| کد خبر: 173980 |

نوشهرگرایی، مجموعه‌اى از شیوه‌هاى توسعه (Development )، براى خلق اجتماعات جذاب‌تر(Pleasant Society)، کارآمدتر و زیست‌پذیرتر است.

تین‌نیوز | 

نوشهرگرایی، مجموعه‌اى از شیوه‌هاى توسعه (Development )، براى خلق اجتماعات جذاب‌تر(Pleasant Society)، کارآمدتر و زیست‌پذیرتر است.

نوشهر گرایی به دنبال اصلاح محیط زیست و خلق آینده‌اى بهتر براى جامعه شهرى است. 

نوشهرگرایی به طور کلى سفر خودرویی را منع نمى‌کند، بلکه گزینه‌های حمل‌ونقل را افزایش و حق انتخاب بیشتری را برای شهروندان یک شهر برای رفتن به مقصد (Destination) فراهم مى‌نماید. بناها در نوشهرگرایی پیاده‌روی را تسهیل می‌بخشد، سیستم حمل‌ونقل شهرى را به سمت شبکهای شدن سوق مى‌دهد. در نوشهرگرایی، الگوهای کاربری زمین قابل دسترسی‌تر و تسهیلات کافی را برای پیاده‌روی شهروندان جهت خرید و حضور در جمع‌های محلی برای دیدار هم آسان و احساس امنیت را برای زیست کودکان، کهنسالان و معلولان جامعه امکان پذیر می‌نماید. در نوشهرگرایی مرز محیط سبز شهری و ساخت تعریف معنی داری پیدا می‌نماید و تراکم مناطق متناسب با فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تعریف می‌شود.

اصول نوشهرگرایی:

- قابلیت پیاده‌روى؛ بیشتر خدمات در فاصله ١٠ دقیقه پیاده از خانه یا کار قرار دارد.طراحی‌های خیابان‌ها بیشتر دوستدار پیاده و عارى از خودرو جز در موارد خاص است.

- پیوستگى؛ خیابان‌ها به صورت شبکه پیوسته و پیاده‌روی را آسان می‌کند (متاسفانه در بسیاری از شهرهای ما به دلایل عدیده مخصوصا نبوده پیاده‌روهای مسطح و خیابان‌های پر شده از خودرو!، پیاده روى بسیار سخت و خطرآفرین شده است.

- کاربرى مختلط؛ ترکیبی از مغازه‌ها، ادارات و... در محلات 

- کیفیت معماری و طراحی شهری؛ تاکید بر زیبایی، آسایش انسان، مقیاس معماری انسانی و محیط زیبا، روح جامعه شهری را سرزنده‌تر مى‌سازد.

- حمل‌ونقل هوشمند؛ شبکه‌ای از ترن‌ها (قطار)، با کیفیت بالا، طراحی مبانی بر دوچرخه و پیاده! 

توجه و اجرای اصول نوشهرگرایی، موجب بالا رفتن کیفیت زندگی شهری و خلق مکان‌های الهام‌بخش که روح انسان را ضمن آرامش، غنی و متعالی می‌سازد. نوشهرگرایی، دوری جستن از اجرای یکسری طرح‌های خشک و بی‌روح سنتی استفاده از مصالح و آهن است.

مزایاى کسب و کار بیشتر:

از مزایاى نوشهر گرایی می‌توان به افزایش فروش بیشتر به دلیل خرید بالاتر شهروندان که نتیجه افزایش دسترسی پیاده و کاهش هزینه استفاده از خودرو است، نام برد. افزایش سود بیشتر به دلیل هزینه‌های کمتر آگهى‌هاى تبلیغاتی و تابلوهای بزرگ، شیوه زندگى بهتر، صرفه‌جویی در وقت و هزینه استفاده از خودرو و پارک و جرایم، کاهش استرس روزانه! ارتقای فضاهای کوچک کسب و کار محلى، اجاره بهای کمتر مغازه‌ها، نزدیکى مسافت بین محل کار و خانه و مرکز خرید، نشاط و ارتقای سطح زندکگی مسالمت آمیز شهروندی، تعلق خاطر بیشتر به مبلمان و ابنیه شهری و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری از آنها، اعطای هویت بیشتر اجتماعی و نزدیک شدن فرهنک قومیتی بین ساکنان.

از جمله مزایای نوشهر گرایی برای شهرداران، پایه‌های مالیاتى پایدار، سرانه پایین‌تر هزینه زیر ساخت‌ها، تراکم بالای پروژه‌ها، ازدحام کمتر ترافیک، بزهکاری کمتر، سهولت در حمل‌ونقل همگانی، مشارکت مدنی بیشتر و نزدیکى نظرات در بهبودوضعیت شهر است.

  * کارشناس مدیریت شهری 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین