گزار به شخص ثالث بیمه گر و به شخص زیان دیده در حادثه های رانندگی اشخاص ثالث گفته می شود. بیمه ماشین با توجه به قرارداد بیمه نامه، خسارت های مالی و جانی که برای اشخاص ثالث ایجاد می شود را جبران خسارت می کند که شرکت های بیمه ای با توجه به سقف تعهدات خود، هزینه های ایجاد شده را جبران خواهند کرد.

خرید بیمه ماشین

چه خطراتی تحت پوشش بیمه ماشین است؟

بیمه ماشین، دو نوع خطرات جانی و مالی را تحت پوشش دارد که با توجه به سقف تعهدات خسارت های ایجاد شده را برای اشخاص ثالث جبران می کند. این دو نوع پوشش به شرح زیر است.

خسارت های جانی و بدنی:

خسارت های جانی اشخاص ثالث در شرکت های بیمه ای با توجه به بیمه نامه ماشین جبران خسارت خواهد شد. دقت کنید که هر شرکت بیمه ای با توجه به انتخاب پوشش ها و دیه اعلام شده در ابتدای سال، میزان سقف تعهدات خود را مشخص می کند. خسارت های قابل جبران در پوشش جانی و بدنی مشمول: فوت، نقص عضو و هزینه های درمان است. همچنین پرداخت خسارت بدنی، دیه یا همان ارش با توجه به نوع شکستگی، نقص عضو و صدمه ازکارافتادگی کلی یا جزئی تحت پوشش بیمه شخص ثالث  قرار دارد که این نوع بیمه زیر شاخه بیمه ماشین و خودرو از هر نوع بنز، پراید و پژو 206، وانت و ... را شامل می شود.

خسارت های مالی:

در پوشش مالی بیمه ماشین خسارت های وارد شده به اموال اشخاص ثالث تا سقف تعهدات بیمه گر جبران خسارت می شود. خسارت هایی مانند: تصادف با خودروی شخص ثالث یکی از متداول ترین حادثه ها است که شرکت بیمه برای جبران هزینه های تعمیرات و زیان وارد شده به وسیله نقلیه را متعهد می شود.

بیمه ماشین
پوشش های بیمه خودرو

تعیین نرخ بیمه ماشین و سقف تعهدات بیمه نامه

در بیمه نامه ها با کلمه های نرخ بیمه نامه و سقف تعهدات برخورد خواهیم کرد. برای تعیین نرخ بیمه نامه باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت تا بتوان نرخ بیمه ماشین را مشخص کرد. دیه یکی از مهم ترین و اصلی ترین عوامل تاثیر گزار در قیمت بیمه نامه و سقف تعهدات بیمه نامه ماشین است. به طور کلی توضیحی درباره عوامل مختلف در قیمت گذاری بیمه ماشین خواهیم داد که به شرح زیر هستند.

میزان دیه اعلام شده در ابتدای سال

دیه جزو مهم ترین عوامل تاثیر گزار در تعیین میزان سقف تعهدات بیمه نامه و قیمت بیمه نامه است. قوه قضاییه دیه را در ابتدای هر سال تعیین و اعلام می کند. شرکت های بیمه ای هم با توجه به این مبالغ اعلام شده، باید میزان سقف تعهدات خود را در نظر گیرند. در سال 1401 مبلغ دیه اعلام شده برای ماه های حرام معادل 800 میلیون تومان و برای ماه های عادی سال مبلغ 600 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. این مبالغ را برای پوشش جانی در بیمه ماشین استفاده می کنند که با توجه به آن هم نرخ بیمه نامه و هم سقف تعهدات بیمه گر مشخص خواهد شد. همچنین برای پوشش مالی باید حداقل 2.5 درصد از مبلغ دیه یعنی 20 میلیون تومان تعهدات جبران خسارت خریداری کرد. البته می توان با پرداخت حق بیمه بیشتر میزان تعهدات پوشش مالی را تا سقف 400 میلیون تومان افزایش داد.

درصد تخفیف بیمه نامه راننده

هر راننده ای با توجه به رانندگی مطمئن و کم خطری که دارد ممکن است از کوپن های بیمه ماشین خود استفاده نکند که این موضوع باعث تخفیف بیمه نامه خواهد شد . در قیمت بیمه نامه تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.

میزان جریمه دیرکرد تمدید بیمه نامه ثالث

 در صورت عدم تمدید بیمه نامه ثالث، به صورت روزانه جریمه دیرکرد به بیمه نامه تعلق می گیرد که این جریمه به صورت روزشمار بوده و به حق بیمه پایه اضافه خواهد شد.

خودرو
داشتن بیمه خودرو برای همه الزامی است

میزان تعهدات مشخص شده در پوشش ها

 همانطور که توضیح داده شد، سقف تعهدات پوشش های مالی با پرداخت حق بیمه بیشتر امکان پذیر است. از این رو اگر تمایل به افزایش تعهدات بیمه گر دارید بهتر است که هنگام خرید بیمه ماشین، حق بیمه بیشتر را پرداخت کنید. البته که هیچ اجباری برای افزایش نرخ بیمه نامه وجود ندارد و این تنها با توجه به شرایط و درخواست بیمه گزار فراهم خواهد شد.

تخفیف های شرکت بیمه

شرکت های بیمه ای برای اینکه بتوانند سهم فروش بیمه نامه های خود را افزایش دهند، در روزهای خاص ثالث و به مناسبت های مختلف، طرح های تخفیفی در نظر می گیرند. این تخفیف ها به طور مستقیم بر روی قیمت بیمه نامه تاثیر خواهند گذاشت. همچنین عوامل دیگری هم بر روی نرخ حق بیمه تاثیر خواهند گذاشت که عبارتند از:

  • سال تولید خودرو
  • سال ساخت ماشین
  • تعداد سیلندر
  • کاربری خودرو (آمبولانس، آتش نشانی و تاکسی)

 

اهیمت استفاده از بیمه ماشین

به طور کلی استفاده از وسایل نقلیه زمینی می تواند سرعت کارهای روزانه را افزایش دهد. از طرفی هم می تواند باعث بروز حادثه های رانندگی شود. تصادف یا خطرات رانندگی با هزینه های زیادی روبه رو است و در برخی از مواقع از عهده راننده مقصر خارج است. از این رو بهتر است که از بیمه ماشین استفاده کنید تا علاوه بر جبران خسارت های ایجاد شده ناشی از حادثه رانندگی با توقیف خودرو و جریمه دیرکرد تمدید بیمه روبه رو نشوید.

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

helptinn

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است.
ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

از ما حمایت کنید