| کد خبر: 100680 |

نگاهی به اخبار حوزه‌ی دریایی در هفته‌ای که گذشت

تین‌نیوز| به سنت هر سال، هفته دولت، روزهای طلایی احداث، بهره‌برداری و کلنگ‌زنی است. از این رو اخبار هفته گذشته در زمینه حمل‌و‌نقل دریایی، بیش از هر چیز به داستان بهره‌برداری‌ها، احداث‌ها و آغازها اختصاص داشت. بر این اساس هزینه‌های میلیاردی و درصدهای آماری، کمابیش بیشترین سهم را در تیترهای این حوزه داشت.

به گزارش خبرنگار تین‌نیوز، صفحات روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مرتبط پر از آمارها و اخبار خوشایند بود. اخباری که تلاش داشتند و دارند تا دستاوردهای وزارت راه و شهرسازی را معرفی کنند. با این تفاسیر نگفته پیداست که اخبار دریایی هفته دولت بیشتر اخبار دولتی بود تا اخباری که به مسائل بخش خصوصی می‌پردازد. بخش خصوصی بیشتر در حد اظهار نظرهای کلی در اخبار حضور داشت. این اتفاق البته به دلیل هفته دولت امری طبیعی است.

اما باید منتظر بود تا با فروکش کردن تب‌و‌تاب اخبار هفته دولت که عمدتا رویکرد مثبت دارند، خبرها و نظرهای انتقادی نیز دیده شوند. به ویژه اینکه برخی کارشناسان همواره نسبت به شاخص‌های به کار گرفته شده در تهیه آمار توسط مراکز دولتی، به دیده شک نگاه می‌کنند. حتی در همین روزهای گذشته نیز این کارشناسان نسبت به برخی آمارهای اعلام شده نگاهی انتقادی داشتند که بیشتر در فضای مجازی مطرح شد. بحث‌هایی که احتمالا به گذشت هفته دولت به اخبار رسمی راه پیدا خواهند کرد.

 در همین راستا یکی از نکاتی که سه‌شنبه گذشته عباس آخوندی در جلسه شورای اداری فارس مطرح کرد و مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت، افزایش صادرات از بنادر بود: «اصلی‌ترین بحث این است که جایگاه ایران در جهان بازتعریف شود و سهم خود را در حوزه های مختلف به دست بیاوریم. امروز می توانیم به تدریج وارد بازار جهانی شویم که طی ۵ ماه بنادر ایران صادرات رشد ۲۴ درصدی داشته است که نشان از وجود حرکت اولیه است.»

همچنین در تداوم سنت اعلام آمارهای مثبت هر سال در هفته دولت، سنت دیگری نیز به موازات وجود داشته است. سنتی که به آمارهای ارائه شده، مشکوک است. برای مثال واقعیت این است که گرچه آمار ترانزیت در بنادری نظیر رجایی افزایش داشته اما کمابیش خبرهایی از کاهش میزان صادرات در برخی بنادر نیز به گوش می­‌رسد. بنادر استان مازندران و برخی بنادر استان خوزستان از جمله بنادری هستند که در یک ماه اخیر اخباری مبنی بر کاهش صادرات آنها مخابره شده است.

بنابراین در روزهای آینده باید منتظر تحلیل آمارها بود. عباس آخوندی از ابتدای وزارتش، بارها درباره‌ی اهمیت حمل‌و‌نقل دریایی سخن گفته است و با نگاهی گذرا به رسانه‌ها در هفته‌ی دولت می‌توان دریافت، که هفته گذشته هفته‌ی رویایی خبری برای دولت و وزارت راه و شهرسازی بوده است. هفته‌ای که البته چند روز دیگر نیز تداوم خواهد داشت. در این میان سهم بخش دریایی از خبرهای، افزایش صادرات، کاهش قاچاق و بهره‌برداری از میلیاردها تومان پروژه‌های گوناگون بوده است.
 
 
 

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین