| کد خبر: 505 |

تین نیوز | بیژن زنگنه وزیر نفت، با حضور در جلسه علنی هفته گذشته شورای شهر، سومین وزیری بود که در شورای چهارم حضور یافت.
 
 تأمین هزینه خرید هر تعداد واگن متروی مورد نیاز تهران از محل پول نفت ‌مهم‌ترین وعده نماینده دولت یازدهم در شورای شهر بود؛ وعده‌ای که درصورت تحقق کمک بسیاری به تأمین و توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهر تهران خواهد کرد.
 
وزیر نفت وعده کرده که شهرداری هر تعداد که امکان خرید واگن‌های مترو و تجهیزات مربوط به آن را دارد انجام بدهد و وزارت نفت مشروط بر توافق بیع متقابل حاضر است همه هزینه‌های این کار را از طریق نفت پرداخت کند. به گفته زنگنه این موضوع در بودجه93 نیز پیشنهاد شد و مجلس شورای اسلامی نه‌تنها از بودجه این کار چیزی کم نکرده بلکه مواد دیگری را نیز به آن اضافه کرده است. اما اینکه این وعده‌ها چقدر به واقعیت پیوند خورده و محقق شود موضوعی است که اعضای شورای شهر نظرات متفاوتی درخصوص آن دارند.
 
احمد دنیامالی رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر معتقد است آنچه وزیر نفت در جلسه هفته گذشته مطرح کرد در راستای سیاست‌های دولت برای توسعه حمل‌ونقل عمومی است. وی در گفت‌وگو با همشهری افزود: معتقدم با تعاملی که هم‌اکنون میان دولت و شهرداری وجود دارد و همچنین با نظر تعیین‌کننده ریاست محترم جمهور، می‌توان امید به تحقق این وعده‌ها داشت. وی در جلسه هیأت دولت که با حضور شهردار و رئیس شورای شهر تهران برگزار شد مواردی را مطرح کرد که نشان‌دهنده نگاهی عمیق به این مسئله است. دنیامالی اظهارات زنگنه درخصوص پرداخت 80میلیارد دلار یارانه به بخش انرژی را دلیل دیگری بر لزوم توسعه حمل‌ونقل‌ عمومی دانسته و گفت: توسعه این ناوگان در کاهش میزان یارانه پرداختی از سوی دولت و همچنین میزان انرژی مصرفی تأثیر‌گذار خواهد بود.
 
رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورا که از سوی همکاران خود در شورای شهر به‌عنوان مسئول پیگیری موضوعات تعاملی میان دولت و مدیریت شهری انتخاب شده، تأکید کرد که این موضوع را با جدیت دنبال می‌کنیم. اقبال شاکری‌عضو کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورا نیز معتقد است شهرداری و شورای شهر نباید به وعده‌های وزیر نفت دل خوش کنند. این عضو شورا اضافه کرده که مدیران شهری باید کار خود را ‌به‌نحو احسن انجام دهند اما به وعده‌های وزیر امیدوار باشند؛ البته نباید از سرعت فعالیت خود کم کنند.
 
اقبال شاکری دلیل اصلی دل نبستن به این وعده‌ها را بودجه93 کشور در حوزه حمل‌ونقل عمومی عنوان کرده است؛ بودجه‌ای که در زمان بررسی درمجلس، گلایه‌های بسیاری به‌ویژه از سوی ‌مدیران کلانشهرها را به‌دنبال داشت. این عضو شورای شهر البته اظهار امیدواری کرده که این وعده‌ها محقق شود تا اگر چند‌ماه بعد از وزیر نفت درخصوص این وعده‌ها سؤال شد، ‌ایشان پاسخ خوبی برای خبرنگاران داشته باشد.
 
همچنین علیرضا دبیر ‌رئیس‌ کمیسیون برنامه و بودجه شورا به همشهری گفت: این اعتبارات اگر تأمین شود در بخش بودجه کمک‌های دولت قرارخواهد گرفت‌‌ اما هنوز دربخش درآمدی‌حساب نشده است چراکه درچند سال‌گذشته دولت قبلی سهم خود را درکمک به توسعه حمل‌ونقل عمومی شهرها پرداخت نمی‌کرد و به همین دلیل در بودجه93 شهرداری تهران این بخش هنوز وارد نشده است. وی افزود: شهرداری باید هر زمانی‌که این بودجه از سوی دولت تأمین شد، آن را به سرعت در قالب اصلاحیه یا متمم به شورای شهر ارائه کند. این عضو شورای شهر‌اظهارات و وعده‌های زنگنه را که جزو یکی از‌تبصره‌های بودجه93 کشور است ‌نشان‌دهنده نیت خیر ایشان در اجرایی‌کردن آن دانست.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین