| کد خبر: 1127 |

تین نیوز |  تصور می‌شود با فرارسیدن تعطیلات نوروزی میزان مسافرت‌های داخلی و خارجی افزایش پیدا کند. همچنین فصل بهار و روزهای نوروز، شاید گردشگران خارجی را نیز بیشتر به ایران بکشاند. اما گفتنی است که در این میان گردشگران خروجی از ایران نیز آمار بالایی را به خود اختصاص می‌دهند. گفته می‌شود در سال‌های اخیر به دلیل افزایش هزینه‌ها، افزایش نرخ تورم و قیمت ارز، میزان گردشگری مردم ایران روند نزولی داشته است. به‌گزارش سازمان جهانی گردشگری در سال 2010 درآمد مستقیم و غیرمستقیمی که از طریق گردشگری عاید ایران شده از 900 میلیون دلار بیشتر نبوده است. با این حال، برخی مدعی‌اند با روی کار آمدن دولت یازدهم و اتفاقات سیاسی که شاید چهره دیگری از ایران را ترسیم کرده است، پای گردشگران خارجی بیشتری به ایران باز خواهد شد. این درحالی است که عده‌ای دیگر با اشاره به نبود زیرساخت‌های گردشگری در ایران معتقدند اتفاقات سیاسی اخیر، چیزی را در حوزه گردشگری تغییر نخواهد داد. علاوه بر این، در این میان برخی اقدامات سبب نارضایتی مردم در زمینه گردشگری است. برای مثال درحالی که انتظار می‌رود در تعطیلات نوروزی، آثار تاریخی و گردشگری آماده بازدید گردشگران باشد، خبر رسیده است که بنای تاریخی عالی قاپو به دلیل اقدامات مرمتی در ایام نوروز 93 تعطیل خواهد بود. اقدامات مرمتی که انتظار می‌رفت به روزهای دیگری از سال به غیر از تعطیلات نوروز موکول شود. طبق آمار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، شهریور امسال تعداد خروج گردشگر از ایران 516 هزار و 821 نفر بوده است درحالی که، تعداد گردشگران ورودی به کشور در این مدت به 583 هزار و 745 نفر رسیده است که نسبت به سال گذشته رشد داشته است.
 
گردشگر خارجی واقعی؛ كمتر از يك ميليون 
به گفته معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، آمارهاي حوزه گردشگري كشور در سال 91 نشان می‌دهد که در مقابل بيش از هفت و نيم ميليون گردشگر خروجي حدود چهارميليون گردشگر ورودي داشتيم و از اين تعداد نيز كمتر از يك ميليون نفر آنها گردشگر واقعي، ماندگار و هزينه‌كننده بوده‌اند. مسعود سلطاني‌فر گفت: از حدود 4 ميليون و نيم گردشگر ورودی بيش از سه و نيم ميليون اين افراد در حوزه تردد مرزي یا تعويض ويزا و مواردي از اين دست قرار مي‌گيرند كه براي كشور ما حاصل اقتصادي يا فرهنگي ندارد. او با تاكيد بر لزوم ايجاد بسترهايي براي ايجاد جذابيت براي گذران اوقات استراحت گردشگران خروجي در كشور گفت: اين آمارها نگران‌كننده است و مشخص مي‌کند كه بايد به‌صورت بسيار جدي در حوزه گردشگري كار كرد. معاون رئیس‌جمهور افزود: نقطه ثقل سياست ما در دولت فعلي مبتني بر مشاركت و حضور بخش خصوصي در حوزه گردشگري، صنايع‌دستي و آثار باستاني است. حتي درصدديم قسمت اعظم بناهاي تاريخي كه مي‌توان از آنها به عنوان جاذبه‌هاي گردشگري بهره گرفت را با مشاركت بخش خصوصي احيا و بازسازي كنيم تا به بهره‌برداري برسد. سلطاني‌فر ادامه داد: اميدواريم سال آينده با گشايشي كه در قانون بودجه كشور به وجود آمده است و براي اولين‌بار صنعت گردشگري نيز مي‌تواند از منابع موجود در صندوق توسعه ملي استفاده كند شاهد رشد قابل توجه و چشمگيري در بخش گردشگري كشور باشيم. او با انتقاد از تصويب بيش از هزار و 169 شهرك نمونه گردشگري در كشور، تصريح كرد: ايده مناطق نمونه گردشگري از سال 1383 در كشور مطرح شد و در آن سال قرار بود 7 تا 10 منطقه نمونه گردشگري مانند ساير كشورها در كشورمان ايجاد شود اما، درخلال اين سال‌ها، 7 تا 10 منطقه كه در ابتدا قرار بود با برنامه‌ريزي، ايجاد زيرساخت‌ها، تمركز مناسب و اختصاص منابع مورد نياز سروسامان بگيرد يكباره تبديل به مصوبات مختلف دولت در مناطق متعدد شده و اين تعداد تبديل به 1169 منطقه مي‌شود كه متاسفانه خيلي از اينها مراحل ابتدايي و حتي مطالعاتي آنها نيز انجام نشده است. رئيس سازمان صنايع دستي، ميراث‌فرهنگي و گردشگري كشور گفت: امروز از هزار و 169 منطقه ، تنها عمليات 109 منطقه آغاز شده و مابقي آنها مناطق نمونه گردشگري روي كاغذ هستند كه از اين 109 منطقه نيز بسياري از آنها داراي معارضان و مشكلات بسياري هستند.
 
نقص جدی زیرساخت‌های گردشگری ایران
 در این زمینه معاون سابق سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری در گفت‌و‌گو با آرمان با تاکید بر اینکه موانع پیش روی گردشگران داخلی عدم وجود زیرساخت‌های گردشگری است، می‌گوید: راه‌ها، نبود هتل‌های مناسب با قیمت‌های متعادل برای همه اقشار جامعه از جمله این زیرساخت‌هاست. به‌گفته ناصرپازوکی، یکی دیگر از مشکلات در رابطه با گردشگری نبود رستوران‌های پذیرایی است که بتوان به کیفیت آنها اعتماد کرد. همچنین در رابطه با سرویس‌های بهداشتی نیز نقص بسیار اساسی وجود دارد. او با اشاره به آماده نبودن سایت‌های گردشگری و تاریخی، اماکن طبیعی، جنگل‌ها و اطراف رودخانه‌ها، عنوان می‌کند: مردم به هر حال ناچارند که به طریقی در این اماکن استقرار پیدا کنند، زیرا نیاز به تفریح دارند اما، واقعیت این است که در 98 درصد این اماکن امکانات کافی وجود ندارد. پازوکی معتقد است کمپ‌های چادر و ایجاد هتل‌های ارزان قیمت متعادل با توان ساده مردم، باید جایگزین ساختن هتل‌های لوکس شود و امکاناتی فراهم شود که به جای گران قیمت بودن بهتر است که هتل‌ها خدماتی مانند خدمات بهداشتی، نور و گرمای کافی به مردم ارائه دهند. او با بیان اینکه ایجاد امکانات گردشگری همچنین می‌تواند به درآمدزایی و اشتغال کمک کند، می‌افزاید: درحال حاضر مردم برای تهیه بلیت اتوبوس و قطار دچار مشکل هستند. همچنین در اماکن مختلف راهنمای مناسب برای گردشگران وجود ندارد. عضو هیات علمی سازمان میراث‌فرهنگی درباره گردشگران خارجی در ایران ادامه می‌دهد: بعید می‌دانم تحولات سیاسی اخیر تغییری در زمینه گردشگری ایجاد کند زیرا، همان مشکلات که برای گردشگران داخلی وجود دارد در رابطه با گردشگران خارجی هم صدق می‌کند. به‌گفته پازوکی، مسائل گردشگری برای خارجیان به طور اخص وجود دارد، ممکن است آنها توانایی هزینه هتل‌ها را داشته باشند، اما نبود خدمات بهداشتی مناسب و آماده نبودن سایت‌های گردشگری برای آنها هم وجود دارد. او عدم وجود امنیت کافی در سیستم‌های حمل و نقل، تاخیر در حرکت آنها و فرسوده بودن ناوگان حمل و نقل را از مشکلات دیگر در رابطه با گردشگران خارجی می‌داند و بیان می‌کند: یک مسئله دیگر هم وجود دارد و مربوط به پذیرش عمومی مردم ما نسبت به گردشگرها است. معاون سابق سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری ادامه می‌دهد: میزان گردشگران خارجی نمی‌تواند افزایش یا کاهش چشمگیری داشته باشد و تنها به میزان 10 درصد می‌تواند بالا یا پایین شود. او با بیان اینکه میانگین گردشگران خارجی 20 تا 25 درصد است، می‌گوید: چهره‌ای که از ایران در خارج از کشور به ناحق ترسیم شده است و تصویر درستی هم نیست، باعث شده تنها گردشگرانی به ایران سفر کنند که ایران را می‌شناسند و از سال‌های پیش از انقلاب به ایران سفر می‌کردند.

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین