| کد خبر: 270000 |

آیا هوش مصنوعی و اینترنت اشیا راه‌ حل ترافیک هستند؟

هوش مصنوعی، حسگرهای اینترنت اشیا، دوربین ها و رادارها به راه حلی برای خودروسازان و رانندگان تبدیل شده اند، زیرا داده هایی که جمع آوری می کنند عملکرد خودروها و محیط زیست را بهبود می بخشد و به ایمنی و کارایی جاده ها کمک می کند.

تین نیوز

هوش مصنوعی، حسگرهای اینترنت اشیا، دوربین ها و رادارها به راه حلی برای خودروسازان و رانندگان تبدیل شده اند، زیرا داده هایی که جمع آوری می کنند عملکرد خودروها و محیط زیست را بهبود می بخشد و به ایمنی و کارایی جاده ها کمک می کند.

 

به گزارش تین نیوز به نقل از ایمنا، اینترنت اشیا و هوش مصنوعی خدمات شهری را متحول، شهرها را هوشمندتر، پایدارتر و پاسخگو به نیازهای شهروندان کرده است. امروزه حدود ۵۶ درصد از جمعیت جهان یا ۴.۴ میلیارد نفر در شهرها زندگی می کنند. در محیط های شهری در حال تحول امروز، ادغام فناوری اینترنت اشیا (IoT) و تجزیه و تحلیل مبتنی بر هوش مصنوعی، این شهرهای به سرعت در حال رشد را به فضاهای کارآمدتر و پایدار تبدیل می کند.

این شهرهای هوشمند از اینترنت اشیا برای بهبود کیفیت زندگی ساکنان با بهینه سازی عملکردهای مختلف شهری مانند جریان ترافیک، نگهداری زیرساخت ها، مدیریت انرژی، کنترل آلودگی و ایمنی عمومی استفاده می کنند. وقتی این ابزار هوشمند به خوبی مدیریت شوند، شهرها با استفاده از داده های «در زمانی» از انواع مختلف حسگرها برای بهبود کیفیت زندگی، امنیت عمومی و افرادی که در آنها زندگی می کنند، بهره می برند. در سال ۲۰۲۱، بیش از ۱۰ میلیارد دستگاه اینترنت اشیا در جهان وجود داشت و تا سال ۲۰۲۵، انتظار می رود که تولید داده های جهانی از ۷۳ زتابایت فراتر رود.

آیا هوش مصنوعی و اینترنت اشیا راه حل ترافیک هستند؟

نقش اینترنت اشیا در کاهش ترافیک

یکی از مهم ترین مزایای فناوری اینترنت اشیا (IOT)، پتانسیل آن برای کاهش تراکم ترافیک شهری است. دستگاه های مجهز به IOT داده های ترافیکی را بین وسایل نقلیه متصل و مرکز کنترل ترافیک در زمان واقعی انتقال می دهند و به این طریق این امکان را برای رانندگان فراهم می کنند که رانندگی را با سناریوهای در حال تغییر، تنظیم کنند. خودروهای متصل به شبکه IOT با زیرساخت های جاده ای مانند چراغ های راهنمایی و محل پارک خودرو ارتباط برقرار می کنند و اطلاعاتی از جمله فاصله تا چراغ های راهنمایی بعدی و تعداد جای پارک موجود در پارکینگ را دریافت می کنند و زمان انتظار را متناسب با این اطلاعات تنظیم می کنند.

آیا هوش مصنوعی و اینترنت اشیا راه حل ترافیک هستند؟

کنترل هوشمند ترافیک

هوش مصنوعی (AI) مسئول تجزیه وتحلیل داده های ترافیکی است که دستگاه های اینترنت اشیا جمع آوری کرده اند. این فناوری می تواند الگوهای موجود در داده های ارائه شده را شناسایی کند و با مدیریت هوشمند جاده ها و دستگاه های متصل، خطرات ایمنی و تصادفات مکرر را کاهش دهد. به عنوان نمونه، سیستم تشخیص فاصله خودکار از حسگرهایی مانند لیزر، رادار و دوربین برای تشخیص فاصله بین خودرو و اجسام اطراف استفاده می کند.

آیا هوش مصنوعی و اینترنت اشیا راه حل ترافیک هستند؟

این سیستم نقش مهمی در کنترل وسایل نقلیه خودران دارد و با فعال کردن ترمز خودکار از اثر دومینوی کاهش سرعت جلوگیری می کند. علاوه بر این، برنامه ریزی مسیر مبتنی بر هوش مصنوعی در شهرها و کشورها امکان شناسایی و استفاده از مسیرهای کارآمد، پایدار و اقتصادی را نه تنها برای وسایل نقلیه شخصی، بلکه برای مدیریت تحویل محصول به مشتری و حتی شرایط اضطراری احتمالی نیز فراهم می کند. در ادامه به اقدامات ترافیکی جاکارتا و استانبول، دو شهر با وضعیت ترافیکی نامناسب، اشاره می شود که با کمک فناوری هوشمند توانسته اند میزان آلودگی شهری را کاهش دهند اشاره می شود.

آیا هوش مصنوعی و اینترنت اشیا راه حل ترافیک هستند؟

جاکارتا، اندونزی

در فهرستی که آژانس طبقه بندی ترافیک جهانی در فوریه ۲۰۲۳ منتشر کرد، جاکارتا در رتبه ۲۹ در شاخص تراکم ۲۰۲۲ قرار دارد، که با توجه به رده بندی سال قبل که در جایگاه ۴۶ این لیست قرار داشت، وضعیت ترافیک این شهر بهبود یافته است. از جمله اقداماتی که توسط دولت استانی جاکارتا برای بهبود تراکم ترافیک اجرا شده است، استفاده از هوش مصنوعی در سیستم چراغ راهنمایی هوشمند آن است که به طور خودکار و بر اساس تراکم ترافیک تنظیم می شود. هرچه ترافیک سنگین تر باشد، چراغ راهنمایی سریع تر به سبز تغییر می کند، در حالی که اگر ترافیک نسبتاً روان باشد، چراغ قرمز برای مدت بیشتری روشن می ماند.

آیا هوش مصنوعی و اینترنت اشیا راه حل ترافیک هستند؟

استانبول، ترکیه

پایتخت ترکیه اغلب در لیست بدترین شهرهای جهان از نظر ترافیک قرار می گیرد، به همین دلیل مسئولان این شهر تصمیم گرفتند با کمک فناوری شرایط را بهبود بخشند. اکنون با استفاده از نصب یک پلتفرم تحلیلی مبتنی بر SAS و AI، شهر می تواند ترافیک جاده ای را ارزیابی کند، حمل ونقل عمومی را بهینه کند، حوادث ترافیکی را مدیریت کند و به طور خلاصه با دسترسی به اطلاعات لحظه ای در مورد شرایط ترافیکی استانبول، خیابان ها را مدیریت کند.

آیا هوش مصنوعی و اینترنت اشیا راه حل ترافیک هستند؟

 

آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.