| کد خبر: 6448 |

تین نیوز | اعطای وام 10 میلیون تومانی با سود چهار درصد به رانندگان برای نوسازی خودروها،
افتتاح قطعه 1 پروژه حرم تا حرم تا زمان سفرهای تابستانی، اظهارات استاندار خراسان شمالی در مورد کلنگ‌زنی راه آهن مشهد - بجنورد - گرگان بر روی کاغذ، توافق با هند برای خرید 200 هزار تن ریل، خداحافظی تبادار از شرکت فرودگاه‌ها و ...از مهمترین خبرهای حمل و نقلی هفته است که در زیر به طور خلاصه روایت شده است.

بخش جاده‌ای

1- تکمیل بزرگراه مهران- مرز عراق و ایران تا پایان سال
 وزیر راه و شهرسازی در سفر به شهرستان مهران با اشاره به اهمیت مبادلات تجاری با سایر كشورها گفت: بزرگراه مهران- مرز عراق و ایران تا پایان امسال تكمیل و به صورت چهارخطه به بهره برداری می رسد.
عباس آخوندی در پاسخ به خواسته مردم مبنی بر رسیدگی به راههای مواصلاتی شهرهای مهران از تلاش برای اصلاح مسیر مهران – ایلام خبر داد و افزود: بزرگراه مهران – مرز عراق و ایران نیز به صورت چهار خط تا پایان امسال تكمیل می شود تا مردم به راحتی بتوانند در این مسیر تردد كنند. 

2- ضرورت نوسازی ناوگان جاده‌ای
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: نباید با وجود گرانی بنزین و گازوئیل، توقع ثبات کرایه‌های حمل‌ و نقل را داشت، چرا که در این صورت رانندگان با مشکل مواجه می شوند.
محمد دامادی افزود: نوسازی ناوگان می تواند راه حل مناسبی برای برطرف کردن مشکلات ناشی از اجرای فاز دوم هدفمندی باشد.

3- اعطای وام 10 میلیون تومانی با سود چهار درصد به رانندگان برای نوسازی خودروها
مدیر عامل اتحادیه شرکت های تعاونی سواری کرایه بین شهری از جایگزینی 1000 دستگاه سواری بین شهری تا پایان سال جاری خبر داد.
رحمت اله حاج محمد علی گفت: نوسازی خودروهای سواری همچنان ادامه دارد و متقاضیانی را که از قبل ثبت نام کرده اند به بانک ها معرفی کرده ایم.
وی ادامه داد: علاوه بر این سازمان حمل و نقل کشور وام 10 میلیون تومانی با سود چهار درصد را برای نوسازی خودروها در اختیار رانندگان قرار می دهد. 

4- افتتاح قطعه 1 پروژه حرم تا حرم تا زمان سفرهای تابستانی 
 معاون ساخت و توسعه آزادراه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل، در بازدید از کیلومتر 152 آزاد راه قم ـ گرمسار، از افتتاح این آزادراه تحت عنوان «قطعه 1 پروژه حرم تا حرم» تا زمان سفرهای تابستانی خبر داد. 
حسن احمدی نوری با بیان اینکه فاز دوم پروژه حرم تا حرم، قم، تهران و سمنان را به یکدیگر متصل می کند، تاکید کرد: این آزادراه 85 کیلومتر از مسیر را از طریق 6 خط که شامل 3 مسیر در رفت و 3 مسیر در برگشت است، پوشش می دهد.

بخش ریلی

1- افتتاح فاز اول آپرین تا سه ماه دیگر
مشاور مدیرعامل راه آهن در بندر خشک آپرین گفت: در صورت همکاری گمرک، فاز اول آپرین تا سه ماه دیگر افتتاح می‌شود.
بهزاد سیف الهی افزود: از لحاظ گمرکی در آخرین جلساتی که با مسئولان گمرک برگزار کردیم، آنها موافقت شفاهی خود را با تبدیل آپرین به عنوان یک منطقه اختصاصی گمرکی اعلام کرده‌اند.
وی افزود: از لحاظ طراحی نیز زیرساخت‌ها و ترمینال‌های آن در حال انجام است و تا چندماه دیگر به پایان خواهد رسید. 

2- کلنگ‌زنی راه آهن مشهد - بجنورد - گرگان بر روی کاغذ
 استاندار خراسان شمالی گفت: دولت قبل طرح راه آهن مشهد - بجنورد - گرگان را تنها بر روی کاغذ کلنگ زنی کرده بود.
سیدعلی اکبر پرویزی اظهار کرد: تاکنون این طرح تنها بر روی کاغذ بود و حتی کلنگ زنی های آن نیز بر روی کاغذ انجام می شد.
وی افزود: اما با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، برای نخستین بار این طرح بزرگ به صورت جدی آغاز شد و یک میلیارد یورو اعتبار مورد نیاز برای اجرای آن پیشنهاد شد و به تصویب مجلس نیز رسید.

3- توافق با هند برای خرید 200 هزار تن ریل
معاون ساخت و توسعه راه‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل ضمن تاکید بر اجرای 9 هزار کیلومتر شبکه ریلی در کشور به منظور دسترسی قطب های ترافیکی به راه آهن گفت: با راه اندازی خط تولید ریل در کارخانه هند، روند خرید ریل از این کشور سرعت می یابد.
سیدمسعود نصرآزادانی، اظهار کرد: مذاکرات ارزیابی و توافق های اولیه نهایی شده است و عدد این توافق حدود 200 هزار تن در توافق اولیه تعیین شد. 

4- تعرفه‌های جابجایی رجاء ثابت ماند
مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجاء تاکید کرد: تلاش ما این است که به دلیل اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نرخ‌های حمل و نقل ریلی را افزایش ندهیم و تعرفه‌های جابجایی امسال نیز مثل سال گذشته باشد.
سید حسن موسوی‌نژاد اظهار کرد: از مزیت‌های حمل‌ و نقل ریلی مصرف سوخت کمتر نسبت به حمل و نقل جاده‌ای است و میزان تاثیر سوخت در شبکه حمل‌ و نقل ریلی کمتر از پنج درصد است. 

بخش هوایی

1- تبادار رفت، ایلخانی آمد
 با کنار رفتن اسماعیل تبادار از مدیرعاملی شرکت فرودگاه ها، وزیر راه در حکمی، محمدعلی ایلخانی را به عنوان سرپرست این شرکت معرفی کرد. 
در بخشی از این حکم آمده است: «نظر به استعفای جناب آقای مهندس اسماعیل تبادار از سمت مدیرعامل شركت فرودگاه های كشور به علت بیماری كه مورد قبول اینجانب قرار گرفته است و با توجه به مصوبه مورخ 15/2/1393 هیئت مدیره آن شركت بدین وسیله تا تعیین مدیرعامل، سرپرستی شركت مذكور به حضرتعالی واگذار می شود.» 

2- نرخ جدید بنزین هواپیمای مسافری؛ 500 تومان
 هیئت وزیران به استناد ماده یک قانون هدفمند کردن یارانه ها - مصوب 1388- نرخ فروش بنزین، نفت گاز، انواع سوخت هواپیما، گاز طبیعی فشرده و گاز مایع مصرفی را تعیین کرد. 
بر اساس این مصوبه، نرخ سوخت شرکت‌های هواپیمایی ایرانی مسافربری به ازای هر لیتر برای پروازهای داخلی و خارجی 5000 ریال و شرکتهای هواپیمایی ایرانی باربری به ازای هر لیتر برای پروازهای داخلی و خارجی براساس نرخ بین المللی تعیین شده است. 

3- آزاد سازی نرخ بلیت هواپیما،دست ایرلاین را برای پرداخت بدهی باز می‌کند
 معاون برنامه‌ریزی و نظارت شرکت فرودگاه‌های کشور گفت: آزادسازی اقتصادی در صنعت حمل‌ونقل هوایی با تقویت اقتصاد حمل‌ونقل، دست ایرلاین‌ها را برای پرداخت بدهی باز می‌کند.
محمدرضا عبدالرحیمی با اشاره به پیگیری مداوم شرکت فرودگاه‌ها برای وصول مطالبات خود از ایرلاین‌ها، گفت: با توجه به مشکلاتی که شرکت‌های هواپیمایی با آنها مواجه هستند، شرکت فرودگاه‌ها نیز برای دریافت مطالبات خود، در تلاش است با ایجاد تعامل با ایرلاین‌ها‌ مطالبات خود را از آنان دریافت کند.

4- متنوع سازی نرخ بلیت هواپیما در آینده نزدیک
وزیر راه و شهرسازی، با اعلام اینکه قیمت بلیت هواپیما به صورت متنوع‌سازی افزایش می‌یابد، گفت: بررسی‌ها برای آزادسازی قیمت بلیت هواپیما در شورای عالی هوایی کشور انجام شده، بنابراین منتظریم که افزایش قیمت مسیر اجرایی و قانونی خود را طی کند، از طرف دیگر بر اساس قانون نخست باید متنوع سازی صورت گرفته و سپس آزادسازی انجام شود.

بخش دریایی

1- آغاز توسعه جزیره نگین تا پایان سال جاری
 مدیر کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: توسعه جزیره نگین با دو کاربری پایانه کانتینری و مواد فله مایع تا پایان سال جاری آغاز می شود.
محمد راستاد گفت: مهمترین برنامه توسعه اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر سرمایه گذاری برای توسعه بندر بوشهر و جزیره نگین با دو کاربری کانتینری و پایانه مواد فله مایع در سال جاری خواهد بود. 

2- تأسیس پژوهشگاه صنایع دریایی در دستور کار جهاد دانشگاهی
 جهاد دانشگاهی تأسیس پژوهشگاه صنایع دریایی را در دستور کار خود قرار داده است.
بر طبق اساسنامه این پژوهشگاه، در فاز اول برنامه راه اندازی پژوهشکده مدیریت اقتصاد و حمل و نقل دریایی در دستور کار معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی قرار گرفته است.
پژوهشکده مدیریت اقتصاد و حمل و نقل دریایی قصد دارد در سه حوزه مدیریت اقتصاد دریایی، مهندسی حمل و نقل دریایی و مهندسی سواحل و بنادر فعالیت کند.

3-توانمندی دریایی نهادهای دولتی شناسایی می‌شود
طرح شناسایی توانمندی وزارتخانه ها، ادارات و سازمان‌ها در خصوص فعالیت‌های دریایی از سوی شورای عالی صنایع دریایی در دست اجراست.
محمد محمودی رییس دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی خاطر نشان کرد: بر اساس طرحی که به موجب قانون در دست پیگیری است، شیوه ارتقای توانمندی وزارتخانه ها، ادارات، سازمان ها و نهادها در ارتباط با حوزه دریا و فعالیت هایی که منجر به توسعه فرابخشی دریایی می شود، شناسایی خواهد شد.
وی ادامه داد:در صورت تکمیل مطالعه و اجرایی شدن این طرح، تمامی سازمان ها و ادارات کشور برای توسعه دریایی کشور در حد وسع موظف به ایفای نقش ویژه می شوند.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین