| کد خبر: 164293 |

بانک مرکزی اعلام کرد:

بانک مرکزی اولین اطلاعیه خود درباره یکسان‌سازی نرخ ارز را منتشر کرد.

تین‌نیوز | 

بانک مرکزی اولین اطلاعیه خود درباره یکسان‌سازی نرخ ارز را منتشر کرد.

به گزارش تین‌نیوز،  بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای  حداکثر ارز قابل نگه‌داری توسط هر فرد را ۱۰ هزار یورو اعلام کرد و از افرادی که بیش از این مبلغ در اختیار دارند درخواست کرد تا پایان ماه نسبت به سپرده‌گذاری ارز در بانک‌ها اقدام کنند.

بانک مرکزی قیمت  دلار آمریکا را در این اطلاعیه  ۴۲۰۰۰ ریال و هدف از این قیمت‌گذاری را تثبیت بازار ارز اعلام کرد.

جزئیات بیشتر در اطلاعیه بانک مرکزی به شرح زیر است:

۱. از تاریخ ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ بانک مرکزی نسبت به تأمین ارز برای تمام نیازهای قانونی تجاری و تولیدی در چارچوب قوانین و مقررات صادرات و واردات و مقررات ارزی کشور بر مبنای هر دلار ۴۲۰۰۰ ریال اقدام می‌کند.

۲. بر اساس بند (خ) ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هرگونه خریدوفروش ارز خارج از سیستم بانکی و صرافی‌های مجاز  قاچاق محسوب شده و نهادهای ذیصلاح با مرتکب بر اساس قوانین و مقررات جاری ازجمله قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد می‌کنند. 

۳. میزان ارز قابل نگهداری توسط هر شخص بر اساس دستورالعمل صادره توسط بانک مرکزی در تاریخ ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ حداکثر ۱۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها بوده و در صورت کشف میزان بیش از آن در اختیار هر شخص، با مرتکب بر اساس قانون برخورد خواهد شد. 

۴. تمام اشخاصی که سابقاً اقدام به خرید ارز به‌صورت اسکناس  کرده‌اند و در تاریخ صدور این اطلاعیه بیش از ۱۰ هزار یورو یا معادل آن ارز در اختیاردارند، حداکثر تا پایان ماه جاری نسبت به سپرده‌گذاری ارز  در بانک‌های مزبور یا فروش آن به بانک‌ها اقدام کنند. بر اساس بخشنامه مورخ ۱۳۹۶.۱۲.۲۶ بانک مرکزی، در صورت سپرده‌گذاری ارزی در بانک‌ها، سود ارزی بر اساس مقررات بانک مرکزی به سپرده‌های مزبور پرداخت خواهد شد. بازپرداخت اسکناس به سپرده‌گذاران ارزی در صورت مطالبه آن‌ها  تضمین  می‌شود. 

۵. تأمین ارز تمام واردات به کشور پس از ثبت سفارش انجام می‌شود. ثبت سفارش صرفاً با پرداخت از طریق مسیر بانکی مجاز است. 

۶. بانک‌ها علاوه بر انجام حواله توسط خود می‌توانند پس از تشکیل پرونده و اخذ تعهد از واردکننده، نسبت به ثبت درخواست ارز به‌صورت حواله در سامانه نیما  و همچنین حواله ارز از طریق صرافی‌ها اقدام کنند. 

۷. تمام صادرکنندگان موظف‌اند ارز حاصل از صادرات را به‌جز مواردی که صرف واردات توسط خود، بازپرداخت بدهی ارزی و یا سپرده‌گذاری می‌کنند، از طریق سامانه نیما به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز بفروشند. 

۸. ضوابط مربوط به تأمین ارز برای مسافران به خارج از کشور، دانشجویی و درمانی و سایر موارد در مبادی خروجی هم‌زمان با فراهم شدن تمهیدات آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین