| کد خبر: 203324 |

عضو هیات مدیره شرکت عمران شهرهای جدید از تدوین شیوه‌نامه تهیه، تصویب و اجرای سند راهبردی شهرهای جدید خبر داد.

تین نیوز

عضو هیات مدیره شرکت عمران شهرهای جدید از تدوین شیوه‌نامه تهیه، تصویب و اجرای سند راهبردی شهرهای جدید خبر داد.

به گزارش تین‌نیوز به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، زهره داوودپور، عضو هیات‌مدیره شرکت عمران شهرهای جدید گفت: در راستای نگاه سیستماتیک به پدیده شهر، نگرش به تغییرات گسترده در اتمسفر شهرهای کشور و همچنین به‌منظور بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های مجموعه مادرتخصصی شرکت عمران شهرهای جدید، شیوه‌نامه‌ای تحت‌عنوان شیوه‌نامه تهیه، تصویب و اجرای سند راهبردی شهرهای جدید در کشور توسط شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید تهیه شد.

وی افزود: این شیوه‌نامه بر آن است تا با ایجاد پیوند سلسله‌مراتبی بین شهرهای جدید با سند ملی توسعه این شهرها و برنامه‌های عملیاتی شرکت عمران مادرتخصصی شهرهای جدید در بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت، نظامی سیستماتیک از برنامه را تدوین کند که هم حرکت منسجم شهرهای جدید به سمت اهداف میان‌مدت و چشم‌اندازهای بلندمدت را میسر سازد و هم با بسترسازی حضور رویکردهای مسأله‌گرا و خلاق در حل مشکلات شهرهای جدید موجود و حرکت آن‌ها به سمت توسعه همت گمارد.

داوودپور با اشاره به اینکه این دستورالعمل، جایگزینی برای اسناد راهبردی توسعه شهرهای جدید که پیش‌تر تهیه شده و یا در دست تهیه هستند، نیست، خاطرنشان کرد: این دستورالعمل با بهره‌گیری از این اسناد، تلاش دارد تا اسنادی یک‌دست و یکپارچه به لحاظ روش‌شناسی، کدگذاری و نگارشی به دست دهد تا هم پیوند آن با برنامه‌های عملیاتی شرکت مادرتخصصی سهل‌تر باشد و هم نظامی یکپارچه از کدگذاری و دستورکارهای اجرایی در تمامی شهرهای جدید ایجاد شود. در عین حال برای شهرهای جدیدی که سابقه تهیه اسناد راهبردی در آن وجود ندارد، منجر به تدوین سندی راهبردی خواهد شد.

وی، ترسیم جهت‌گیری‌های روشن برای توسعه آتی شهرهای جدید، ایجاد همگرایی میان برنامه‌های استراتژیک و عملیاتی شرکت عمران شهرهای جدید با سند ملی توسعه شهرهای جدید کشور، هدفمند کردن اقدامات عملیاتی در چارچوب برنامه‌های روشمند، علمی و ایجاد تحرک و بهره‌وری در شهرهای جدید به لحاظ کیفی و سازمانی را اهداف اصلی این شیوه‌نامه خواند که براساس الزامات فرادست و قانونی و سیاست‌های اصولی دولت جمهوری اسلامی ایران ترسیم شده‌اند؛ همچنین ایجاد پیوستگی و انسجام در عملیات و اقدام‌های اجرایی درون‌سازمانی شرکت عمران شهر جدید و بین‌سازمانی با دیگر بازیگران عرصه مدیریت شهر جدید از نتایج این برنامه خواهد بود.

عضو هیئت‌مدیره شرکت عمران شهرهای جدید افزود: براساس برنامه زمان‌بندی ترسیم‌شده در این سند، تمامی شهرهای جدید باید ضمن ترسیم مأموریت‌ها، چشم‌‌انداز، راهبردها، سیاست‌های اجرایی و برنامه‌های عملیاتی در گام اول، سندی راهبردی را تولید کنند که نقشه راه آینده تمامی مدیران شهرهای جدید باشد. در گام دوم هدف‌گذاری این است که بتوان این سند را به برنامه‌های اجرایی سالانه و بودجه‌بندی‌های سالانه متصل کرد و سلسله‌مراتبی از پیوندهای پیشین و پسین اسنادی را در مجموعه شهرهای جدید ایجاد نمود.

وی، بازخوانی و ارتقاء نقش و عملکرد شهرهای جدید در نظام تقسیم کار ملی، منطقه‌ای و محلی، افزایش کیفیت زندگی و هویت در شهرهای جدید، سرمایه‌گذاری و کارآفرینی، منابع پایدار و کاهش هزینه‌های اداره شهر، فراگیری (Inclusiveness) اجتماعی و نگاه عادلانه به تمامی اقشار اجتماعی و اقتصادی و بالا بردن کیفیت زیست در شهرهای جدید مدنظر این سند خواهد بود، ارتقاء نقش حمل و نقل عمومی در جابجایی و افزایش پیوندهای ترافیکی با شهرهای پیرامون و به ویژه مادرشهرهای منطقه‌ای را از دستاوردهای موردانتظار برای این سند برشمرد.

داوودپور، همچنین عنوان کرد: در کنار این موارد، با هدف ایجاد تعریف و درک مشترک از مفهوم اسناد و پیوندهای نظری بین آن‌ها، کارگاه‌های تخصصی و فرم‌هایی برای مشارکت بهره‌وران از سند مدنظر است که اولین کارگاه تخصصی در چارچوب این سند، هفدهم دی‌ماه سال‌جاری برگزار شد و در آن تلاش براین بود تا علاوه بر طرح موضوعات نظری و روش‌شناختی، نوعی تمرین و کارگاه عملی از آنچه در بخش‌های نظری آموخته‌شده برگزار شود و تمامی شرکت‌کنندگان در کارگاه به مشارکت عملی گرفته شوند. در پایان هرمرحله از اقدام، کارگاه‌های مشابه برگزار خواهد شد و در پایان تهیه سند تمامی شهرهای جدید تلاش خواهد شد تا سمیناری با این موضوع برگزارشده و فرآیند اطلاع‌رسانی عمومی نیز همزمان آغاز شود.

حالا که اینجا هستید...

تین‌نیوز از مخاطبانش درخواست کوچک اما مهمی دارد. ما در پایگاه خبری صنعت حمل‌و‌نقل همواره سعی داشتیم جامع‌ترین اخبار، تحلیل‌ها و گزارش‌ها را مطابق با واقعیات و توجه به اصل بی‌طرفی رسانه تهیه و اطلاع‌رسانی کنیم. اما حوزه‌ی حمل‌و‌نقل بسیار گسترده است و پوشش دقیق و متمرکز همه‌ی آن کاری بس دشوار. بنابراین تصمیم براین گرفتیم که روی بخش‌هایی از این حوزه بیشتر تمرکز کنیم که اولویت و دغدغه اصلی مخاطبانمان است و مشکلات این حوزه‌ها را با فوریت بیشتری از مسئولان پیگیری کنیم. بنابراین پرسشنامه‌ای تهیه کردیم که اولویت شما در حوزه بزرگ حمل و نقل را مشخص می‌کند حال تنها قدمی که مانده این است که با پر کردن این پرسشنامه ما را در این مسیر یاری کنید. «راه روشن است.»؛ اگر شما راهنمای ما باشید.

پرسشنامه
آخرین اخبار حمل و نقل را در پربیننده ترین شبکه خبری این حوزه بخوانید

اخبار مرتبط

خواندنی ها

ارسال نظر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

  • تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  • انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

  • جاهای خالی مشخص شده با علامت {...} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

آخرین عناوین پربازدیدترین پربحث ترین
معرفی کتاب معرفی نشریه حمل ونقل روزنامه تین