| کد خبر: 4765 |

تین نیوز | مردم گیلان سال هاست در انتظار پایان وعده های افتتاح پروژه ملی راه آهن این استان هستند و مسئولان گیلان این بار از اتمام پروژه راه آهن گیلان و افتتاح آن در سال ۹۴ خبر می دهند.

حمل و نقل ریلی یک شیوه راهبردی در حوزه حمل و نقل در جهان است که دارای مزیت های بسیاری بوده و از نظر فنی، اقتصادی و اجتماعی از دیدگاه ملی قابل توجه است.
 
مهم‌ترین مزایای آن ایمنی بسیار بالا نسبت به جاده‌ها و مصرف کمتر انرژی در حمل بار حدود یک پنجم نسبت به جاده و برای حمل مسافر در حد مصرف انرژی اتوبوس یا کمتر از آن است
 
گسترش خدمات مسافری راه‌آهن یک تقاضای اجتماعی است و به همین دلیل در اغلب کشورها دولت‌ها به حمل مسافری راه‌آهن یارانه می‌دهند.
پروژه ملی راه‌آهن گیلان از سال 85 در قطعه رشت‌ـقزوین به طول 164 کیلومتر آغاز شده است و هم اکنون بیش از 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
 
راه آهن گیلان، ایران را به اروپای شرقی متصل می کند
این پروژه در قالب دو طرح تعریف شده که طرح نخست شامل احداث خط آهن قزوین- رشت و انزلی به طول 205 کیلومتر و طرح دوم شامل خط آهن انزلی به آستارا است.
 
این مسیر کریدور مهم شمال به جنوب کشور است و تا انزلی و آستارا ادامه می‌یابد و در این مسیر 52 دهنه پل به طول 17 کیلومتر پل و 22 کیلومتر تونل احداث شده است.
 
راه‌آهن قزوین‌ـرشت با اتصال به بندر انزلی و آستارا به جمهوری آذربایجان و ادامه می‌یابد که مسیری مطمئن برای جابه‌جایی مسافر و کالا در منطقه است.
 
سال 94 صدای سوت قطار در گیلان به گوش می رسد
 رئیس مجمع نمایندگان گیلان با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی باید در مورد دو پروژه راه آهن گیلان و 11 کیلومتر باقیمانده آزادراه رشت به قزوین بیشتر تلاش کند، اظهار کرد: دو نشست تخصصی در تهران برای حل این مسائل برگزار شد.
 
حسن تأمینی با بیان اینکه کارگروه توسعه گیلان با حضور معاون برنامه ریزی دولت، وزارت راه و شهرسازی، استاندار گیلان و مجمع نمایندگان تشکیل شده است، افزود: راه آهن گیلان در محور قزوین به رشت تا پایان سال به پیان می رسد.
 
رئیس مجمع نمایندگان گیلان گفت: پس از این پروژه گیلانی ها شاهد ادامه مسیر از رشت به انزلی و انزلی به آستارا از طریق فاینانس هستند.
تأمینی تصریح کرد: با پرداخت به موقع اعتبارات و تلاش مسئولان پروژه گیلانی ها سال 94 صدای سوت قطار را در این استان می شنوند و پروژه راه آهن قزوین به رشت افتتاح می شود.
 
وی افزود: راه آهن قزوین ـ رشت ـ انزلی ـ آستارا نقش مهمی در توسعه عمران و آبادانی ایران اسلامی داشته و این پروژه کشورهای آسیای میانه و اروپا را به اقیانوس هند و کشورهای حاشیه خلیج فارس و شمال کشور را به جنوب وصل می‌کند.
 
پیشرفت 85 درصدی پروژه راه آهن گیلان
رئیس مجمع نمایندگان گیلان با بیان اینکه راه‌آهن گیلان دارای 22 کیلومتر تونل است، افزود: این پروژه 85 درصد پیشرفت فیزیکی در محور رشت به قزوین دارد.
 
تأمینی با اشاره به ظرفیت 10میلیون تنی کالا و سه میلیون و 800هزار نفری حمل مسافر در راه‌آهن گیلان، گفت: پروژه راه‌آهن رشت به قزوین 164کیلومتر طول دارد.
 
وی با بیان اینکه راه‌آهن گیلان برای حمل کالا با سرعت 120کیلومتر بر ساعت و برای جابه جایی مسافر با سرعت 160کیلومتر بر ساعت در حال احداث است، گفت: اتمام پروژه راه آهن قزوین به رشت اولویت مجمع نمایندگان گیلان برای امسال است.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین