| کد خبر: 3817 |

وبلاگ تین نیوز، فریدون اروجلو | سالی که گذشت،کارنامه ای بسته شد و کارنامۀ تازه ای گشوده گشت.برای عده ای، سال رشد و پیشرفت و تکامل و خدمت و کسب اعتبار بود برای عده ای دیگر سال عقب گرد یا درجا زدن یا ناکاممی و غفلت و شعار و حرف. کسانی آبرو یافتند، کسانی همم آبرو باختند. کسانی عمل کردند،‌کسانی هم فقط حرف زدند و وعده دادند. ما از کدام گروهیم؟ فرصت خدمت رسانی و امکانات گره گشایی را چگونه صرف کردیم و حق این نعمت الهی را چگونه ادا کردیم؟ نگاهی به" آینه کردار" میزان و مرتبه ما را مشخص می سازد. در سالی که گذشت، از بحران های فکری و روحی و اجتماعی چگونه عبود کردیم؟ از کدام خواستۀ دل و هوای نفس، بخاطر خدا و برای رضای او دست کشیدیم؟ کدام ورزش معنوی و عمل صالح و خدمت خالصانه را انجام دادیم و نخواستیم کسی از آن آگاه شود؟ چند عیادت بیمار، سرکشی به بینوایان ،کمک به محرومین ،تفقد از بی کسان، صله رحم و احوالپرسی از خویشاوندان،دستگیری از خانواده های بی بضاعت ،پرداخت بدهی آبروداران انجام دادیم؟ چندبار سخن حق را هرچند به زیان ما بوده پذیرفتیم؟ چند نوبت بدرفتاری های دیگران را با نیکی و احسان پاسخ دادیم؟ کجاها ایثار و گذشت و چشم پوشی و بزرگواری و کرامت نفس از خود نشان دادیم؟ چند جلد کتاب خوب و سازنده خواندیم، یا به آنان که قدرت خرید کتاب ندارند کمک مالی یا اهدای کتاب کردیم؟ از موقعیت شغلی و تمکن مالی و حق امضا و نفوذ و اعتبار خویش، تا چه حد در حل مشکل مردم هزینه کردیم و نیازهای جامعه را بر طرف ساختیم؟

و.... بسیاری از این "چند"ها و "چگونه" ها و "کدام" ها که از ما انتظار می رفت و ما توان عمل داشتیم و مجال "خدمت" به عنوان یک "امتحان" در اختیار ما بود. راستی از این آزمون ها با سربلندی بیرون آمدیم؟ برکت عمر و علم و سرمایه و امکانات به چیست؟ به آنکه خیری به مردم برساند و آثاری ماندگار بر جای نهد آیا عطایای الهی برای ما "برکت" داشت؟اینکه گفته اند:

تا توانی به جهان خدمت محتاجان کن                                  به دمی،یا درمی ،یا قلمی یا قدمی
ما چه کردیم و با داشته هایمان کدام گره را گشودیم و کدام بار را برداشتیم و کدام خدمت خالصانه را در پروندۀ عمل خویش ثبت کردیم؟ عملکرد ما خودش پاسخی عینی و جوابی روشن است خدا کند پیش مردم و نزد خدا آبرو داشته باشیم و هرگز مبادا که امروزمان به امید فردا بگذرد و فردایمان به حسرت دیروز!

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین