| کد خبر: 45315 |

تین نیوز |  تا چند هفته پیش تصور می کردم که توافق انجام نمی شود و تقریبا دیدگاه منفی در این زمینه داشتم ولی اتفاقاتی که طی چند هفته اخیر رخ داده موجب شده تا نگاهم تغییر کند.

درحالی که مذاکرات هسته ای ادامه دارد، نایب رئیس اتاق ایران و سوئیس از توافق هسته ای خبر داد.
نظام مافی، نایب رئیس اتاق ایران و سوئیس اعتقاد دارد که نشانه های توافق هسته ای به وضوح دیده می شود. او اعتقاد دارد که این توافق به نجات اقتصاد ایران کمک می کند. گفت و گوی او با خبرآنلاین را می خوانید.

به اعتقاد شما وضعیت توافق هسته ای ایران به چه سمتی می رود؟

تا چند هفته پیش تصور می کردم که توافق انجام نمی شود و تقریبا دیدگاه منفی در این زمینه داشتم ولی اتفاقاتی که طی چند هفته اخیر رخ داده موجب شده تا نگاهم تغییر کند. برهمین اساس در حال حاضر تصور می کنم که توافق هسته ای انجام می شود. البته در مورد اندازه این توافق ابهاماتی وجود دارد. اعتقاد دارم که اندازه این توافق کوچک خواهد بود.

یعنی چند درصد خواسته های ایران یا امریکا تامین می شود؟

تصور می کنم این توافق حدود 70 درصد خواسته های امریکایی و 30 درصد خواسته های ایرانی را پوشش می دهد. اما همین هم برای ما برد به حساب می آید چراکه حداقل می دانیم تحریم ها سخت تر نمی شود. البته می دانیم که تحریم ها به صورت فله ای هم برداشته نمی شود.

یعنی دقیقا چه اتفاقای رخ می دهد؟

فکر می کنم، چند تحریم نمادین برداشته می شود.

مثلا؟

به عنوان مثال آزاد کردن سوئیفت رخ خواهد بود و یا اینکه برداشتن تحریم ها از روی بانک مرکزی صورت می پذیرد. که در نهایت هیچ کدام تاثیر کلی روی روابط اقتصادی و بانکی ما ندارد ولی وضع از این که هست بدتر هم نمی شود.

چرا اینقد امیدوارید؟ نشانه مشخصی دیده اید؟

همیشه نیمه پرلیوان را ببینید. توجه داشته باشید که با کاهش قیمت نفت سال بحرانی پیش روی اقتصاد ایران است. از این نظر باید دقت کنیم که با وجود تحریم ها کار خیلی سخت تر می شود. بنابراین نیاز کلیدی ما رسیدن به توافق هسته ای  است. از این جهت از بدتر نشدن وضعیت خیلی باید خوشحال باشیم.

گزارشی هم از وضعیت امریکا و نگاه آنها به توافق دارید؟

بعد از سخنرانی نتانیاهو 66 درصد دموکرات ها و 61 درصد جمهوری خواهان، خواهان توافق شده اند.

این توافق چند درصد رضایت طرفین را تامین می کند؟

رضایت طرفین مهم نیست. موضوع این است که شرایط بدتر نشود. امریکا دنبال درگیری جدید دیگری نیست. هرچند متحدانش مثل عربستان و اسرائیل این را می خواهند ولی امریکا به نوعی بلوغ سیاسی رسیده اند که بی جهت وارد درگیری های محلی نشوند. به دلیل از این جهت تصور می کنم توافق تا حدودی رضایت بخش برای طرفین نباشد ولی عدم توافق فاجعه است که می تواند روی کل کشور اثر بگذارد.

این توافق پیروزی بزرگی است؟

خیر. اصلا اسم پیروزی را نگذارید. من فکر می کنم این مسئله فراتر از پیروزی است. بلکه می شود گفت شروع بازگشت به جامعه جهانی است.

پیش بینی شما از بازارهای مالی بعد از توافق چیست؟

پیش بینی من این است که دسترسی به مقداری از پول های بلوکه شده را خواهیم داشت. دولت می تواند ارزش دلار را حفظ کند و خط مشخصی را از نظر رشد اقتصادی پیش برویم. دسترسی به آن پول از دست می رود و برمی گردیم به فروش نفت. ارزش دلار را ثابت را نگه دارد و عواقب آن را در واحدهای صنعتی می بینیم. توافق امسال برای اقتصاد ایران الزامی است.

اگر توافق نشود چطور؟

اگر توافق صورت نگیرد، دسترسی به درآمدهای نفتی خیلی سخت می شود. بنابراین احساس می کنم در صورتی که توافق صورت نگیرد، قیمت دلار تا حدود 6 هزار تومان هم بالا می رود ولی در حال حاضر خوشحالم که نشانه های توافق دیده می شود. اگر توافق انجام شود هم قیمت دلار روی همین حدود فعلی باقی می ماند.

 

 

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین